Brněnská odplata a triumf USK

Pouze dvě změny vedení se odehrály ve třech utkáních českých týmů ve středečním programu ženských evropských pohárů. Přineslo to dvě hladké výhry – pražského USK v Eurolize a brněnských Žabin v EuroCupu. V druhé nejprestižnější soutěži naopak neprožilo povedený večer KP TANY Brno. Ve čtvrtek bude v akci ještě Chomutov.

Žabiny Brno si pořádně užily odplatu za říjnovou porážku s řeckým celkem Elefhteria Moschatou. Brňanky od začátku zápasu dominovaly, prohrávaly jen jednou po úvodním trestném hodu soupeřek a v průběhu zápasu se blížily až k padesátibodovému vedení.

Řecký celek opravdu příliš kvality na Rosničce nepředvedly, a i díky agresivní a místy až chirurgické přesnosti Žabin vypadala Eleftheria místy hůře, než týmy ze spodní části tabulky české domácí soutěže. Nedokázaly se vyrovnat Žabinám prakticky v ničem, jedním z mála pozitiv je sedm trefených trojek se slušnou úspěšností. Jinak mohl trenér Viktor Pruša v sestavě protočit všech deset hráček připravených k utkání a žádná z hráček se nepřiblížila ke třiceti odehraným minutám. Brňěnská kvalita se přelévala, ve druhé čtvrtině to byla hlavně ofenziva, která nastřílela 31 bodů a postarala se v jednu chvíli o sérii sedmnácti bodů v řadě, v poslední čtvrtině zase zapnula obrana a udržela bezradné soupeřky na pouhých čtyřech bodech za posledních deset minut hry.

Brňanky trefily přes polovinu svých trojek (celkem šestnáct úspěšných), měly patnáct útočných doskoků a v závěru už mohly s fanoušky slavit cennou výhru. O tu se zasloužila skvělým střeleckým výkonem bosenská křídelnice Nikolina Knežević, která dala 27 bodů (trojky 8/6). Sedmnáct bodů nastřílela Francouzka Lou Lopez Senechal a patnáct nejlepší Češka v tomto utkání Petra Záplatová. Katarina Zec jako nejlepší střelkyně poraženého týmu nastřílela 15 bodů.

„Od začátku utkání jsme hrály intenzivně a agresivně. Každý na hřišti nechal maximum, navíc střelecky se dařilo všem, a i fanoušci byli dneska neskuteční,“ pochvalovala si Lou Lopez Sénéchal.

„Jsem strašně rád, že jsme náš existenční zápas Eurocupu zvládli takovým stylem. Trošku nás může mrzet, že skóre nehraje roli, protože důležité je, že jsme vyhráli o tři, takže máme lepší vzájemný zápas a jsme stoprocentně třetí ve skupině,“ okomentoval asistent trenéra Žabin Michal Martišek.

Podle očekávání pro porážku s favorizovaným francouzským celkem si v předposledním kole základních skupin EuroCupu dojely hráčky KP TANY Brno. Svěřenkyně Marcely Krämer podlehly jednomu z favoritů na celkové vítězství francouzskému Bourges 51:86.

Brňanky rychle vedly po úvodním koši Karolíny Šotolové, pak se ale rozjela domácí mašina v čele se skvěle střílející Litevkou Kamile Nacickaité, tvrdou lotyšskou pivotkou Anete Steibergou a dalšími hvězdami a rozpoutala ofenzivní peklo pod košem i z dálky. Jen za úvodní fázi hry daly domácí hráčky pět trojek, nastřílely 29 bodů a dostaly se do dvacetibodového vedení. KP TANY hrálo nebojácně, ale převaha zejména ve výšce a síle hráček Bourges prakticky na všech postech byla zřejmá. Po drtivém prvním poločase, kdy byl rozdíl přes čtyřicetibodovou hranicí se KP TANY v poločasové přestávce mírně srovnalo a ve druhém poločase předvedlo výrazně lepší výkon. Částečně to způsobilo i polevení ze strany Bourges, i tak byly ale Brňanky ve druhé půli proti jasnému favoritovi konkurenceschopné.

Francouzský celek se naopak až moc často uchyloval k divokým přihrávkám, které přinesly nakonec 20 ztracených míčů, o tři víc než Brno. Převaha v úspěšnosti střelby zejména za dva body byla na straně Bourges jasná, na body ve vymezeném území vyhrál domácí tým 34:14. Čtveřici dvouciferných střelkyň Bourges vedla s 21 body a 15 doskoky Kanaďanka Kayla Alexander. Nacickaité na cestě k 18 bodům trefila pět trojek. Slušný zápas odehrála za Brno dvanáctibodová Dominica Hynková, jediná se dostala do dvouciferných čísel. Proti vysokým pivotkám soupeře se ke střelbě 18/3 z pole protrápila Anežka Kopecká, i tak doskočila ale osm míčů, nejvíce z celého týmu.

Stále v čele tabulky své základní skupiny je i po šestém kole Euroligy pražský USK, který zvítězil na hřišti italské Boloni jasně 90:69. Velký duel o první příčku ve skupině B přijde na řadu příští týden, kdy Pražanky přivítají na domácí palubovce turecký Mersin, který je po šesti utkáních a pěti výhrách ve stejné situaci jako USK.

Svěřenkyně trenérky Hejkové vstoupily do zápasu podobně jako v ligových duelech velmi koncentrovaně, a nakonec ani jednou neprohrávaly. Rychle vedly díky nakonec nejdelší bodové sérii v zápase 11:0 a od té doby zápas kontrolovaly. Boloňa se ještě přiblížila na šestibodový rozdíl, ale koncentrované Pražanky se rychle vrátily do dvouciferného vedení a 28 body v první čtvrtině udělaly jasný krok k výhře. O to víc, když pak ve druhé desetiminutovce udržely domácí tým na deseti bodech a jejich náskok vzrostl až na sedmatřicet bodů.

Po přestávce Boloňa dokázala kontrolovat lépe hru a nenechala si skóre tolik unikat, Pražanky ale také výrazně točily se sestavou a na hřiště se alespoň na chvíli dostalo všech dvanáct hráček ze soupisky. Nejlepší střelkyní zápasu byla chorvatská střelkyně ve službách Boloni Ivana Dojkič, která se 24 body připomněla bývalému zaměstnavateli. USK měl ale výrazně vyrovnanější střelbu, vše vedla s 19 body Australanka Ezi Magbegor, Němka Nyara Sabally dodala 16 bodů a na patnácti se shodly Španělka Conde a Francouzka Ayayi. Jedenácti body k výhře přispěla Veronika Voráčková.