Česká basketbalová velvyslankyně nahlédne pod pokličku amerického univerzitního týmu
Ústřední trenérka mládeže pro kategorii dívek Milena Moulisová stráví následující měsíc ve Spojených státech amerických, kde bude na jedné z místních univerzit čerpat nové znalosti a inspiraci z basketbalového tréninku. Tuto možnost jí poskytla FIBA Europe jako absolventce FECC (FIBA Europe Coaching Certificate), když jí vybrala mezi vyvolenou šestici z více jak dvou set uchazečů.
Milena Moulisová odlétá do Ameriky příští týden a celý měsíc stráví na jedné z vybraných univerzit. Celý tento projekt je hrazen z prostředků FIBA Europe, Olympijské solidarity a University of Delaware a Moulisová je první ženou, která vůbec tuto příležitost dostala.
„Myslím, že to v tom výběru mohlo hrát roli, protože ne mnoho žen by bylo schopných a ochotných na tak dlouhou dobu odjet pryč. Myslím, že taková šance je jednou za život a pět týdnů života není tolik, aby tomu člověk nešel naproti,“ nemusela se dlouho rozmýšlet o tom, zda nabídku přijme. Celkem letos do USA v rámci druhého ročníku projektu odcestuje šest vyvolených absolventů FECC.
Do zámoří odlétá 12. října a zpět se vrací 15. listopadu. Cíle pro měsíční projekt už má jasně dané: „Chci si přivézt co nejvíce poznatků z hlediska rozvoje individuálních činností hráček, které mi mohou být inspirací například pro rozbíhající se projekt ČBF Kempy budoucích nadějí. Navíc celkově uvidím, jak funguje systém basketbalu v Americe. Důležité pro mě bude pozorovat práci trenérů a jejich přístup k přípravě tréninků, k samotnému tréninku, k zápasům a jejich práci při rozvoji talentů a vůbec celkové výchově hráče.“
Všichni účastníci projektu se na začátku sejdou na University of Delaware. Po třech dnech ale kroky každého z nich povedou jiným směrem. Předem však nikdo neví, na jaké univerzitě stráví většinu svého pobytu.
Česká trenérka má přesto indicie, že by mohla na východě USA zůstat, což by jí potěšilo: „Vzhledem k tomu, že University of Delaware je hlavním organizátorem celého projektu, tak si myslím, že veškerý program bude mít nejlépe zpracovaný a že nám zároveň poskytne co nejvíce materiálů a informací a že nás nechá totálně nahlédnout do procesu vedení basketbalového družstva na této úrovni, stejně tak i do celkového univerzitního života a ostatních oborů. Jinak by mě táhla i Univerzita Severní Karolíny, která má obrovské jméno. Pokud bych ale měla zůstat u organizátorů, tak budu spokojená.“
Nabyté zkušenosti ze zámoří pak bude Moulisová využívat i v rámci své pozice na České basketbalové federaci. „Už mám několik zkušeností s trénováním přímo v Americe a mám mezi tamními trenéry spoustu přátel. Vím, že systém a celková koncepce je velice rozdílná. Přesto si ale myslím, že mě projekt může obohatit. Spíše v takových dílčích věcech, které budu moci aplikovat na naše české prostředí,“ přemýšlí o odlišnosti české a americké reality.
Kromě hodnocení celého projektu po návratu do České republiky se můžete těšit také na pravidelné blogy odkrývající trenérské zákulisí americké univerzity. Sledujte je na webu komise.cbf.cz.