Češi vzdorovali fyzické převaze marně, kvalifikaci zakončili porážkou

Netradičně v bílých dresech dnes nastoupili čeští basketbalisté do závěrečného utkání úspěšné kvalifikace o MS 2019 na půdě favorizované Francie. Pokud chtěli pomýšlet na první místo ve skupině, museli by vyhrát o 15 a více bodů. Jakákoliv jiná výhra by znamenala udržení druhého místa a prohra konečnou třetí příčku.

První koš utkání, a rovnou za tři body, zaznamenal MBaye, který byl nejlepším hráčem soupeře v minulém utkání v Pardubicích. Češi chvíli hledali recept na fyzickou francouzskou hru. Brzké dva fauly si připsal Martin Kříž, který měl hlídat urostlého pivota Lessorta. Trenér Ginzburg musel rychle začít točit se sestavou. Domácí se drželi díky čtyřem tříbodovým košům v první desetiminutovce. I tak na ně začala fungovat zónová obrana, kterou trenér zvolil po příchodu Víta Krejčího na hřiště.

Češi pokračovali ve zlepšeném výkonu na obou stranách hřiště. Díky ofenzivní produkci Schilba s Hrubanem si vypracovali až devítibodové vedení. Jenže Francouzi rychle přispěchali se šnůrou 12:0 a začali trpělivě hrát do podkošového prostoru, což české obraně dělalo problémy. Lvi přestali proměňovat střely z dálky, a tak zařadili nájezdy, jenže proti fyzické francouzské obraně to bylo opravdu těžké. Po trojce Hrubana ještě vedli 32:30, ale závěr poločasu opět patřil domácím.

Francouzská obrana se opravdu stalo těžko prostupnou. Navíc Češi si jen málokdy pomohli úspěšnou střelou z delší vzdálenosti. Trenérovi Ginzburgovi přidělaly vrásky na čele fauly jeho klíčových hráčů. Auda s Křížem rychle posbírali třetí a po pěti minutách druhého poločasu se nad propast vyfaulování dostal do té doby nejlepší český střelec Hruban. V podkošovém prostoru navíc začal vládnout obr Lessort, který ničil českou defenzivu.

Ta se postupem času dostávala pod stále větší tlak. Čechům docházely síly, pátý faul si udělal Vojtěch Hruban. Další cenné minuty tak na hřišti dostala trojice mladíků Krejčí, Puršl, Půlpán. Bylo vidět, že v některých situacích jim ještě chybí zkušenosti a kila proti fyzicky zdatnějším soupeřům. Ani tak si ale nevedli špatně. Krejčí si připsal i premiérový bod. Problém ovšem byl v defenzivě, kde Francouzi hodně zlobili a natáhli svůj náskok

Závěrečná prohra nic nezměnila na tom, že Češi po 37 letech postoupili na světový šampionát. Nakonec ze třetího místa své kvalifikační skupiny. Los šampionátu proběhne v sobotu 16. března.

Francie – Česká republika 82:66 (16:15; 37:32; 58:50)

Lessort 18, Chassang 13, Bouteille 10 – Auda 20, Hruban 16, Puršl 7, Kříž 6, Schilb 5, Palyza 3, Půlpán, Bohačík a Pumprla po 2, Krejčí 1, Vyoral 0

Patrik Auda o obratu domácích z 16:25…

„Nám v určitém momentu trochu došly síly, protože domácí měli velký a vysoký tým, hráli hodně fyzicky a nám chyběli typičtí vysocí pivoti. Ještě na začátku se nám to podařilo nějak vykrývat, ale postupem času bojování s takovým soupeřem vzalo hodně sil a v tom byl trochu problém.“

…a o třetím místu

„Určitě bychom byli rádi první, ale ten cíl postupu už jsme dávno splnili a to, z jakého místa, už roli nehrálo.“