Češi sehráli s favoritem sympatickou partii

Na tohle český basketbal čekal dlouhých 37 let. Po takové době zazněla před zápasem mistrovství světa v basketbalu česká hymna. A los k hrdinům ze středu Evropy nebyl moc přívětivý. Do samostatné české premiéry jim přisoudil jednoho z nejžhavějších favoritů na titul, Spojené státy americké.

Bylo zřejmé, že oba týmy si v úvodních vteřinách potřebovaly osahat atmosféru světového šampionátu. Přeci jen o něco dříve se začáteční nervozity zbavili Američané. Češi je ale naštěstí do velkého tlaku nepustili. Respekt si vynutili bodovou šňůrou 9:0. Nutili soupeře faulovat, ale od čtyř týmových faulů už se Američané prý žádného dalšího nedopustili. Naopak to byli oni, kdo zvládl ještě o bod lepší šňůru. Tu utnul až úspěšnou trojkou Blake Schilb.

Do druhé čtvrtiny vlétli Američané mnohem lépe a tentokrát bohužel svůj tlak i proti téměř základní sestavě Lvů udrželi. Česká zóna přestala kouzlit. Soupeř prokazoval svou obrovskou kvalitu ve hře 1 na 1. Na druhé straně favorité dokázali velmi tvrdou a těsnou obranou na hranici faulu eliminovat českou ofenzivu. I tak ale hráči v bílých dresech předvedli pár líbivých akcí. Jenže soupeři v útoku narostlo sebevědomí. I proti ztráceli Češi v poločase 14 bodů.

Češi vstoupili do druhého poločasu nebojácně. Se soupeřem hráli vyrovnanou partii. Jen škoda, že se častěji neprosazovali proti americké obraně. O to spíše, že Američané zařadili vyšší rychlostní stupeň. Pomohly jim k tomu ubráněné české útoky a bleskurychlé konty přesně zakončované klidně i z delší vzdálenosti. Česká defenzivě dovolovala na pohled jednoduchá zakončení. Lvi se tak mohli opřít alespoň o střelbu z dálky z ruky Bohačíka s Hrubanem. Efektní smeč pak předvedl Satoranský.

Lvům se ještě podařilo stáhnout manko na 14 bodů, ale americký útok byl už moc efektivní. Jakékoliv defenzivní zaváhání bylo nekompromisně potrestáno. České manko tak narostlo přes 20 bodů. Trenér Ginzburg nechal odpočívat většinu hráčů ze základní osy, i tak ale Češi drželi krok. Pravda, za rozhodnutého stavu, ale i tak byla trojková přestřelka na konci zápasu sympatickým počinem. Stejně jako celá dnešní partie s velkým favoritem.

Česká republika – USA 67:88 (14:17; 29:43; 48:66)

Satoranský 17, Bohačík a Hruban po 13, Balvín 7, Peterka 5, Auda 4, Palyza a Schilb po 3, Pumprla 2, Kříž, Šiřina a Vyoral 0 – Mitchell 16, Barnes 14, Walker 13, Tatum 10

TH: 14/7 – 6/4

Trojky: 8 – 10

Doskoky: 38 – 40

Zisky: 3 – 6

Ztráty: 15 – 7

Asistence: 17 – 18

Fauly: 15 – 17