Češi mají první výhru v přípavě, otočili zápas s Ruskem

Čeští basketbalisté vstoupili vítězně do turnaje v Litvě. V úvodním utkání ve druhém poločase otočili zápas s Rusy, bronzovými medailisty z olympiády v Londýně. Připsali si tak nejen cenný skalp, ale po dvou porážkách od Turecka také první vítězství v přípravě na Eurobasket.

Úvod prvního utkání turnaje, kterého se kromě dnešních soupeřů účastní i Litva a Finsko, byl vyrovnaný. Po pěti minutách Češi ztráceli na svého soupeře pouhé dva body. Největší problémy jim dělal Shved, který v úvodní pětiminutovce nastřílel sedm bodů. Pak se projevil český neduh ze zápasů v Turecku – ztráty. Celkem 11 poločasových ztrát dokázali Rusové trestat z rychlých protiútoků. Navíc dokázali proměňovat i těžké střely a dostali se tak do desetibodového vedení po první čtvrtině.

Češi ve druhé čtvrtině hru vyrovnali. Pomohla jim k tomu zlepšená hra v defenzivě, kde byli trpělivější a dostávali tak soupeře pod tlak. V útoku je však netrpělivost stále svazovala, což při teprve třetím přípravném utkání není nic neobvyklého. V ofenzivě tým hledal svého lídra, a tak i druhou čtvrtinu prohrál, i když o pouhý bod.

Druhý poločas začal náporem Čechů. Především na obranné polovině pokračovali ve výborné práci a za šest a půl minuty inkasovali pouhé čtyři body. Díky tomu si přiblížili soupeři až na dostřel jediného bodu. V útoku je však limitovaly ztráty. Nadále ale drželi ruský útok na uzdě. Soupeře česká obrana nutila ke střelám přes obranu a ke ztrátám. Výsledkem bylo osm inkasovaných bodů za třetí čtvrtinu. Skóre nejprve dvakrát vyrovnal Welsch, aby mohl české basketbalisty poslat do vedení Ondřej Balvín.

I na začátku poslední čtvrtiny Češi pokračovali ve stylu hry, který jim přinesl vedení v utkání. Svůj náskok navýšili až na šest bodů. Rusové pak český útok trochu přibrzdili a stáhli svojí ztrátu na jediný bod. Jejich návrat do vedení zatrhl trojkou Vojtěch Hruban. Po trestných hodech Bartoně už Češi vedli o osm bodů. I když se soupeř opět přiblížil, udržovali si Češi stále náskok kolem čtyř bodů. V závěru se Rusové, když stáhli rozdíl na tři body, rozhodli pro taktiku faulovat. I když trefili i těžké trojky, Češi stříleli trestné hody přesně a uhájili své první vítězství v přípravě.

Zítra hrají Češi od 15:45 SELČ s Finskem. Přímý přenos utkání můžete sledovat na sportotv.lt

Rusko – Česká republika 72:74 (29:19; 41:30; 49:51)

Fridzon 19, Shved 17, Vorontsevich a Sokolov po 9 – Satoranský 15, Bartoň 12, Veselý 10, Hruban, Welsch a Jelínek po 8, Balvín 5, Pumprla a Houška P. po 4, Švrdlík a Houška J. 0

Fauly: 25 - 17

Pavel Budínský: „Pro nás to je velmi cenná výhra nad týmem, který má zvuk. Bylo to vidět na začátku utkání, kdy jsme tahali za kratší konec lana. Poločas nám trvalo, než jsme se zadaptovali na poměrně fyzickou kontaktní hru, která se dá na této úrovni očekávat. O naší výhře rozhodla třetí čtvrtina, která byla výtečná. Vrátili jsme se zpátky do utkání z jedenáctibodového deficitu v poločase, našli jsme sestavu, která si dobře vyhověla na obou polovinách hřiště. Potěšilo mě, že jsme celkem solidně zvládli závěr, kdy jsme se dostali do šestibodového vedení. I když nám dal soupeř dvě trojky, tak jsme to kontrolovali. Myslím, že je to velmi pozitivní vstup do turnaje, který nás určitě dobře prověří. Musíme se připravit na další zápas, kterým bude zítra souboj s Finskem, které je také velmi nebezpečné.“