České finále na Easter Cupu vyhráli červení

Česká reprezentace do patnácti let dominovala na turnaji Easter Cup Klatovy 2015. Oba výběry se po zásluze probojovaly do finále, kde zvítězil tým červených v koncovce 58:52.

 

Nejmladší reprezentanti se sešli již v úterý odpoledne, aby ještě v podvečer absolvovali úvodní tréninkovou jednotku, na kterou navázaly ještě dva středeční tréninky. Centrum míčových sportů v Klatovech nabídlo pro reprezentační výběr špičkové zázemí pro přípravu i pro odpočinek během zápasů Easter Cupu. Reprezentačního srazu se nemohl z osobních důvodů zúčastnit trenér Štěpán Vrubl. Vzniklou složitou situaci dokázalo vyřešit povolání Adama Konvalinky, který si v krátkém čase stačil vše zařídit tak, aby mohl převzít taktovku modrého výběru. Jedinou komplikací úvodního dne soustředění tak zůstalo zraněné koleno Roberta Králíčka (USK), které hráče nepustilo do plného tréninkového zatížení. Vzhledem ke zdravotnímu stavu jej musel po prvním dnu nahradit narychlo povolaný Štěpán Borovka (Sršni Písek).

 

„Celé soustředění včetně turnaje proběhlo na velmi vysoké úrovni. O reprezentační hráče se organizátoři postarali s maximální péčí a patří jim zaslouženě poděkování. Turnaj Easter Cup včetně tréninkových jednotek by měl být zařazen pravidelně i v dalších letech do harmonogramu přípravy reprezentačních výběrů do patnácti let,“ zhodnotil přípravu výběru šéftrenér mládeže Jan Slowiak.

 

Po dvoudenním soustředění, kterého se zúčastnilo 24 hráčů, byly připravené dva týmy na turnaj Easter Cup. Kapitánem modrého týmu byl zvolen rozehrávač Lukáš Bobek (Liberec), kapitánem červeného celku pivot Filip Hauzer (Sokol Pražský).

 

Oba výběry podle očekávání prošly turnajem bez zaváhání do finále. Hra obou celků navíc měla stoupající tendenci s tím, jak se hráči postupně sehrávali. Sobotní finále přineslo očekávaný souboj dvou výběrů a zaplněná hala mohla aplaudovat některým velmi pěkným basketbalovým momentům. Modrý tým vstoupil do zápasu s nižší koncentrací a velmi rychle nabral několikabodovou ztrátu, kterou zastavil až timeout Adama Konvalinky. Náskok červeného výběru se postupně snižoval až do závěrečné čtvrtiny, ve které dokázal modrý výběr otočit výsledek ve svůj prospěch. Na situaci naopak reagoval timeoutem Martin Jindra. Červení trefili 2 otevřené trojky a o osudu utkání tak bylo rozhodnuto, i když modrý výběr se snažil výrazným tlakem ještě v koncovce zápasu reagovat. Na konci zápasu svítil na tabuli konečný výsledek 58:52 pro červený výběr. Nižší počet bodů souvisí se skutečností, že první 3 čtvrtiny zápasu se hrálo na hrubý čas, pouze závěrečná čtvrtina klasicky na čistý čas.

 

Jan Slowiak o turnaji

„S průběhem turnaje i tréninkovým kempem jsem velmi spokojen. Je pochopitelné, že na turnaji jsme odehráli i zápasy proti soupeřům, které neměly reprezentační parametry, ale to není vůbec podstatné. Všichni hráči měli během pěti dní dostatek prostoru ukázat své basketbalové schopnosti a potenciál. Ve finále předvedli hráči basketbal s oboustranně vysokou úrovní hry, jediným drobným nedostatkem byla užší rotace modrého výběru, který odehrál finále s menším počtem hráčů.

 

Podstatnou informací pro realizační tým je skutečnost, že základní osa týmu s perspektivou do budoucna se jasně profilovala. Ročník 2000 je kvalitní s osobnostmi na každém postu a to na tréninkovém kempu navíc chyběl Vít Krejčí hrající ve Španělsku. Kvalita ročníku je podpořena množstvím hráčů pro širší výběr, které budeme nadále sledovat. Jediným rizikem se zdá, že několik perspektivních hráčů hraje ve svých klubech na jiné pozici, než je jejich budoucnost v mezinárodním basketbalu.

 

Pětidenní kemp splnil očekávání a věřím, že všichni hráči s větší motivací budou na sobě pracovat, protože přímá konfrontace s těmi nejlepšími hráči v ročníku jasně ukázala nejenom jejich silné, ale i slabší stránky.

 

Závěrem děkuji pořadatelům za vytvoření výborných podmínek pro přípravu, ale i klubům za pochopení při uvolnění hráčů pro tento reprezentační sraz přesto, že většina hráčů je ve svých klubech maximálně vytížená.“

 

 

Výsledky a nominace najdete zde.

 

Autor:
Reklama
Jsem IN