Češi tasili zbraně v prvním poločase a přehráli Gruzii

Čeští basketbalisté odehráli jediný otevřený přípravný zápas před závěrem první části kvalifikace o MS 2019. V Praze přivítali Gruzii, tedy soupeře, se kterým v loňském přípravném období před EuroBasketem dvakrát ve Tbilisi padli.

Diváci na pražské Královce si museli na první úspěšné útoky chvíli počkat. Ke všeobecné spokojenosti to byli Češi, kdo jako první výrazněji odčaroval obroučky v hale. A jelikož to bylo kouzlo silné, získali Lvi brzy dvouciferné vedení. Zdobil je především rychlý přechod do útoku, který soupeři jen těžko zastavovali. Svěřenci trenéra Ginzburga dobře pohybovali míčem a vytvářeli si dobré střelecké pozice. Jakmile se Gruzínci prosadili v útoku, stáhli svou ztrátu, ale Blake Schilb drzým nájezdem vteřinu před konec první čtvrtiny opět navýšil české vedení.

Lvi si pohlídali i vstup do druhého dějství, kdy soupeře zpražili šňůrou 11:0. Nebýt chyby v rozehrávce a snadného zakončení Gruzie, mohla být česká bodová řada ještě delší. Když už soupeři při osmnáctibodové ztrátě zaviněné dobrou střelbou českého týmu za tři body začalo téct do bot, povedl se druhý vstup do utkání gruzínskému rozehrávači McFaddenovi. Ten prakticky sám zastavil český nápor.

Gruzínci po změně stran přitáhli šrouby v obraně a z české ofenzivy se částečně vytratila lehkost. Ani Lvi ale Gruzíncům nedávali nic zadarmo. Mohli litovat jen prohraných soubojů na obranném doskoku. Jednak dávali soupeři šanci napravit předchozí neúspěch a jednak přicházeli o možnost skórovat z rychlého protiútoku. Navíc ve chvíli, kdy by se jim snadné body hodily, protože postupný útok proti gruzínské obraně často za hranicí faulu bylo těžké se prosadit.

Hosté vycítili svou šanci, když hned zkraje závěrečného dějství poprvé od začátku utkání snížili svou ztrátu pod deset bodů. České čekání na koš ukončil až po třech minutách trojkou Jaromír Bohačík a na chvíli vrátil klid do domácích řad. Soupeř se ale nechtěl vybojované šance na zvrat v zápase vzdát. Jenže Lvi už svůj náskok nenechali klesnout pod deset bodů a naopak ještě přidali pár hezkých akcí včetně tip dunku Ondřeje Balvína.

Zítra se Češi utkají se stejným soupeřem za zavřenými dveřmi a pak už je čekají zápasy kvalifikace o MS 2019 s Finskem (29.6.) a Bulharskem (2.7.).

Česká republika – Gruzie 71:57 (18:11; 45:30; 57:45)

Bohačík 16, Hruban 11, Vyoral 9, Balvín 7, Pumprla a Peterka po 6, Schilb a Kříž po 4, Auda a Palyza po 3, Půlpán 0 – McFadden 18, Bitadze 14, Shermadini 12

Fauly: 24 – 23

Ronen Ginzburg: „V prvním poločase jsme hráli lépe. Byl to ten typ hry, který chceme praktikovat. Ve druhém poločase jsme hodně volných střel, které jsme nedali. Možná to bylo z důvodu fyzické kondice. Nebyl to hezký zápas na koukání ve druhém poločase. Je to ale první zápas pro kompletní tým, točil jsem hodně hráčů. Nakonec jsem se zápasem spokojený. Musíme vylepšit věci, které děláme dobře, a redukovat naše chyby.

Rychlé protiútoky jsou pro nás vždycky důležité. Ve druhém poločase jsme mohli dát o osm až deset bodů víc. V postupném útoku jsme se špatně prosazovali.

Ondra je také dobré pivot. Byl to pro něj první zápas, i tak ale odvedl po většinu zápasu hodně dobré práce. Shermadini je dobrý hráč a my jsme ho zastavili na 12 bodech.“

Vojtěch Hruban: „Byly to dva hodně rozdílné poločasy. V prvním jsme dokázali hrát ve slušném tempu, běhali jsme do protiútoků a Gruzie toho moc nepředvedla. My jsme měli hodně doskoků a valili jsme do protiútoku. Akorát jsme měli hodně ztrát, ale snažili jsme se běhat rychle a to k tomu patří. Ve druhém poločase to byla kombinace toho, že Gruzie trochu přitlačila a nám došla šťáva. Ten zápas se zabrzdil a začal z toho být spíš úpolový zápas.

Do druhého poločasu nastoupili s jinou intenzitou, bylo to na nich vidět. Myslím, že jsme se s tím dokázali popasovat. Byla tam chvilka, kdy jsme tomu trochu podlehli, ale jinak jsme se jim intenzitou v pohodě rovnali celý zápas.

Začali jsme s dobrou energií, měli jsme doskoky, valili jsme dopředu a využívali jsme toho, že mají vysoké pivoty, kteří nestíhali. Tak chceme hrát. Nemáme tým na to, abychom někoho poráželi o dvacet v postupném protiútoku. Toto by měla být naše hra. Jdeme z plného tréninku, takže ve druhém poločase už jsme byli všichni kyselí.“

Od Finska to bude jiný výkon, ale i od nás. Se vším respektem ke Gruzii to bude jiný tým, ale i kdyby přijeli bez větších hvězd, tak to bude lepší tým, než jsme potkali dneska."