Cenná výhra v domácím pekle

Důležitou výhru si na úvod evropského šampionátu divize B v severomakedonském Skopje připsali čeští basketbalisté do dvaceti let. Svěřenci Lukáše Pivody totiž v prvním utkání udolali domácí Makedonce 80:75, i když většinu zápasu ztráceli. Turnaj pro Čechy pokračuje již v sobotu od 21 hodin proti Bulharsku.

Češi si byli vědomi, že je čeká velmi nepříjemný soupeř, o to víc, když je přivítala bučením velmi slušně zaplněná aréna SRC Kale ve Skopje. Do varu pomohl fanouškům také nástup domácích basketbalistů. Ti za úvodních šest minut dovolili Čechům skórovat pouze jednou díky Martinu Kheilovi, jinak dominovali na obou koncích palubovky a v jednu chvíli český tým ztrácel poměrem 2:17. Pak se ale naštěstí Lvi uklidnili, začali se prosazovat nájezdy z perimetru Ondřeje Švece a Radovana Mrázka, a i díky pozdně vypuštěné trojce soupeře se podařilo do konce první čtvrtiny stáhnout rozdíl pod deset bodů.

Ve druhé čtvrtině Češi kompletně vyrovnali hru a v některých fázích i skóre, i když si Makedonci stále udržovali těsné vedení. Oba celky pálily o sto šest zpoza tříbodového oblouku, dohromady viděli diváci přes šedesát vypálených pokusů za tři body. Kouč Pivoda dorovnal energii Makedonců častějším střídáním, na palubovku se alespoň na pár minut podívalo všech dvanáct hráčů a neslo to ovoce. Domácí předvedli ještě jeden velký nápor ve třetí čtvrtině, když nejprve úřadoval podkošový gigant Teodor Simkj, který se svými 215 centimetry dělal Čechům problémy pod košem i střelbou z dálky, fanoušky navíc nahecoval tipdunk z rychlého protiútoku Amara Hota. Třináct minut před koncem bylo tak vedení Makedonců znovu na jedenácti bodech.

V tu chvíli ale Češi ukázali pevné nervy a dokázali se rychle vrátit do zápasu. V těchto chvílích předváděli precizní obranu a občas až přehecované soupeře nutit k chybám a nesportovním faulům. Velmi chytře si počínal rozehrávač USK Praha Ondřej Švec, který měl často míč v ruce, v důležitých chvílích přesně mířil další hráč na perimetru, tentokrát z Pardubic, Radovan Mrázek. V poslední čtvrtině pak Češi kompletně zavřeli vlastní koš, a kromě trestných hodů soupeřům prakticky nedávali šanci skórovat. V důležitém momentu právě Mrázek dvě a půl minuty před koncem proměnil těžký nájezd a Hot pak pod košem srazil nesportovním faulem Ondřeje Hustáka. Češi nabídnutou příležitost využili a dokráčeli k cenné výhře, která je o kus přiblížila k postupu do play off.

Mrázek zápas skvěle odstřílel a dostal se na 29 bodů včetně pěti trojek, Švec přidal 14 bodů, 9 doskoků, pět asistencí a také šest ztrát z dvaceti týmových. Dvanáct bodů nastřílel Martin Kheil a na jedenáct za stejný počet minut se dostal Matěj Šafařík.

Jakub Šiřina (asistent trenéra českého týmu): „První ostrý start proti domácí Makedonii byl z naší strany ze začátku hodně nervózní. Nehráli jsme odvážně v útoku, naopak jsme soupeři nechávali hodně volných střel a nechávali jsme je najíždět jedna na jedna. Pak jsme se zlepšili v útoku i obraně, dotáhli jsme to, ale ve třetí čtvrtině nám zase utekli na dvouciferný rozdíl. Dalo by se říct, že jsme celý zápas pouze dotahovali. Ve čtvrté čtvrtině ukázali kluci obrovský charakter a zlepšenou obranou a odvahou v útoku, kdy jsme dokázali porazit soupeře jedna na jedna a vykoledovat si faul, jsme si koncem došli pro zasloužené vítězství.“

Matěj Šafařík (hráč českého týmu): „Porazili jsme Makedonii o pět bodů. Ze začátku jsme se hodně trápili, prohrávali jsme kolem čtrnácti bodů. Pak jsme to ještě v první čtvrtině začali stahovat, do poločasu už jsme šli jen mínus tři body a potom jsme se hodně tahali a v poslední čtvrtině jsme je jenom dorazili a získali výhru. Velký respekt Radovanovi Mrázkovi, který nás podržel, abychom tenhle zápas neprohráli.“