Češi U16 strávili závěr roku na Turnaji olympijských nadějí v Maďarsku
Mladí reprezentanti tak museli přerušit tradičně klidné vánoční svátky a vyrazit daleko od domova skoro až k oblíbenému cíli českých turistů Blatenskému jezeru neboli Balatonu. Ani přerušení volna basketbalem jim ale nevadilo.
„Organizace turnaje byla výborná. Jak úroveň ubytování, tak tréninkové a zápasové podmínky. Bylo o nás skvěle postaráno,“ říká reprezentant Matěj Šafařík.
Navíc turnaj neobsahoval jen basketbalové zážitky a oba týmy si mohly prohlédnout krásy zimního Székesfehérváru.
„Basketbalu bylo hodně, a proto jsme se poslední den vydali s celým týmem do města na procházku,“ vypráví Šafaříkova kolegyně Laura Mikšíková.
Oba týmy tam byly ale hlavně kvůli basketbalu a během tří dnů odehráli všichni účastníci tři duely. Muži na úvod vůbec nestačili na Polsko, když podlehli 60:99, následně až do úplného závěru bojovali o výhru se Slovenskem (73:78), aby na závěr ukořistili alespoň jednu výhru proti Maďarům (60:57).
„Všechny zápasy vždy byly kvalitní a soupeř tvrdě trestal každou naši chybu. Myslím si, že zápasy byly velmi pohledné se spoustou krásných momentů. Samozřejmě tam ale také bylo z naší strany dost chyb, které nás stály výhru hlavně v zápase proti Slovensku,“ pokračuje Šafařík, kmenový hráč pražských Jižních Supů.
Nejhorší zápas českých Lvů na turnaji přišel hned na začátek, když od silných Poláků obdrželi devětatřicetibodový výprask. Duel nevyšel ani individuálně Šafaříkovi, jinak nejlepšímu českému střelci na turnaji, který proti Polsku vyšel bodově naprázdno.
„Do prvního zápasu jsme šli s velkým odhodláním a začátek nám vyšel, pak se ale soupeř rozehrál, šel do vedení a my jsme sklopili hlavu a přestali hrát. Než jsme se znovu chytili byl rozdíl značný a už se to těžko otáčelo,“ popisuje Šafařík.
Zbylé zápasy už ale byly z české strany výrazně lepší, což potvrzuje i hodnocení manažera týmu Tomáše Dokoupila.
„Co se týče hry - tým U16 se začíná sehrávat, v prvním utkání turnaje jsme nestačili na suverénní Poláky (těm však v turnaji nemohl konkurovat nikdo), poté jsme svedli vyrovnanou bitvu se Slovenskem a to nejlepší jsme si nechali na závěrečné utkání proti domácímu Maďarsku. Výkony by se daly popsat slovem syrové - je před námi spousta práce směrem k ME, kluci potřebují zažít prvky hry, které chceme praktikovat, musejí se vyrovnat s jinou rolí, než mají v klubech apod. Nicméně, jádro týmu vypadá slibně a věříme, že za 9 měsíců budeme moct předvést takové výkony, jakými se chceme na mistrovství Evropy prezentovat," myslí už Dokoupil na evropský šampionát divize B, který bude v srpnu hostit černohorská Podgorica.
Dokoupil si chválí i změnu formátu turnaje, když se poprvé hrál turnaj dívek i chlapců na stejném místě.
„Letošní ročník byl jiný oproti předcházejícím ročníkům, kdy kluci a dívky hráli oddělené turnaje, letos se vše odehrávalo na jednom místě. Tato skutečnost ovlivnila atmosféru jednotlivých utkání, kdy i všechna "nedomácí" družstva měla v hledišti zajištěnu podporu. Takový systém TON vypadá do budoucna velice slibně, a i my děkujeme děvčatům za podporu během zápasů,“ říká Dokoupil.
Dívky odehrály ještě o něco povedenější turnaj než jejich stejně staří mužští kolegové, Když na úvod rozstřílely Polsko 98:41, pak si znovu bez větších potíží poradily se Slovenskem (82:58), aby pak na závěr turnaje nezvládly druhou půli v utkání s Maďarskem (48:72).
„Na to, že jsme měly jenom jedno soustředění před turnajem, byly zápasy celkem povedené. Měly jsme tam lepší úseky, na kterých můžeme stavět i ty špatné, na kterých budeme muset do evropského šampionátu zapracovat,“ má Mikšíková v hlavě srpnový Eurobasket v makedonském Skopje.
Pozitivní pocity z turnaje Lvicím trochu pokazil závěrečný duel s Maďarkami, ve kterém prohrály druhou půli 25:43.
„Duel s Maďarskem se nepovedl asi z více důvodů. V druhém poločase jsme měly hodně ztrát, špatně jsme na hřišti komunikovaly, a hlavně jsme do toho mohly dát daleko větší nasazení. Do Eurobasketu nás čeká ještě hodně práce,“ uzavírá hráčka Žabin Brno.