BK IMOS Brno – Valosun KP Brno 71:61 (17:14; 36:29; 54:49)
Ohlde 16 (10 doskoků), Hejdová a Abdi po 12, Jurčenková 10, Hanušová 8, Pecková 5, Vlková a Horáková po 4, Kašpárková 0 – Perostiyska 15 (10 doskoků), Adamcová 9, Fontenette a Sedláková po 8, Mrhálková 7, Borecká a Švrdlíková po 6, Sprague 2, Pospíšilová 0
TH: 12/11 – 22/11
Trojky: 4 - 2
Doskoky: 34 - 27
Fauly: 17 - 19

Úporné obrany na obou stranách přeci jen udělaly pár chyb. Většinou sice nutily soupeřky střílet ze střední nebo dlouhé vzdálenosti, ale pár akcí si cestu pod koš také našlo. Z vyrovnaného průběhu první čtvrtiny vyšel jako vítěz IMOS, když o tříbodovém vedení rozhodovaly především trestné hody. Svěřenkyně trenéra Bobrovského proměnily všech pět nabídnutých. Valosun tuto možnost neměl.

Valosun pokračoval ve druhé čtvrtině v zónové obraně, která mu přinášela zisky. V útoku si dokázaly hráčky Valosunu vyhovět, a tak se IMOS nemohl od svého soupeře odpoutat. Úspěšnost střelby z dálky držela na straně IMOSu Romana Hejdová. Neproměněné střely a dvě ztráty míče ze závěru poločasu stály Valosun nadějnější pozici do druhého poločasu.

Valosun i po změně stran trápil favorita utkání. Nebýt uspěchaných střel, mohl se dostat blíže než na pět bodů. Valosun střílel trestné hody pouze s padesátiprocentní úspěšností a v útoku se více začal prosazovat IMOS i díky útočnému doskoku. Navíc se hráčkám Jana Bobrovského začalo dařit střelecky. Zdálo se, že Valosunu pomalu utíká zápas mezi prsty. Pěti body vrátila Valosun do hry Adamcová a zavelela tak k náporu. Valosun opět mohly mrzet neproměněné trestné hody a okénka v obraně.

Začátek čtvrté čtvrtiny opět patřil IMOS, který po trojce Peckové vedl o jedenáct bodů. IMOS si udržoval pohodlný náskok kolem osmi bodů. Nic na tom nezměnila ani viditelná snaha Valosunu, který se srážely vlastní chyby především na útočné polovině. Do finále tak postoupil IMOS Brno, který se pokusí vrátit loňskou porážku ZVVZ USK Praha. Valosun čeká zápas o 3. místo proti VŠ Praha.

Marian Svoboda (Valosun KP Brno): „My jsme včera hráli zápas, Žabiny ne. Nám pak chyběly síly. To je v tomto systému absolutně zkreslující, že jedno družstvo je zvýhodňováno a druhé ne. Potěšilo mě, že dokážeme s Žabinama hrát vyrovnané zápasy. Moc nechybělo a mohlo to dopadnout jinak. Je pro mě pozitivní, že holky zápas nevzdaly, neodchodily. I když první poločas tam byl vidět respekt, ale ve druhém poločasu dřely a makaly. Já jsem spokojený s tím, co naše holky hrály.“

Jan Bobrovský (BK IMOS Brno): „Nedaří se nám a nehrajeme dobře. Je to trošku takový zadrhlý stroj, tak doufám, že se to postupem času trochu vylepší. Pak jsme trochu zlepšili obranu a přeci jen jsme se sem tam trefili ze střední vzdálenosti.“

Semifinále 1

VŠ Praha – ZVVZ USK Praha 55:80 (11:24; 26:38; 41:59)
Bartáková 11, Elhotová Kar. 10, Dotson 9, Pohunková 7, Bakajsová 6, Reisingerová a Matulková po 5, Nečásková 2, Tarasava a Callens 0 – Burgrová a Brunson po 13, Elhotová Kat. 11, Dublejević 10, Škerović, Vaughn a Vítečková po 8, De Forge 6, Babkina 3, Zrůstová 0
TH: 7/4 – 10/7
Trojky: 5 - 5
Doskoky: 20 - 32
Fauly: 10 - 10

USK od začátku ukazoval svoji podkošovou sílu. Obě pivotky ze základní pětky, Burnosn a Vaughn, se postaraly o prvních osm bodů svého týmu. Na druhé straně vyšel úvod zápasu nejlépe Karolíně Elhotové. Obhájce titulu povolil v tlaku pod koš, ale slovo si vzaly Vítečková a De Forge se Škerović. Obě zahraniční posily vstřelily po jedné trojce. VŠ se jen velmi těžko prosazovaly proti obraně soupeře, která je nutila hrát vysoko nad tříbodovým obloukem.

USK Praha dokázal v útoku zakončovat s velkou úspěšností a o vyšší náskok ho připravily vlastní chyby a také úspěšné trojky hráček VŠ Matulkové a Bartákové. Lence Bartákové se vůbec druhá čtvrtina povedla. Dokázala zakončovat, doskakovat i přihrávat. Oba týmy vytáhly ze svého arzenálu pohledné akce, které vedly až k zakončení volné hráčky z podkoše. Hráčky VŠ dělaly obraně soupeře na konci poločasu problémy svým pohybem. Nabídnuté šance však nevyužily a navíc v posledním útoku ztratila Bartáková míč a věnovala tak poslední dva body poločasu USK.

USK vstoupil do druhého poločasu mnohem soustředěněji než zakončil ten první. VŠ se prakticky nedokázaly prosadit proti zónové obraně soupeře. Úvodních pět minuty prohrály hráčky VŠ 2:13 a jejich ztráta narostla na 20 bodů. Oba týmy prostřídaly sestavu a rozdíl ve skóre se ustálil.

VŠ ztrácely v útoku míče riskantními přihrávkami do značné míry vynucenými dobrou obarnou USK. Ani obhájce titulu ale nebyl v útoku nejpřesnější. Karty ale byly již dávno rozdány a o postupujícím do zítřejšího finále nemohlo být pochyb. V neděli od 13 hodin se USK bude snažit dobýt svůj čtvrtý pohárový titul v řadě. Soupeřem mu bude tým z Brna. Který, to teprve určí druhé semifinále.

Petr Treml (VŠ Praha): „Musím říct, že i přes porážku jsme odehráli lepší zápas. Byly tam dobré momenty. I když hrály všechny hráčky, tak to z naší strany byl vydařenější výkon než ten včerejší.“

Natalia Hejková (ZVVZ USK Praha): „Bylo to takové slabší derby. Postoupily jsme do finále. To je to, co nás těší, ale nebylo to nic moc. Soupeře pro finále si nevybíráme – já jsem zásadně proti tomu. Kdo přijde, s tím budeme hrát.“

O 5. místo

Kara Trutnov – Slovanka MB 92:78 (21:17; 45:38; 77:58)
Hindráková 18, Ovsíková 17, Steffanová 15, Nováková a Záplatová po 10, Anderson 9, Kozumplíková 7, Ervin 5, Muchová 1 – Nezdařilová 26, Satoranská 16, Uhrová 10, Tesaříková 9, Kracíková 8, Savić 7, Green 2, Opočenská a Severová 0
TH: 29/20 – 12/6
Trojky: 4 - 6
Doskoky: 34 - 25
Fauly: 17 - 17

Raketový vstup do utkání předvedla trutnovská Kara. Ta dokázala trestat chyby Slovanky, kterých bylo v úvodu utkání více než dost, rychlými protiútoky. V postupném útoku si trutnovské basketbalistky chodily pro fauly, když většinu svých akcí zakončovaly z podkošového prostoru. Také Trutnov ale začal dělat chyby v útoku. Toho Slovanka využila, aby soupeře bodově dotáhla. To jí ale ještě mohla mrzet neproměněná přečíslení. Hru Slovanky oživil příchod Biljany Savić na hřiště. Slovanka mohla jít po nesportovním faulu Steffanové 13 vteřin před koncem do vedení. Nevyužila ale dva trestné hody ani následný útok. Za to je z poslední střely první čtvrtiny potrestala Anderson.

Z ofenzivního střeleckého souboje na začátku druhé čtvrtiny vyšel vítězně Trutnov, který navýšil své vedení až k deseti bodům. Východočešky totiž dokázaly najít více střelkyň, kdežto skóre Slovanky držela hlavně jediná hráčka – Monika Satoranská. Slovanka po oddechovém času přitlačila na soupeře v obraně a postupně dokázala svoji ztrátu stahovat až na rozdíl tří bodů. Trutnov si ale ještě do poločasu dokázal díky rychlosti a důrazu vzít část svého náskoku zpět.

Ve třetí čtvrtině vstoupila do hry řada nepřesností. Poklidný průběh „narušila“ dvěma trojkami v řadě Nezdařilová. Trutnov dostaly pod tlak i vlastní chyby. Po jedné z nich snižovala Satoranská již na rozdíl jediného bodu. Trochu klidu vrátila Trutnovu po oddechovém čase trojkou Ovsíková. Slovanka opět trochu polevila a její ztráta během dvou minut narostla opět na devět bodů. Nepomohl ani oddechový čas a Trutnov nadále navyšoval své vedení nájezdy pod koš a rychlými protiútoky. Vydařenou druhou polovinu čtvrtiny ze strany Trutnova podtrhla trojkou od půlky Kozumplíková.

Když se i na začátku čtvrté čtvrtiny Trutnovu dařilo v útoku, nebylo již pochyb o tom, že právě Východočešky pro sebe získají páté místo v Českém poháru. Slovanka sice ještě bojovala a donutila Martina Petrovického požádat o oddechový čas, ale na zvrat v utkání bylo již pozdě. Přesto se Slovance alespoň podařilo kosmeticky skóre upravit.

René Štěpánek (Slovanka MB): „Dopustili jsme se v prvním poločase fatálních chyb. Ač to holky měly zakázané, neustále se snažily přihrát přes Anderson, která je dobře dynamicky a skokansky disponovaná. Zbytečně nás to stálo pět balónů a oni si odskočili. Tahali jsme za kratší konec, přiblížili jsme se, oni dali koše. Bylo to stejné jako včera. To utkání nás stálo dost sil. Pak tam přišly fatální chyby jedné hráčky a soupeř utekl na 23 bodů. I v této situaci jsme se dokázali vzchopit a sehrát s Trutnovem relativně vyrovnané střetnutí. Potřebujeme prodloužit úspěšné fáze hry a zkrátit ty, kdy během málo okamžiků dostaneme tři čtyři rychlé koše. To nás psychicky láme a tím zápasy prohráváme. Pojďme se z toho poháru poučit. Pro nás to byly výživné zápasy. Snad si z toho hráčky něco odnesou a příště to bude zase lepší.“

Martin Petrovický (Kara Trutnov): „Dneska hráli všichni. Rozdělili jsme zátěž na všechny hráčky. Myslím, že některé z nich ukázaly, že mohou družstvu pomoc, že mu mají co dát. Zahráli jsme si s chutí. Soupeř dneska nebyl tak silný, aby nás přinutil k nějakým zoufalým situacím. Některé jsme si vytvořili sami, ale ten zápas jsme měli víceméně pod kontrolou.“