Basketbaloví e-lvi třikrát padli, zkušeností z prvního reprezentačního turnaje si ale obrovsky cení

Mají za sebou nervozitu z prvního reprezentačního zápasu i zkušenost, kterou už jim nikdo nevezme. Vladimír Svojanovský, David Bálek, Jan Balko, David Řánek, Pavel Kovář, Václav Podivín a kapitán David Navrátil se tento víkend zapsali do dějin nového basketbalového odvětví jako průkopníci a členové prvního národního e-týmu. V základní skupině dosud největší mezinárodní akce ve hře NBA 2K, pořádané světovou basketbalovou federací, sice nevyhráli ani jeden zápas, ale do jednoho si jsou jistí, že tenhle podnik je začátkem nové éry.

 

„Určitě jsem šťastný, že jsme tu byli a s kluky mohli takový turnaj hrát,“ prohlásil 18letý kapitán týmu David Navrátil, než se spoluhráči opustil pražské „herní doupě“, kde měl jeho celek během víkendu svou základnu.

„Bylo to těžké, protože soupeři byli kvalitní, mají nahráno a mají výbornou obranu i útok. My tak určitě musíme dál trénovat a odehrát další podobně těžké zápasy, abychom se dostali minimálně na jejich úroveň,“ dodal křídelník e-lvů po porážkách od Portugalců (59-102), Švýcarů (24-48) a spolufavoritů celé evropské konference FIBA Esports Open Španělů (56-112).

 

„Pro nás všechny to byly úplně nové zkušenosti a určitě nám to ukázalo, že máme na čem pracovat, ať je to obrana, nebo systém útoku. Skoro ve všech zápasech jsme v těchto dvou klíčových basketbalových činnostech propadli. Musíme si to teď každý sám v sobě zpracovat a připravovat se dál, abychom byli příště konkurenceschopní,“ byl sebekritický hrající kouč Vladimír Svojanovský.

 

Český tým tušil, že největší šanci na výhru bude mít proti Švýcarsku, které v přípravě dokázal porazit. Jenže právě v tomhle duelu e-lvům zcela vypadla střelba trojek, když neproměnili ani jeden z osmi pokusů, a soupeř se naopak zpoza oblouku osmkrát prosadil.

 

„My jsme věděli, že Švýcaři mají fakt dobrou obranu. Snažili jsme se o vyrovnaný zápas a bránili na maximum. V útoku jsme ale trochu polevili a ty nedané trojky byly kamenem úrazu. Měli jsme taky víc střílet, ale dost jsme předržovali míč,“ mrzelo kapitána.

 

Portugalci a Španělé podle něj sice tak výkonnou obranu neměli, ale zase disponovali dvěma super kvalitními střelci. „A ti cokoli měli na ruce, pálili - a dávali,“ dodal Navrátil k obvyklé skladbě týmů na turnaji, kdy z pětice vždy dva menší hráči skvěle stříleli z dálky a zbylá trojice byla především na „špinavou“ práci, tedy na obranu a doskoky.

 

Křídlo českého týmu také ještě názorněji ilustrovalo sílu Španělů. „Netrénovat spolu aspoň těch několik měsíců od léta, dali bychom takovému celku maximálně deset bodů. Jsou totiž obrovsky sehraní. I my jsme ale už díky společnému trénování a hraní předváděli lepší hru.“

 

Třiatřicetiletý rozehrávač Svojanovský pak zápasy rozebral do větších detailů. „Proti Portugalcům na začátku sehrála velkou roli nervozita nás všech. Z toho pramenily i velké chyby v obraně, kde nám chyběla organizace. V útoku jsme chtěli hrát postupně, pomalu a řízeně, ale i tady jsme se spíš přizpůsobovali hře soupeře, zakončovali jsme často dost rychle, a když jsme se snažili zahrát akce, docházelo k řadě ztrát. Ty byly naším problémem i v přípravě, a i když jsme se na to zaměřovali, bylo jich tady na turnaji deset nebo dvanáct a se Španělskem dokonce sedmnáct. A to je spousta bodů, o které jsme se připravili.“

Stále dokola opakovaným tématem byla celý víkend sehranost předních evropských celků. „Třeba Španělé už mají i svou e-ligu, kde mohou hrát proti kvalitním soupeřům. Je vidět, že někteří ti kluci to už hrají profesionálně a znát to bylo nejen v zápase s námi. Pro nás ale bylo dost těžké si pro přípravné zápasy najít stejně kvalitní soupeře, jací hráli na tomhle turnaji,“ přiznává Svojanovský.

 

Nejlepší týmy si podle něj vystaví přednosti svého hráče přesně podle toho, jak to nejlépe vyhovuje hře celého mužstva. „A na jedničku mají zmáknutou i obranu. Oba tyhle aspekty nám ještě chybějí.“

 

I kapitán má po turnaji jasno, co bude třeba zlepšit. „Určitě obranu, to je základ, včetně toho, abychom byli na správných pozicích a mohli tak soupeře obrat o míč nebo zachytili jeho nahrávky. A taky musíme líp kontrolovat obranný doskok, kde nás třeba Španělé potrápili. V útoku pak bude potřeba se opřít o pick-and-rolly, střelbu po clonách i z driblingu. A umět dobře vytvářet a dokončovat akce, abychom o sobě ještě víc věděli a uměli se najít, jako to dokážou třeba Španělé.“

 

Kouč Svojanovský by jako ideální stav viděl důkladnou taktickou přípravu na každý zápas, v něm důsledné plnění stanovené taktiky a poté i rozbor každého odehraného utkání.

 

I přes tři porážky si nicméně zkušeností nabytých v turnaji hodně cení. A věří, že pomůžou k založení dlouhodobé soutěže v Česku. „Bylo by to super a já doufám, že tahle akce to podpoří. Začnou se připojovat další kluci a budeme tu mít víc týmů, se kterými půjde hrát kvalitnější zápasy, abychom se mohli zlepšovat a vyrovnat se soupeřům, jako je Španělsko nebo Portugalsko. A určitě by to měla být soutěž pětičlenných týmů, protože ty ostatní módy hry NBA 2K jsou úplně o něčem jiném. Pět lidí, kteří musí spolupracovat při ovládání jen svého hráče, znamená prostě něco úplně jiného, než když člověk ovládá sám celou pětku na hřišti,“ podotýká Vladimír Svojanovský.

 

Autor:
Reklama
Idnes Premium kampaň