Basketbalový pohár České pošty (Final 8) - 2. hrací den

BK Prostějov – BK Děčín 68:79 (20:18; 36:31; 47:50)
Peterson 16, Eitutavicius 15, Smith 11, Gadri-Nicholson 10, Venta 6, Bohačík 4, Slezák 3, Prášil 2, Švrdlík 1, Pandula, Bratčenkov, a Pelikán 0 – Sanders 21, Alič 16, Houška P. 14, Stria a Pomikálek po 11, Burke 5, Houška J. 1, Žampach, Bejček, Boyer a Soukup 0
Rozhodčí: Ivo Dolinek, Petr Vrážel, Jan Hošek
Trestné hody: 15/10 – 23/18
Fauly: 24 - 19
Trojky: 6 – 9
Diváci: 680

Semifinále Basketbalového poháru České pošty proti sobě svedlo dva týmy s opačnou náladou po včerejších čtvrtfinálových zápasech. Zatímco Prostějov si celkem bez problémů poradil s Kolínem, kterému naložil skoro o 30 bodů, Děčín se doma trápil s prvoligovým Jindřichovým Hradcem. Dnes tak měl možnost potěšit domácí publikum lepším výkonem než včera.

Vyrovnaný průběh první čtvrtiny naznačoval, že by i dnes mohli diváci v děčínské hale zažít drama. Oba týmy pustily soupeře maximální do čtyřbodového vedení. Po většinu první desetiminutovky měl herně o něco málo navrch Prostějov, který vedl sedmibodový Smith. Stejnou střeleckou fazónu prokazoval na druhé straně hřiště Sanders.

Druhou čtvrtinu začal stylově trojkou prostějovský Pavel Slezák. Děčín se nemohl dlouho prosadit. První koš ze hry zaznamenal až po více než pěti minutách Admir Alič, když se trefil za tři body. Ale světe div se! Jeho trojka společně se třemi děčínskými úspěšnými trestnými hody stačila na průběžné vedení. Prostějovská útočná mašina se totiž také zadrhla. Přesto se jako první z útočného trápení probudil Prostějov a vybudoval si až osmibodový náskok. Nebýt přesné trojky Ella Sanderse dvě vteřiny před koncem čtvrtiny, mohl být Děčín před druhým poločasem ve větších problémech.

Po změně stran ale Děčín pokračoval v útočném trápení. Čtyři body za pět minut se snad ani jinak nazvat nedají. Naštěstí pro severočeský tým ani soupeř neoplýval v útoku kreativitou. Pak se ovšem Děčín začal trefovat z dálky a dokázal během chvíle smazat až osmibodové vedení Hanáků. Do poslední čtvrtiny tak šel za mírného vedení tým Pavla Budínského.

Do čtvrté čtvrtiny vlétli děčínští basketbalisté jako uragán a velice rychle si dokázali vybudovat dvouciferný náskok. Pokračovali tam, kde na konci třetí desetiminutovky skončili. Zakončovali s velkou úspěšností střelbu ze střední a dlouhé vzdálenosti. Naopak na Prostějov padla ofenzivní deka. Děčín tak využil šance udržet si soka v dostatečném odstupu a postoupil do zítřejšího finále.

Zbyněk Choleva (BK Prostějov): „První půlku jsme byli lepším týmem. Ve druhé jsme ale měli hluchá místa, když jsme soupeře nechali dát spousty rychlých nebo laciných trojek, kterými se Děčín chytil a potom už zde v domácím prostředí to nepustí. My jsme měli několik šancí, kdy jsme mohli dát koš, ale nedali jsme. Naopak soupeř ano a už byl na koni. Určitě jsme mysleli, že soupeř bude po včerejšku utahanější než my. Zase dominoval Ell Sanders, který včera naběhal spoustu minut, stejně tak Pavel Houška a nakonec i Alič. Takže mi nezbývá nic než gratulovat Děčínu.“

Pavel Budínský (BK Děčín): „Chtěl bych pogratulovat Prostějovu za vynikající hru a děkuji za gratulaci. Jestliže jsem neměl pochopení pro svůj tým včera, kdy jsme předvedli opravdu bídný výkon, tak si myslím, že taková konstruktivní kritika padla na úrodnou půdu a my jsme se dneska chtěli revanšovat především domácím fanouškům. To utkání bylo fyzicky velmi náročné. Na Prostějovu bylo od začátku vidět, že si jde za svým cílem. Jak už zde zaznělo, zápas měl podobný scénář jako minule. My jsme špatně řešili clony v prvním poločase, resp. Prostějov stavěl opravdu kvalitní clony a my jsme s tím měli docela velké problémy, ale v druhém poločase byla jenom taková otázka času, kdy dáme dva, tři koše v řadě, abychom se trochu přiblížili, protože tam v jednom okamžiku, když se zranil v prvním poločase Boyer a pak se ve cloně zaseknul i Ell Sanders a z těch důvodů jsem tam dal Honzu Bejčka, tak nám ten koncept v útoku pochopitelně váznul. Rád bych vyzdvihnul ostatní hráče, že v tu chvíli zaskočili. Nám patřilo posledních patnáct minut zápasu. Měli jsme vysokou produktivitu střelby. Vyzdvihnul bych individuální výkon Admira Aliče a Levella Sanderse, ale i ostatních. Když pak fanoušci vytvořili bouřlivou atmosféru, tak jsme to psychicky zvládli, byli jsme už na koni a závěr jsme kontrolovali. Takže v celkovém hodnocení musím říct, že jsme moc šťastní, že jsme postoupili do finále a moc si toho vážíme. Jsem rád, že zítra budeme hrát proti Nymburku.“

Admir Alič (BK Děčín): „Chtěl bych Prostějovu pogratulovat ke skvělé hře. V prvním poločase jsme působili unaveně. Jako bychom pokračovali ve hře ze včerejška. Prostějov byl v prvním poločase lepší. Ve druhém poločase jsme začali hrát týmovou obranu, v útoku jsme dobře pohybovali míčem a dávali otevřené střely. Tím jsme se zvedli a vyhráli jsme.“

ČEZ Basketball Nymburk – USK Praha 109:61 (29:13; 59:35; 85:50)
Wilson 19, Palyza 14, Benda, Křemen, Nečas a Lenzly po 10, Sokolovský, Pumprla a Simmons po 9, Abrams 8, Vyoral 1 – Cvek 11, Vocetka 10, Slavík 9, Soukup, Šotnar a Hruban po 6, Mareš 5, Stariat 4, Fait a Votroubek po 2, Hartman a Kyzlink 0
Rozhodčí: Václav Lukeš, Petr Hruša, Miroslav Macela
Trestné hody: 22/14 – 24/16
Fauly: 19 - 20
Trojky: 13 - 5

Ústecké semifinále slibovalo zajímavý souboj zkušeného nymburského týmu ostříleného evropskými poháry a nadnárodními soutěžemi s dravým mládím z USK.

Přesně minutu a půl si museli diváci v ústecké hale počkat na první koš zápasu. Ten vsítil nymburský Simmons. Další téměř dvě minuty trvalo pražskému celku, než se poprvé prosadil. Jenže to už na ukazateli skóre svítilo hrozivých 12:0. Od začátku utkání byl na hřišti vidět tedy především jediný tým, a tím byl favorizovaný Nymburk. I druhá čtvrtina pokračovala ve stejném duchu a Nymburk nadále navyšoval svůj náskok až na poločasových 23 bodů. Už v prvním poločase se v obou dresech představil na hřišti maximální počet hráčů.

V nastoleném trendu, tedy zvýšit svůj náskok za čtvrtinu o více než deset bodů pokračoval obhájce pohárového vítězství i ve druhé půli. Výsledkem tak bylo, že se rozdíl ve skóre vyšplhal v konečném účtování až k padesáti bodům. Oba soupeři tak mohli rozložit zátěž náročného turnaje, kdy družstva hrají tři zápasy ve třech dnech, mezi všechny hráče a pošetřit tak dostatek sil na zítřejší zápasy o medaile. O tu bronzovou bude hrát od 15 hodin v Děčíně USK Praha s Prostějovem. Přerušit nadvládu Nymburka nad domácí pohárovou scénou se bude snažit od 18 Děčín, který bude mít za zády početnou ekipu domácích fanoušků.

Ronen Ginzburg (ČEZ Basketball Nymburk): „Přijeli jsme vyhrát a věděli jsme, že USK bude mít problém hrát dva dny po sobě, takže jsme chtěli zápas rozhodnout co nejdříve. Hráli jsme s vysokým nasazením, nedělali jsme chyby, skvěle jsme stříleli. Jsem rád, že jsme ten zápas takhle zvládli. Zítra to bude proti Děčínu těžké, zvlášť v jejich domácím prostředí.“

Kenneth Scalabroni (USK Praha): „Nymburk je o několik tříd nad námi, to se dnes jasně ukázalo. Byli celý zápas soustředění a velmi dobře stříleli. Rozdíl byl ale v obraně, kdy Nymburk bránil s ohromným nasazením a nedovolil nám žádné lehké střely. Na nás byla patrná únava ze včerejšího zápasu. Musím Nymburku složit poklonu. Hrají 60 zápasů za sezónu a pak přijdou a hrají jako dobře fungující stroj. Naše nasazení nebylo takové jako včera, to bylo dáno tím, že nám Nymburk naprosto nic nedovolil… Nelze říct, že bychom se nesnažili, ale dnes zkrátka nešlo s Nymburkem soupeřit.“