Basketbalový pohár České pošty (Final 8) - 1. hrací den

SLUNETA Ústí nad Labem – ČEZ Basketball Nymburk 71:94 (23:24; 38:47; 50:69)
Reese 15, McFadden 13, Holanda a Hrubý po 11, Gottselig 8, Freisleben 5, Pištěcký, Fohler, Novák a Bažant po 2 – Palyza 24, Sokolovský 15, Křemen 13, Lenzly 10, Benda 9, Pumprla 8, Abrams 6, Lawrence 4, Nečas 3, Vyoral a Naymick po 1
Rozhodčí: Rober Vyklický, Jan Baloun, Rostislav Milata
Trestné hody: 34/28 – 20/14
Fauly: 22 - 26
Trojky: 3 - 14
Diváci: 350

Domácí tým, jeden z pořadatelů Final 8, se ve čtvrtfinále postavil nejtěžšímu možnému soupeři. Na ústecké palubovce totiž o postup do semifinále pral obhájce prvenství v poháru i v lize ČEZ Basketball Nymburk. Domácí však dali najevo, že favoritovi nehodlají dát nic zadarmo. Od začátku utkání drželi s favoritem krok. Oba soupeři předváděli pohledný útočný basketbal a předvedli divákům i pár krásných akcí. Domácí se mohli opět spolehnout na stálici ve své sestavě McFaddena. V útoku ho doplňovali Reese a Holanda. Na nymburské straně se střelecky prosazovali především dva desetibodoví Palyza s Křemenem. Těšné vedení Nymburka vyšplhalo na dvouciferný rozdíl až po technické chybě domácího trenéra, následných úspěšných trestných hodech a tříbodové akci hostů. V závěru poločasu mohl ústeckou pozici pro druhý poločas vylepšit Holanda, ale trojkový pokus ze tří čtvrtin hřiště z obroučky vyklouzl.

Po změně stran už si Nymburk vybudoval záhy velký náskok, a ten bez problémů udržoval po celou třetí čtvrtinu. Oba týmy dávaly příležitost zahrát si i širší sestavě. Ústí podalo bezesporu velmi sympatický výkon a celý první poločas dokázalo vzdorovat silnému soupeři. Obhájci titulu však nakonec byli nad síly domácích basketbalistů a podle papírových předpokladů postoupili do semifinále. V něm zítra v Ústí nad Labem vyzvou USK Praha.

Roman Bednář (SLUNETA Ústí nad Labem): „Dobrý 30, 35 minut jsme dokázali s Nymburkem držet krok. Trošku nám to uteklo na začátku druhého poločasu. Nymburk to ale dneska rozhodně neměl lehké. To byl náš cíl, který jsme si do toho utkání dali. Chtěli jsme hrát a dostat je do situace, kde se nebudou, kde se nebudou cítit dobře a kde budou muset dokázat, že jsou ten lepší tým a ne že jim to dáme zadarmo. To myslím, že se nám velkou část toho utkání dařilo a za to bych chtěl poděkovat všem hráčům nejen na hřišti, ale i na lavičce, protože dnes jsme ukázali, že máme nějakou sílu a doufám, že tohle bude dobrý impuls pro nás ve skupině A2, protože tam jsme zatím takoví matní. S dnešním výkonem ale můžeme být spokojení.

Ronen Ginzburg (ČEZ Basketball Nymburk): „Myslím, že první poločas hrálo Ústí dobrý basketbal. Ve druhém poločase jsme my zlepšili naší hru. Dali jsme více minut některým hráčům. V hale byla dobrá atmosféra. Zítra nás nečeká lehká práce. USK má dobrý systém, který uznáváme.“

BK Prostějov – BC Kolín 103:74 (28:17; 57:38, 79:59)
Pandula 22, Smith 18, Eitutavicius 16, Slezák 15, Peterson 8, Gadri Nicholson 7, Pelikán 6, Venta 5, Bratčenkov 4, Bohačík 2, Švrdlík 0 – Machač 21, Zuzák a Field po 13, Ames 10, Hubálek a Jelínek po 5, Němeček 4, Barnes 3, Marko, Adamec, Matějka a Benaček 0
Rozhodčí: Petr Hruša, Miroslav Macela, Jan Hošek
Trestné hody: 19/15 – 23/21
Fauly: 22 - 20
Trojky: 12 - 5

V rámci propagace basketbalu se jedno čtvrtfinále odehrálo ve Varnsdorfu. Los, který sem svedl týmy Prostějova a Kolína, sliboval natěšeným divákům víc než vyrovnaný zápas. Kolín je příjemným překvapením letošní sezony a právem se drží mezi nejlepší pěticí Mattoni NBL. Navíc oba předchozí zápasy byly vskutku vyrovnané a oba soupeři mají letošní vzájemnou bilanci 1-1.

Na tom, aby se miska vah v letošních soubojích převážila na stranu Prostějova, začali jeho hráči pracovat od samotného začátku. Kolín se nedostal do více než jednobodového vedení a naopak Prostějov byl velice produktivní v útoku.

Že prostějovským basketbalistům svědčí varnsdorfské obroučky, dokazovali i ve druhé čtvrtině. V ní dokázali vsítit ještě o bod více než v první desetiminutovce a položili tak velice slušný základ k poklidnému postupu do semifinále.

Po změně stran už bylo utkání vyrovnané. Prostějov dával prostor i hráčům z lavičky, kteří se v konfrontaci s kolínskými basketbalisty rozhodně neztratili. Sice poklesla úspěšnost Hanáků v útoku, přesto si ale bez problémů hlídali vítězství v dnešním zápase. Pro Kolín letošní Český pohár končí. Prostějov se pak pro zítřejší semifinále stěhuje do Děčína.

Predrag Benaček (BC Kolín): "Chci poděkovat městu Varnsdorfu, že zvládlo organizaci tohoto utkání. Vše probíhalo perfektně, tak jak to má být. Taky věřím, že diváci si odnesli odpovídající zážitek.  Můj tým bohužel prohrál. Prostějov byl lepší."

Zbyněk Choleva (BK Prostějov): Připojuji se k tomu poděkování Varnsdorfu. Myslím, že diváci i město zde připravili dobré podmínky pro toto kolo Poháru. K tomu jsme ještě vyhráli, takže jsme velmi spokojeni. Letos jsme s Kolínem odehráli dvě těžká utkání. Teď to z naší strany bylo lepší. Nedělali jsme tolik ztrát, lépe stříleli než normálně a to asi rozhodlo. Trochu jsme zaváhali v první části poslední čtvrtiny, kdy Kolín trochu zase stáhnul ten náskok, ale Dušan Pandula, kterého můžeme dnes vyhlásit směle nejlepším hráčem utkání, to zase zvrátil na tu naší stranu. Já jsem rád a doufám, že to zopakujeme i zítra."

BK Děčín – BK Lions Jindřichův Hradec 87:73 po prodl. (14:12; 28:27; 52:43; 70:70)
Houška P. 23, Alič 18, Stria 17, Sanders 13, Pomikálek 5, Soukup 3, Žampach, Bejček, Houška J. a Boyer po 2, Landa a Burke 0 – Zachrla 24, Kraus 16, Eisman a Šustek po 10, Klimeš 7, Čech a Hron po 3, Melski a Valuch 0
Rozhodčí: Václav Lukeš, Jan Karásek, Petr Znamínko
Trestné hody: 18/12 – 19/13
Fauly: 21 - 20
Trojky: 7 - 10

Souboj třetího týmu Mattoni NBL po základní části a průběžného lídra 1. ligy se mohl zdát být jasnou záležitostí. Hráči Jindřichova Hradce ale dělali čest svému jménu a po celý první poločas se s favorizovaným soupeřem bili jako lvi. Souboj nejlepších obran obou soutěží se stal hlavním tématem také pohárového souboje, o čemž hovoří i poločasové skore 28:27. Během první čtvrtiny se ani jeden z týmů nedokázal dostat do vyššího než dvoubodového vedení. Prvním, kdo se jako první trochu od svého soupeře odpoutal, byl domácí favorit. Pětibodové vedení děčínských však vedoucí celek 1. ligy dokázal poměrně rychle smazat a naopak to byl on, kdo šel do tříbodového trháku. Až tlak Děčína v poslední minutě a smeč Jakuba Houšky zajistily domácím to nejútlejší možné poločasové vedení.

Podle nástupu do druhého poločasu se zdálo, že Děčín začne naplňovat roli favorita. Během pěti minut si dokázal vybudovat až čtrnáctibodové vedení. Pak sice trochu ztratil, přesto šel do poslední čtvrtiny se slibným náskokem devíti bodů. To byl pro tým, který v domácím prostředí letos prohrál pouze s Levicemi, velmi dobrý základ pro postup do semifinále. Vstup do čtvrté desetiminutovky se navíc domácím vyvedl a zdálo se být rozhodnuto. Jenže Jindřichův Hradec dokázal, že vedení v 1. lize není náhodou. Hráči jihočeského klubu zapnuli na vyšší výkonnostní stupeň a začali postupně umazávat z náskoku soupeře. Děčín se trápil, a to nezvykle především na obranné polovině. Jihočeši se dokonce dokázali dostat do vedení. Napínavou koncovku mohl vyřešit Martin Klimeš, který střílel 12 vteřin před koncem dva trestné hody, ale trefil pouze jeden. Jindřichův Hradec tak vedl o dva body. Pak přišla chvíle pro Pavla Houšku, který osm vteřin před koncem vyrovnal. Jindřichův Hradec pak již neskóroval, a tak zápas dospěl do prodloužení.

Prodloužení už pak bylo jednoznačnou záležitostí favorita. Hráči Jindřichova Hradce byli zlomeni nevyužitou šancí připravit divákům obrovské překvapení na úvod Final 8. Do zítřejšího semifinále však nakonec postoupil favorizovaný Děčín, který na své palubovce přivítá Prostějov.

Karel Forejt (BK Lions Jindřichův Hradec): "Nejprve chci pogratulovat Děčínu k vítězství a k postupu. Já jsem strašně rád za to, co tady předvedli mí kluci. Hlavně že si z toho velkého jména, kterým už dnes Děčín je, nesedli na zadek. Prodali opravdu to, co v nich je a že jsme to domácím neusnadnili. To totiž mnohdy bývá, když menší klub přijede k tomu většímu. Myslím, že jsme dlouho Děčín trápili slušnou obranou. Bohužel jsme hráli v nízké rotaci, oproti tomu domácí už během první půle vypustili na hřiště všech dvanáct hráčů. Byla tedy jen otázka času, kdy nás fyzicky přejedou. Hrálo roli i to, že nebyli tak úspěšní, jako bývaj v normální soutěži, ale znovu opakuju - jsem moc rád za zápas, jaký jsme tady odehráli a musím před svými hráči smeknout."

Pavel Budínský (BK Děčín): "Děkuji za gratulaci a gratuluji Karlovi a jeho svěřencům k výkonu. Myslím, že kdo dnes nepřišel v Děčíně na basket, tak prohloupil, protože jejich heroický a náš ležérní výkon byla kombinace toho, proč se hrálo prodloužení. Někteří naši hráči si asi mysleli, že si síly rozloží na tři dny, protože papírové predikce tomu odpovídaly. Zatímco soupeř neměl co ztrati a hrál nadoraz. Vzhledem k tomu, že my jsme někdy působili až tragikomicky a nedávali jsme i tutové věci, které bychom dávat měli a soupeř naopak přiváděl k úžasu diváky i nás neuvěřitelnou střelbou za tři body (hlavně Roman Zachrla, když vstřelil trojku o desku), tak se z toho samozřejmě stalo drama. V závěru jsme spadli hrobníkovi z lopaty a prodloužení už jsme odehráli tak, že jsme byli fyzicky nahoře. Nemohu být spokojen s dnešním výkonem, protože to bylo skutečně ležérní, nebyli jsme schopní dávat jasné příležitosti, řešili jsme špatně spoustu situací a připadalo mi, že někteří hráči nejedou nadoraz, což my musíme. My neumíme hrát profesorsky. Ale je to výborné poučení a zítra nás čeká utkání - nejlepší příležitost využít tohle varování. S tímhle výkonem zítra totiž nemáme šanci."

BK JIP Pardubice – USK Praha 68:75 (25:19; 38:36; 56:47)
Bohačík a Hampton po 16, Murihead a Arnold po 14, Kotas a Pospíšil po 3, Opoku 2, Peterka O., Tóth a Čarnecký 0 – Votroubek 21, Šotnar 14, Hruban 13, Soukup 12, Cvek 9, Kyzlink, Mareš a Vocetka po 2
Rozhodčí: Petr Vrážel, Václav Galajda, Stanislav Kučera
Trestné hody: 16/8 – 15/13
Fauly: 18 - 18
Trojky: 6 - 8
Diváci: 250

Prvním zápasem, který otevřel program finálového turnaje Basketbalového poháru České pošty, byl ten na ústecké palubovce mezi Pardubicemi a USK Praha. Favorit se v tomto utkání hledal jen velmi těžko, protože zatím oba vzájemné souboje v letošním ročníku Mattoni NBL skončily rozdílem pěti bodů.

Ve vyrovnaném trendu pokračovalo setkání obou soupeřů také v Ústí nad Labem. Lépe vstoupil do utkání tým vedený jako domácí. USK se poprvé dostal do vedení po pěti minutách hry. To však mělo pouze krátké trvání a dopředu se opět o pár kroků dostal pardubický celek zocelený letošními zkušenostmi z pohárové Evropy. Bodová minisérie Pardubic vedla až k jejich šestibodovému vedení po první čtvrtině. Pražský celek si však svého soupeře nenechal během druhé čtvrtiny utéct a nedovolil mu navyšovat náskok. Naopak kousek po kousku ukrajoval z vedení soka. Trojka Petra Bohačíka ale nakonec strhla poločasové vedení na pardubickou stranu. Střelecký prapor USK drželi v prvním poločase především Šotnar s Votroubkem, kteří dohromady zaznamenali 24 bodů z 36 svého týmu.

Na začátku druhého poločasu se ale střelci pražského celku odmlčeli a nechali mluvit pouze pardubické basketbalisty. Výsledkem bylo až patnáctibodové vedení celku z východních Čech. USK totiž vstřelil za prvních pět minut druhé půle pouze dva body. Pak se Pražané sice trochu vzpamatovali a především díky rychlým protiútokům dokázali svoji ztrátu snížit. Pardubice si přesto udržovaly svého soupeře v dostatečném odstupu. Ten se ale začal postupně zmenšovat po začátku čtvrté čtvrtiny, a to především díky přesné trojkové střelbě Votroubka a typickým nájezdům Hrubana. USK zlepšil obranu a Pardubice se nemohly prosadit. USK předvedl obdivuhodný návrat do zápasu a zaslouženě postoupil do zítřejšího ústeckého semifinále.

Jan Slowiak (BK JIP Pardubice): „USK zaslouženě vyhrál. Měl větší chuť hrát, hrál s větší odvahou, s větším nasazením. My jsme přistoupili k tomu utkání velmi chladně, přestože jsme na to opakovaně upozorňovali. Bylo to potřetí stejné utkání s USK. Tentokrát se nám ale nepodařilo zvládnout ani koncovku, což v těch dvou utkáních předtím ano. Předvedli jsme spoustu špatných individuálních výkonů, kdy hráči nebyli koncentrovaní, strašně snadno porazitelní jeden ne jednoho. Myslím si, že rozhodla spousta lehkých situací jeden na jednoho pro USK.“

Kenneth Scalabroni (USK Praha): „Byl to dobrý zápas. Oba týmy podaly dobrý výkon. Odehráli jsme už s Pardubicemi dvě podobná utkání a rozhodovalo se vždy v koncovce. Vyhráli jsme díky tomu, že jsme hráli až do konce. Prohrávali jsme už o více než jedenáct bodů, ale dokázali jsme se vrátit do hry. Hráli jsme v té fázi hry lépe. Rozhodlo to, že jsme hráli jako tým. Chvíli jsme byli dole a chvíli nahoře, ale vždy jako tým.