Cenný skalp Maďarek

Úspěšný vstup do evropského šampionátu divize A mají za sebou české reprezentantky do 20 let. Svěřenkyně trenérky Ptáčkové na úvod turnaje v maďarské Šoproni zdolaly favorizovanou domácí reprezentaci 63:50 a nakročily k dobrému postavení pro osmifinále, kam postupují všechny čtyři celky ze skupiny. Turnaj pokračuje pro Lvice v sobotu od 19:45 duelem proti Francii.

Zápas byl střetem dvou úspěšných generací. Oba celky odehrály loňský světový šampionát do devatenácti let také v Maďarsku s relativně podobnými sestavami. Maďarky obsadily třetí, Češky šesté místo. Jak už to, tak v mládežnickém, a ještě o to více ženském basketbale bývá, herní převaha se otáčela každou chvíli. Úvodní minuty patřily Maďarkám, které sice neměly v hledišti tak velkou podporu jako loni v Debrecenu, přesto vstoupily do utkání s větší energií a po šesti minutách vedly díky koši s faulem Julie Boros 17:10. Už závěr první čtvrtiny ale ukázal směr dalšího vývoje utkání, když Češky přitvrdily pod vlastním košem a nepouštěly soupeřky do snadných zakončení.

Lvice se navíc dokázaly vypořádat s častou změnou obran Maďarek a zejména rychlým protiútokem se dostávaly do hry. Brejky rozbíhala Valentýna Kadlecová, která zvládla za první poločas devět bodů, tři hráčky si připsaly po dvou asistencích. Zlom nastal za stavu 20:15 pro Maďarky, kdy se domácí ofenziva na několik minut úplně zastavila a Češky začaly úřadovat. Konečně padly i tři trojky, domácí hráčky nezvládly za první půli žádnou, a i díky mohutné sedmnáctibodové šňůře z toho bylo najednou dvouciferné české vedení, se kterým opařené Maďarky nedokázaly do poločasu nic udělat.

S výsledkem nepohnula výrazně ani přestávka, do které si domácí hráčky přenesly trápení z druhé čtvrtiny, které se jim nedařilo prolomit. Na první koš čekaly Maďarky přes pět minut a pouhých devět bodů za třetí čtvrtinu znamenalo navýšení českého náskoku. Navíc to nebylo dílem skvělého střeleckého výkonu některé z Lvic, převažovala týmová hra a trestání chyb soupeřek, což se Maďarkám i přes větší počet českých ztrát nedařilo. Malý nápor domácích přišel až v úplném závěru, to už ale nedokázal český tým znervóznět a byla z toho první výhra.

Na té se dvanácti body podílela i přes trápení s úspěšností Valentýna Kadlecová, jedenáct bodů přidala Julia Vydrová a osm bodů, sedm doskoků a tři asistence Dominika Paurová. Kompletní statistiky najdete na oficiálním webu šampionátu.

Valentýna Kadlecová (hráčka českého týmu): „Do zápasu vstupovaly Maďarky jako favoritky, ještě o to víc, když hrály na domácím hřišti. Minulý rok jsme s nimi prohrály na světovém šampionátu. Hodně jsme se soustředily na obranu, měly jsme i několik video rozborů, takže jsme věděly, co od nich čekat. Hodně jsme se soustředily na doskok, protože jsme menší tým a hráčka s číslem 13 Dombai je hodně silná. Dokázaly jsme jí ubránit, z čehož jsme měly velkou radost a díky tomu jsme vyhrály. Chceme to přenést i zítra na Francii.“

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Vítězství nad jedním z favoritů celého mistrovství se velmi cení a my jsme za něj hrozně rádi. Myslím si, že nám maličko pomohlo, že soupeř hrál první utkání doma a možná byl nervózní, protože procento střelby, které dneska měly, není úplně obvyklé, ale náš tým tomu šel naproti. Předvedly jsme velmi slušnou práci a co považuji za důležité, je to, že jsme se tak vysokému týmu dokázaly dobře postavit na doskoku a získaly jsme víc míčů.“