Brno i USK postupují do finále, o 3. místo výchdočeské derby

Program a další informace najdete zde.

Domácí hráčky vstoupily do semifinálového utkání Basketbalového poháru České pošty s viditelným ostychem, který byl znát především na útočné polovině. Nepodobaly se tomu sebevědomému týmu, který včera nedal šanci VŠ Praha. IMOS se prosazoval především z podkošového prostoru, ale ani Brňanky to neměly proti domácí obraně lehké. Důvodem trutnovské ztráty byla čtyřka svítící na tabuli v kolonce vstřelených bodů. Až trojka Prokešové a koš Russell z poslední minuty přeci jen trochu vylepšily trutnovskou pozici.

Trutnov se nadále pokoušel hledat recept na brněnskou obranu, ale během tohoto hledání jeho manko narostlo až na 17 bodů. Na konci šesté minuty ale domácím stačilo 20 vteřin na to, aby stáhly šest bodů. Brno se však mohlo spolehnout na střelbu za tři body. A když zrovna střelecký pokus neskončil košem, byly připraveny hráčky na útočný doskok. Obhájkyně prvenství si tak do druhého poločasu nesly jedenáctibodový náskok.

Brno dokázalo trestat každou chybu soupeřek v obraně. Navíc mělo i útočné doskoky. Domácí hráčky v defenzivě povolily soupeřkám až příliš a téměř 30 inkasovaných bodů ve třetí čtvrtině je prakticky pro další průběh zápasu vyřadilo ze hry o vítězství.

Domácí basketbalistky do poslední čtvrtiny vyrukovaly se zónovou obranou, která přibrzdila brněnské ofenzivní manévry z předešlého hracího období. Brňanky prostřídaly sestavu a domácí hráčky nabídnuté šance využily ke snížení své ztráty. Bodově se dařilo především Prokešové a Hindrákové. Brňanky si ale postup do finále bez větších problémů pohlídaly.

BK IMOS Brno – Kara Trutnov 80:68 (16:9; 37:26; 66:44)

Pecková 20, Jurčenková 18, Hanušová 15, Vlková 12, Key 6, Kašpárková 5, Hamilton 4, Jalčová, Mainclová, Křivánková a Zrůstová 0 – Prokešová 16, Hindráková 12, Ovsíková 9, Pazderová a Johnson po 8, Nováková 7, Vacková 6, Russell 2, Muchová a Peklová 0

Fauly: 16 – 18

Jan Bobrovský (BK IMOS Brno): „My máme velké problémy s marodkou. Tři hráčky hrají se sebezapřením. Uvažovali jsme, že bychom se tohoto turnaje nezúčastnili, ale pak jsme zvolili jinou cestu. Holky to vzaly od začátku zodpovědně a myslím, že v prvním poločase jsme dobře bránili. To byla příčina toho, že se Trutnov nedostával do dobrých pozic a střílel z pozic, ze kterých neproměňoval a my jsme naopak dávali.“

Jozef Rešetár (Kara Trutnov): „Škoda, že jsme nezachytili nástup v první čtvrtině, i když jsem samozřejmě upozorňoval na to, že IMOS má začátky utkání velmi dobré. I tak jsme to nezachytili. To ovlivnilo další průběh střetnutí. Párkrát jsme se přiblížili, ale zbytečnými chybami jsme se připravili o lepší výsledek.“

Hráčky ZVVZ USK Praha začaly hned od začátku naplňovat roli favoritů. Rychlé vedení 8:0 donutilo trenérku hradeckých Lvic vzít si oddechový čas. Ani to však nepomohlo zabránit ofenzivní smršti, která se na hráčky hrající v červených dresech valila. Především dvojice Vaughn – Vítečková, která za první čtvrtinu zaznamenala dohromady 19 bodů, dělala Lvicím problémy. Hradecké basketbalistky naplno nevyužily ani možnost pěti trestných hodů v posledních čtyřech vteřinách první čtvrtiny.

Hradecké basketbalistky na první pětiminutovku ve druhé čtvrtině vyrovnaly hru, ale po oddechovém času trenérky Hejkové opět Pražanky pokračovaly v navyšování svého náskoku. Jejich akce byly často tříbodové, když se dokázaly prosadit i přes fauly soupeřek. V hradeckém dresu se dokázala euroligovým hráčkám bodově vyrovnat Pochobradská, která v první půli nasázela 13 bodů.

Úspěšné střely z dlouhé a střední vzdálenosti od Mišurové a Kuthanové donutily trenérku USK Praha požádat o oddechový čas. Po něm se hráčky pražského klubu opět zkoncentrovaly a zvýšily své vedení na 30 bodů. Hradecké basketbalistky ale ještě zabojovaly, stáhly svojí ztrátu a hlavně třetí čtvrtinu vyhrály, i když o pouhý bod.

O vítězi dnešního semifinále a postupujícím do finále bylo jasno a řešilo se pouze to, jaký bude rozdíl ve skóre. Obě lavičky se snažily rozložit síly mezi všechny hráčky, protože právě energii budou zítra oba týmy v boji o medaile potřebovat. Hradec o tu bronzovou, USK o zlatou.

Sokol Hradec Králové – ZVVZ USK Praha 65:98 (18:34; 36:64; 56:83)

Pochobradská 19, Mišurová 10, Křížová 8, Kuthanová, Rosenbaumová a Stará po 7, Hartigová 5, Zavázalová 2, Andělová A. 0 – Vaughn 18, Burgrová, Dubljević a Robinson po 13, Vítečková 11, Elhotová a Bartáková po 8, Poček 7, Stejskalová 5, Palau 2

Fauly: 18 – 18

Romana Ptáčková (Sokol Hradec Králové): „Myslím si, že v prvním poločase jsme s USK hrály příliš otevřený basketbal. Výsledkem je 64 inkasovaných bodů. Druhý poločas už jsem hrály lépe. Do zítřejšího zápasu si nebudeme vybírat. Víme, že hrajeme o bronz. Možná z důvodu, že u si s ní letos asi nezahrajeme, Karu Trutnov.“

Jiří Bárta (ZVVZ USK Praha): „K dnešnímu zápasu jsme přistoupili zodpovědně. Holky už od začátku věděly, že je to nebezpečný soupeř, kdybychom se s ním měli dlouhodoběji tahat. Od začátku jsme velmi dobře bránili, úspěšně jsme i doskakovali. Z prvních sedmi neúspěšných střel jsme měli šest útočných doskoků. Ten náskok, který jsme si vybudovali na začátku utkání, rozhodl o jeho osudu.“

Stejně jako ve včerejším utkání, i dnes vstoupila Slovanka do zápasu lépe než soupeř. I když Středočeškám zpočátku dělala problémy Tereza Vorlová, která nastřílela sedm prvních bodů svého týmu, dokázala Slovanka eliminovat výškovou převahu soupeře.

VŠ Praha se prosazovaly zejména z trestných hodů. Dlouho hledaly recept na zónovou obranu Slovanky a pokračovaly tak v ofenzivním trápení ze včerejšího utkání. Také mladoboleslavský celek byl zaskočen zónovou obranou soupeře, který se tak snažil zvrátit vývoj utkání. Po hluché střední části druhé čtvrtiny převzala iniciativu Slovanka vzala si zpět dvouciferný náskok. Poslední minuta poločasu ale patřila VŠ, a tak byl v přestávce rozdíl jen šest bodů.

Kolaps. Tak lze nazvat včerejší vystoupení Slovanky ve druhém poločase. V utkání o konečné páté místo ji od něj zachránila dvěma trojkami Michaela Uhrová. Právě těchto šest bodů dalo Slovance přežít ofenzivní trápení v útoku a jako by mladý tým uklidnilo. VŠ nedokázaly slabšího vstupu soupeře do druhého poločasu využít k výraznému snížení své ztráty zejména proto, že se samy v útoku trápily.

Basketbalisty VŠ i přes dvanáctibodovou ztrátu nevzdaly boj o úspěch v dnešním utkání. Přitlačily na soupeře v obraně a Slovanka se přestala prosazovat. VŠ stačily tři minuty, aby téměř smazaly náskok soupeřek. Dvě minuty před koncem čtvrté čtvrtiny Vyoralová snižoval už na rozdíl pouhých dvou bodů. Z protiútoku ale zaznamenala Baltić trojku, která, jak se ukázalo, byla pro konečný výsledek utkání rozhodující.

Slovanka MB – VŠ Praha 67:61 (23:16; 38:32; 54:42)

Uhrová 17, Baltić 13, Kracíková 11, Bura 10, Mircová a Satoranská po 6, Severová 4, Prachařová a Červenková 0 – Bakajsová 10, Reisingerová 9, Vyoralová 8, Vorlová 7, Záplatová 6, Pohunková, Opočenská a Šmídková po 5, Elhotová 4, Matulková 2, Pudláková 0

Fauly: 19 – 16

Petr Treml (VŠ Praha): „Pokračovalo naše trápení nejenom v útoku, ale hlavně na obranném doskoku. Oba zápasy, které jsme prohrály, jsme začaly hrát jenom určitý úsek hry. Poslední čtvrtina byla málo, Slovanka chtěla vyhrát víc. Když se podíváme dohromady na 40 minut, tak vyhrála zaslouženě.“

Jiří Toušek (Slovanka MB): „Opět nám vyšel první poločas. Nakonec jsme ustáli i ten tlak ve druhé půli. Byli jsme asi šťastnější než lepší. Zahrály nám i hráčky z lavičky. Dneska jsem spokojený, i když tam samozřejmě chyby jsou.“