Brzoňová vystřelila finále

Senzace! Lvice U18 se po roce vrátí do elitní divize evropského šampionátu. Rozhodla o tom jejich semifinálová výhra nad Řeckem 50:47, kterou vystřelila trojkou z poloviny hřiště v poslední sekundě Emílie Brzoňová. V druhém mládežnickém utkání dne podlehli muži U16 Černé Hoře 53:79.

Zápas dne proběhl na závěr programu evropského šampionátu v rumunské Poliesti, kde osmnáctka urvala defenzivní bitvu s Řeckem. Češky vedly 31 minut zápasu, ale nedokázaly duel urvat a v závěru měly hodně štěstí. Svěřenkyně Viktora Pruši vedly téměř celý první poločas, když ubránily Řekyně na nízké úspěšnosti střelby, ale zároveň zvládly za poločas jen dvacet bodů a Řecko v závěru poločasu srovnalo skóre.

Třetí čtvrtina byla nejlepší česká v zápase, když na osm inkasovaných bodů jich daly Lvice sedmnáct a třináctibodová série je poslala po trojce Julie Pilařové poprvé a naposled v utkání do dvouciferného vedení. V poslední čtvrtině čekaly Češky čtyři minuty na první body, ale koš s faulem Ely Zídkové jim přinesl šestibodové vedení. Ještě tři minuty do konce bylo české vedení 46:40, než přišel řecký nápor a trojka Panagiota Stoligka srovnala skóre 42 sekund do konce. V dramatickém závěru český tým v čele s Brzoňovou neuspěl se svým útokem a Řekyně měly šanci rozhodnout. Svůj nájezd do koše ale provedly příliš rychle, Vasiliki Cholopoulou se svou střelou neuspěla a Češkám zbylo přes čtyři sekundy. Míč se dostal do ruky Brzoňové a její střela z poloviny hřiště o desku spadla do koše. Tím se spustila obrovská česká radost.

Brzoňová nastřílela jedenáct bodů, ještě o čtyři body jí přestřílela Ela Zídková, která navíc doskočila devět míčů. Češky překonaly osmnáct útočných doskoků Řecka i to, že ztratily 24 míčů.

Lvům U16 se třetí zápas na evropském šampionátu v severomakedonském Skopje nepovedl. V duelu s Černou Horou se drželi ve hře jen v první čtvrtině, od druhého období Černohorci postupně začali dominovat a navyšovali své vedení až na 26 bodů rozdílu a bez problémů své vedení udržovali. Český tým ztratil sedmnáct míčů oproti pouhým šesti chybám Černé Hory, kteří potrestali české chyby sedmnácti body.

Porážku 53:79 pomohl nejvíc zařídit dvaceti body Maksim Brnovič. Český tým měl jediného dvouciferného střelce dvanáctibodového Samuela Nohela, Kryštof Brezík dal devět bodů, Kryštof Davídek doskočil jedenáct míčů.