Času bylo málo. Češi se zbavili únavy pozdě

Čeští basketbalisté v rychlém sledu pokračovali v kvalifikaci o světový šampionát 2019. Po přesunu přes celou Evropu nastoupili během 48 hodin ke druhému zápasu na hřišti soupeře, tentokrát na Islandu. Před zápasem ještě Češi zapózovali společně pro charitativní projekt Boccia Hjálpar českého rodáka Stanislava Doskočila.

Navzdory dlouhé cestě, která skončila až v den utkání v 1:30 v noci, nevstoupili čeští basketbalisté do utkání špatně. S islandskou obranou si dokázali poradit a dostat až k zakončení nebo si dojít pro faul. Islanďané tak měli brzy pět týmových faulů. To se paradoxně ukázalo jako česká nevýhoda. Lvi jen za první desetiminutovku zahodili sedm trestných hodů. To byla šance pro domácí, kteří druhou polovinu první čtvrtiny zvládli dobře a v posledních vteřinách si vybudovali vedení.

Islandský nápor nezastavila ani dvouminutová přestávka. Češi se jen těžko prosazovali v útoku, naopak Islanďané využívali četných okének v defenzivě Lvů. České fauly chodily až příliš pozdě, takže domácím nabízely příležitost k zisku jednoduchých bodů z trestných hodů. Českou hru zkonsolidoval až druhý oddechový čas v krátkém sledu. Svěřenci trenéra Ginzburga museli likvidovat až čtrnáctibodový náskok soupeře. Naštěstí se jim podařilo největší ztrátu v průběhu prvního poločasu do pauzy snížit na polovinu.

Po změně stran se Češi několikrát dokázali přiblížit na rozdíl jediného bodu, ale islandské vedení houževnatě odolávalo. Náskok kolem sedmi bodů si domácí drželi zejména díky přesné střelbě trestných hodů, kam je posílaly české fauly. Island navíc začal zlobit na útočném doskoku. O hratelnější výchozí pozici připravily Čechy neproměněné šance z blízkosti koše, jakkoliv byly znepříjemněny islandskou obranou.

První koš v poslední čtvrtině dali Češi až téměř po třech minutách. Když navíc Island vytasil svou obávanou zbraň, střelbu za tři body, vzrostlo české manko opět na dvoucifernou hodnotu. Snahu Lvů o obrat v zápase rázně odmítl Martin Hemrannsson, který byl k nezastavení a úspěšně zakončoval i přes českou obranu ze všech pozic. Češi nesklopili hlavu. Zaveleli k velkému návratu. Ondřej Balvín mohl svým druhým trestným hodem tři vteřiny před koncem vyrovnat, ale neproměnil. Ani další české polo-střely se neujaly, a tak si Lvi připsali první kvalifikační prohru.

Island – Česká republika 76:75 (19:14; 39:32; 59:54)

Hermannsson 26, Hlinason 15, Stefansson 11, Palsson 10 – Auda 23, Bohačík 19, Balvín 11, Vyoral 7, Schilb 5, Hruban a Kříž po 2, Pumprla 1, Palyza 0

Fauly: 25 – 19

Ronen Ginzburg: „Gratuluji Islandu. Myslím, že většinu zápasu jsme nehráli dobře. Možná kvůli včerejší dlouhé cestě a málo spánku, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Jsem rád, že na konci zápasu jsme udělali změnu, byli agresivnější a ukázali charakter. Na konci to bylo o jednom bodu, to může být trestný hod, nájezd... Tato ztráta nás snad tolik neohrozí. Věřím, že doma oba zápasy na závěr kvalifikace vyhrajeme a i tak si vezmeme dost vítězství do další fáze.“

Patrik Auda: „Hodně nás to mrzí. Od začátku jsme věděli, že to bude těžký zápas. Island hraje dobře před domácím publikem. Vyhráli tady zápas proti Finsku dva dny zpátky. Od začátku bojovali. Podařilo se nám s nimi držet krok, ale ke konci třetí a na začátku čtvrté čtvrtiny dali několik důležitých trojek a odskočili na velký rozdíl, který se nám nepodařilo smazat.“