Češi přežili krizi a v poslední čtvrtině vybojovali důležité vítězství ve Finsku

Čeští basketbalisté dnes pokračovali v kvalifikaci na světový šampionát 2019. Po páteční dvacetibodové výhře nad Islandem sehráli o poznání těžší utkání v Helsinkách proti domácímu Finsku.

Jako by oba týmy byly na začátku utkání nervózní. Nebo že by své sehrála nízká teplota v areně v Helsinkách a prodloužila hráčům čas než se dostanou do provozní teploty? Kdo ví, každopádně na první koš zápasu se čekalo více než dvě minuty. I když ho obstarali domácí Finové, byli to Češi, kdo kontroloval průběh první desetiminutovky. Obranu soupeře překonávali ve hře 1 na 1, Hruban se Šiřinou odřízli od míče Wilsona a výsledkem byl až dvanáctibodový náskok.

Jenže už konec první desetiminutovky ukázal, že Vlci nehodlají pokračovat v tak matném výkonu. Svou největší zbraní, střelbou za tři body, odstartovali šňůru 15:0. Češi totiž marně hledali recept na zlepšenou finskou obranu. Ta nutila Lvy valnou část útoku hrát nad úrovní tříbodové čáry a když už dostali míč do podkošového prostoru, přišlo zdvojení. Domácí navíc trefili trojku do šatny, která jim dodala další energii do druhého poločasu a hlavně pětibodové vedení.

Poločasová pauza pomohla Lvům částečně opět nabrat síly a zastavit nápor domácího týmu. Finové ještě získali šestibodová náskok, ale pak začala přetahovaná o každý bod. Lvy vrátil do kontaktu trojkou Vyoral, který konečně prolomil české trápení z dlouhé vzdálenosti. Finové si stále udržovali mírné vedení, ale dobrá zpráva byla, že Češi byli zpět v zápase. O to víc, když před poslední desetiminutovkou vyrovnali i skóre.

Závěrečné dějství začal dunkem Patrik Auda a možná tak předznamenal české vzepětí. Jeho hlavním vůdcem byli Ondřej Balvín a do té doby nevýrazný Blake Schilb. Křídlo Sevilly vstupovalo do závěrečné desetiminutovky se dvěma body na kontě, ale pěti trojkami v řadě si pro sebe rezervoval veškerou pozornost. Na skvělých číslech zakončil zápas i Ondřej Balvín. K osmi bodům přidal 16 doskoků a sedm asistencí.

Češi tak získali druhé vítězství ze dvou zápasů a do únorového reprezentačního okna zůstanou v čele své kvalifikační skupiny.

Finsko – Česká republika 56:64 (9:19; 30:25; 38:38)

Huff 13, Ahonen 11, Wilson 9 – Schilb 17, Hruban 14, Balvín, Bohačík a Kříž po 8, Auda 4, Vyoral 3, Pumprla 2, Půlpán, Šiřina a Peterka 0

TH: 17/12 – 16/13

Trojky: 6 – 7

Doskoky: 37 – 44

Zisky: 7 – 6

Ztráty: 20 – 16

Asistence: 7 – 9

Fauly: 20 – 17