Češi v Tallinu stoprocentní a slaví prvenství v turnaji

Gruzie – Česká republika 68:79 (22:14; 34:34; 47:61)
Body: Jelínek 22, Houška J. 10, Ličartovský 10, Kudláček 9, Švrdlík 9, Benda 8, Balvín 7, Hampl 4

Po dvou vítězných zápasech na turnaji v Tallinu čekal na české reprezentanty papírově nejsilnější soupeř z Gruzie.

Začátek se českým reprezentantům příliš nepovedl. Úvodní pasáž vyhráli sedmibodovým rozdílem. Největší problém dělal Čechům Markoist, který z úvodních šestnácti bodů soupeře nastřílel rovnou polovinu. Na české straně nejvíce střelecky zaměstnával soupeře David Jelínek. A to nejen svými body, ale i počtem pokusů. Zdálo se, že Češi hru vyrovnali a po koši Petra Bendy snížili na rozdíl čtyř bodů. Gruzínci ale stihli do konce čtvrtiny ještě skórovat dvěma koši navíc a první desetiminutovku tak vyhráli o osm bodů.

Prvních 30 vteřin druhé čtvrtiny patřilo Ondřeji Balvínovi. Svými pěti body snížil až na rozdíl tří bodů. Gruzínci ale dokázali kontrovat úspěšnou trojkou. Po dalším koši si tak udrželi náskok vypracovaný v první čtvrtině. Vždy, když se Češi chtěli přiblížit na dostřel, jako třeba pro trojce Davida Jelínka, našli Gruzínci odpověď ihned v následujícím útoku. První polovina druhé čtvrtiny ofenzivně předčila tu druhou. To ale hrálo do karet českého týmu. Svou obranou totiž nedovolil několik minut soupeři skórovat, což znamenalo možnost snížení soupeřova náskoku. Češi svoji šanci využili a vyrovnali skóre. Kromě trojky Ličartovského na tom měly zásluhu i trestné hody Jelínka.

Vstupem do druhého poločasu Češi své soupeře zajisté zaskočili. Posuďte sami – Kudláček trojka a koš, Jelínek dva trestné hody, koš s faulem a trojka a Benda koš. Z toho plynulo po třech a půl minutách vedení 49:36! Následující momenty ale patřily Gruzii. Ta začala slibný náskok svěřenců Pavla Budínského stahovat. To si ale nenechal líbit Kamil Švrdlík a čtyřmi body v řadě vrátil lvům dvanáctibodový náskok. I v dalším průběhu čtvrtiny to byl Švrdlík, kdo držel ofenzivní prapor českých basketbalistů. Celkem zaznamenal osm bodů v řadě. Po koši Houšky vedli Češi už o 16 bodů.

Nástup do poslední čtvrtiny si Češi pohlídali. Po dvou minutách drželi třináctibodový náskok, což byl základ pro to, aby zápas dopadl v jejich prospěch. Češi nenechávali soupeře stáhnout náskok pod deset bodů. To se Gruzíncům povedlo až tři a půl minuty před koncem zápasu. Vítr z plachet jim ale okamžitě vzal Jakub Kudláček. Český reprezentační tým tak kráčel za vítězstvím, které mu zajistilo i prvenství v turnaji. A to dnešní zápas odehrál bez dvou nejzkušenějších hráčů Jiřího Welsche a Luboš Bartoně.

Pavel Budínský: „Předně bych chtěl poděkovat hráčům, kteří podle mě předvedli nejlepší výkon na turnaji. Porazili jsme tým, který má vynikající sestavu. Nejcennější na této výhře je, že jsme hráli bez našich opor Jirky Welsche a Luboše Bartoně, které jsme šetřili z důvodu drobných zdravotních komplikací. Dostali prostor mladší hráči. Museli jsme používat hodně alternací, protože soupeř hrál hodně agresivně, fyzicky. Rychle jsme se adaptovali a myslím, že od konce druhé čtvrtiny jsme byli lepším týmem. To, že to máme 3:0 po těch dvou týdnech je skvělé a velký úspěch pro tento kolektiv. Musíme pokračovat dál s pokorou. Ukázalo nám to naše slabiny i silné stránky, na kterých je třeba pracovat.“

David Jelínek: „Věděli jsme, že to bude těžký soupeř. Na začátku jsme hráli vyrovnaně, ale pak nám před koncem druhé čtvrtiny trochu utekli, ale podařilo se nám to dohnat. V poločase jsme tak remizovali. Řekli jsme si v šatně, že do druhého poločasu vstoupíme jinak a to se nám povedlo. Udělali jsme si víc jak desetibodový náskok, který jsme si více či méně udržovali až do konce. Nebylo to jednoduché, protože oni se dostali až na dostřel šesti bodů, ale my to zvládli až do konce.“