Basketbalový pohár České pošty - 2. hrací den

ZVVZ USK Praha – Sokol Hradec Králové 97:73 (24:12; 55:35; 77:59)
Zrůstová 20, Elhotová 19, Burgrová 13, Kulichová a Vítečková po 11, Whalen 8, Nečásková a Montańana po 6, Eldebrink F. 3 – Hartigová 23, Rosenbaumová 12, Kuthanová a Pochobradská po 8, Hausknechtová a Zavázalová po 5, Bartáková 4, Ovsíková, Stará, Bičišťová a Horáková po 2, Věchtová 0
Trestné hody: 17/13 – 8/7
Fauly: 12 - 20
Trojky: 4 - 4
Diváci: 200

Kdo k týmu Frisco Brno do finále? Na tuto otázku mělo dát odpověď utkání mezi obhájcem titulu ZVVZ USK Praha a včerejším postupujícím ze čtvrtfinále Sokolem Hradec Králové. Jasným papírovým favoritem byl pražský celek, který si letos zahraje i play-off Euroligy.

Tuto svoji roli USK naplňoval od prvních chvil zápasu a nikoho nenechával na pochybách, kdo že si to zítra zahraje finále. Od začátku hráčky USK hrály soustředěně na obou polovinách hřiště. Hradecké lvice se v útoku jen velmi těžko prosazovaly.

Rostoucí náskok USK dovoloval jeho hráčkám zapojit do hry i nějaké exhibiční prvky. Tím mohla být například zpětná přihrávka za hlavou, kterou se blýskla Anna Monatńana. Druhá čtvrtina otevřela stavidla útočné hry. Jedno zakončení střídalo druhé. Úspěšnější byly hráčky USK. Výrazný herní úsek zaznamenala především Michaela Zrůstová. Na druhé straně se prosazovala Michala Hartigová. Diváci ocenili především její milimetrový pas přes celé hřiště na Kateřinu Zavázalovou.

Do třetí čtvrtiny nastoupily hradecké basketbalistky odhodlaně a držely svoji ztrátu okolo poločasových dvaceti bodů. Dokonce donutily trenéra USK Lubora Blažka, aby si požádal o oddechový čas. Ani ten však nepomohl a hradecké lvice se dál srdnatě bily s favoritem o přívětivý výsledek.

Úvod poslední čtvrtiny patřil opět o něco více soustředěným mistryním České republiky. V aktivním výkonu na útočné polovině pokračovala Michaela Zrůstová.  Na oporách obhájkyň prvenství byla znát únava po čtvrtečním večerním návratu ze zápasu Euroligy v polské Gdyni. Zkušeně si však udržovaly soupeře v uctivé vzdálenosti dvaceti bodů a zítra tak diváci ve Strakonicích uvidí „tradiční“ finále ZVVZ USK Praha – Frisco Brno.

Lubor Blažek (ZVVZ USK Praha): „Jsem rád, že to máme dnes za sebou. Jsme unavení a je nás málo – máme v týmu zranění, nemoci. Přeci jenom jsme se snažili ty síly co nejvíc rozkládat, ale i tak si myslím, že se některé hráčky do té únavy dostaly. Uvidíme zítra. Myslím si, že Hradec podal velmi dobrý výkon a jejich hru bych pochválil.“

Romana Ptáčková (Sokol Hradec Králové): „Předvedly jsme docela dobrou hru. Pravda je, že v prvním poločase nám nepadala střelba, ale aktivita tam byla a šance jsme si vytvořily. Hodně byla znát v prvním poločase převaha soupeře pod košem. Dvojice Kulichová-Burgrová nám opravdu dělala problémy, když jsme na ně kolikrát nedosáhly, ale v druhém poločase jsme i to dokázaly docela dobře pokrýt a celkově jsme předvedly dobrý výkon.“

Semifinále 1 (16:00)

VŠ Praha – Frisco Brno 76:82 (21:18; 39:37; 63:63)
Vyoralová 21, Reisingerová 14 bodů a 16 doskoků, Tarasava 13, Bartoňová 11, Mircheva 8, Elhotová 5, Vorlová 4, Pohunková a Šmídková 0 – Hanušová a Thomas po 24, Pecková 15, Kašpárková 10, Abdi 6, Stalvant 3, Páleníková 0
Rozhodčí: Jan Hošek, Petr Znamínko
Trestné hody: 13/13 – 32/25
Fauly: 19 - 12
Trojky: 5 - 3
Diváci: 300
Nejlepší hráčka: Alena Hanušová

První semifinále proti sobě svedlo VŠ Praha, které včera přetlačily ve vyrovnaném čtvrtfinále trutnovskou Karu, a Frisco Brno. Pro brněnský tým to byl první zápas na strakonickém turnaji, protože jako obhájce stříbrné medaile byl nasazen až do semifinále.

Vítězný recept se neopouští, a tak i dnes vsázely hráčky VŠ Praha na rychlou aktivní hru směrem do koše a na agresivní obranu. Dnes však proti sobě měly euroligového soupeře. V dresu Brna se v začátku zápasu prosazovala výrazně Alena Hanušová, která z prvních sedmi bodů brněnského celku vsítila hned šest. Když už se zdálo, že reprezentační pivotce dochází dech, převzala její úlohu rozehrávačka Thomas, která ničila obranu soupeře především svými nájezdy. Závěr čtvrtiny ale patřil pražskému celku. Nejprve svůj tým dostala do vedení trojkou Karolína Elhotová, aby ho pak mohla ještě zvýraznit Petra Reisingerová v poslední vteřině první desetiminutovky.

Až pětibodový náskok si pro sebe získaly svěřenkyně Petra Tremla. Pak ale nabízely soupeřkám šance na zkorigování po zbytečných ztrátách v útoku po nepřesných přihrávkách. Frisco hrálo stejným stylem jako v první čtvrtině. Snažilo se soupeřovu obranu překonávat především nájezdy pod koš. Hlavními postavami opět byly Hanušová s Thomas. V koncovce čtvrtiny se ale tým VŠ dokázal vymanit z drobné krize a po trojce Vyoralové a koši s faulem včetně následného trestného hodu Bartoňové získal opět vedení na svoji stranu.

Druhý poločas začal náporem Frisca. Během dvou minut se z drobné ztráty dostalo do šestibodového vedení. VŠ se trápily v útoku a po ztrátách dovolily soupeřkám získat snadné body z protiútoků. Pomohl až motivační oddechový čas Petra Tremla. Střeleckou mizérii pražského týmu protrhla jako první Tereza Vyoralová. Zápas získal nový náboj. Oba týmy se předháněly v útočném snažení. Když navíc v poslední vteřině třetí čtvrtiny vyrovnala Tarasava, mohla se zaplněná STARZ arena těšit na drama v boji o postup do finále.

Další trápení Pražanek na útočné polovině dopomohlo Friscu k tomu, aby si svůj náskok vzalo zpět. Do poslední pětiminutovky zápasu tak vstupoval brněnský celek se sedmi body k dobru. Dvě a půl minuty před koncem však VŠ díky zlepšené obraně a trojce Vyoralové vyrovnal. Po dalších úspěšných útocích Frisca ale trojková loterie pražskému týmu nevycházela. Trojku naopak na druhé straně trefila Tereza Pecková. V nervózní koncovce uplatnily Brňanky své euroligové zkušenosti a zajistily si postup do finále po těsném vítězství.

Petr Treml (VŠ Praha): „Škoda tohoto zápasu, protože v poločase jsme ještě vedli a měli jsme možnost ho vyhrát. Ale možná to bylo to, co nás svazovalo. Udělali jsme velké množství nevynucených chyb a z toho pramenily jednoduché koše pro soupeře. Asi nejzářivějším případem je začátek druhého poločasu, kdy jsme odevzdali tři balóny a soupeřky šly samy do koše. Musíme pogratulovat Brnu. Je vidět, že ty zkušené hráčky, které tam mají, jako je Thomas či Hanušová to vzaly v rozhodujících chvílích na sebe. My jsme dneska byli o něco málo horší než soupeř. Možná to bylo i tou přemotivovaností ze šance dostat se do finále.“

Jan Bobrovský (Frisco Brno): „Hrál se útočný basketbal a skóre bylo vyrovnané až do konce. S naší hrou jsem celkem spokojený.“

Zápas o 5. - 6. místo (13:30)

Kara Trutnov – Valosun 85:78 (22:15; 38:30; 60:56)
Větrovcová 21, Šnajdrová 19, Záplatová 12, Mišurová 9, Vacková a Komžíková po 6, Hindráková, Nováková a Mäkitalo po 4 – Vlková 18, Kysilková 14, Mrhálková 11, Švrdlíková 10, Miszkiel 8, Borecká 7, Kmeťova 6, Sedláková 4
Rozhodčí: Václav Galajda, Tomáš Benda
Trestné hody: 17/15 – 12/10
Fauly: 16 - 21
Diváci: 100

Třízápasový maraton ve strakonické hale otevřelo utkání o páté místo v letošním ročníku Basketbalového poháru České pošty. Svedlo proti sobě dva zklamané týmy ze včerejšího podvečera. Zatímco Kara Trutnov bojovala o postup do semifinále až do poslední chvíle, Valosun Brno mohl v závěru svého čtvrtfinále šetřit síly na dnešní střetnutí.

Lépe vstoupil do zápasu brněnský Valosun, který vedl 4:0. Pak ale přišla na řadu trutnovská šňůra 7:0 a poprvé na tomto turnaji mohlo hledištěm zaznít od fanoušků Trutnova tradiční „pískej konec“. Trvalo to celkem 42,5 minuty. Včera totiž Trutnov nevedl ani jednou. Východočešky si vypracovaly sedmibodový náskok. I když se chvílemi zdálo, že by Valosun mohl ztrátu na soupeře snížit, střela Hindrákové se závěrečnou sirénou první čtvrtiny to vyvrátila.

Po úvodních nepřesnostech v prvních okamžicích druhé čtvrtiny se jako první prosadil Trutnov a vypracoval si poprvé v utkání dvojciferný náskok. Pomohla mu k tomu především střelba ze střední vzdálenosti, ale také úspěšné protiútoky. V závěru Valosun ale přeci jen vykřesal do druhého poločasu reálnou jiskru naděje na zvrat.

Zvýšená aktivita Brňanek na obranné polovině měla za následek snížení až na rozdíl jediného bodu přesně po pěti odehraných minutách ve třetí třetině. Zejména Kysilková zaznamenala pár důležitých zisků, po nichž sama zakončovala protiútok. Když k tomu navíc přidala i úspěšnou trojku, bylo vyrovnáno. Pak si ovšem vzal zpět slovo Trutnov a nepustil soupeře do vedení. Brňanky navíc věnovaly východočeským basketbalistkám možnost několikrát skórovat z trestného hodu po koši s faulem.

Když už se zdálo, že Valosunu chybí kousíček k vyrovnání skóre, Trutnov zařadil vyšší rychlostní stupeň a dokázal opět svému soupeři odskočit na deset bodů. Po trojce Komžíkové o desku se zdálo být o osudu utkání rozhodnuto. Jeho vývoj se snažila ještě zvrátit Irena Borecká pěti body v řadě. Přidaly se k ní Vlková a Kmeťova, což donutilo Martina Petrovického zažádat si o oddechový čas. Tím se mu podařilo nápor Valosunu trochu otupit. V nervózním závěru už si pak zkušené hráčky Trutnova pohlídali vítězství, čímž obsadili v letošním ročníku Českého poháru páté místo.

Martin Petrovický (Kara Trutnov): „Zápas jsme po celou dobu drželi ve svých rukou. Bylo ale vidět, že motivace byla u obou družstev problematická.“

Marian Svoboda (Valosun Brno): „Předvedli jsme zlepšený výkon proti včerejšku. Zápas rozhodly naše nevynucené chyby. Několikrát jsme se dostali na dostřel, ale vlastními chybami jsme pomohli soupeři získat zpět náskok. S výkonem jsem ale celkově spokojenější než včera.“