Basketbal: Velký americký příběh. Už máte?

Vychází první česká publikace věnovaná dějinám amerického basketbalu z pera sportovního novináře Petra Kotena.

Basketbal vtrhl do americké společnosti i na další kontinenty jako velká voda a rychle nabyl obliby. K mísení kultur a vlivů docházelo na hřištích snáz než ve společnosti. Když se NBA v šedesátých letech napevno usadila v životech fanoušků, její hvězdy se stávaly vzory. A mnohé příběhy odvahy, odhodlání, obětování a odříkání inspirují dodnes.

Sportovní novinář Petr Koten v knize Basketbal. Velký americký příběh zachytil nejvýraznější stopy, které tento fenomén zanechal, když kráčel Amerikou. „Příběh amerického profi basketbalu je vyprávěn chronologicky, ale začněte tam, kde je vám nejlépe. U Magica s Birdem. Jordana. Nebo Shaqa s Kobem. A pak nahlédněte do časů, kdy právě narozený profi basketbal bojoval všemi možnými způsoby o pozornost obecenstva,“ komentuje autor vydání takřka šestisetstránkového díla.

Na začátku devadesátých let hrálo v NBA pár Evropanů, dnes jsou to desítky cizinců z celého světa. Také několika Čechům se už podařilo proniknout do nejlepší soutěže světa. Prvním z nich byl Jiří Zídek, jenž je autorem předmluvy ke Kotenově knize, v níž mj. píše: „NBA je absolutní vrchol směsice vrcholných individuálních dovedností, kterým se daří vtisknout více či méně týmový duch, v závislosti na trenérovi.“

  

Petr Koten: BASKETBAL. Velký americký příběh (anotace)

Lakers pár chvil od katastrofy, Knicks ve své hvězdné hodině, Bulls v okamžiku zvratu. Kniha Basketbal. Velký americký příběh zachycuje zásadní momenty dějin slavných klubů. Ale nejprve se vrací na začátek, před Vánoce 1891, kdy se v hlavě Jamese Naismithe zrodil nápad na novou hru. A co bylo pak? Kdy vznikla NBA a jak stoupal její věhlas spolu s úspěchy Billa Russella, Wilta Chamberlaina, Magika Johnsona, Larryho Birda, Michaela Jordana, LeBrona Jamese, Stephena Curryho?

První dějiny amerického basketbalu z pohledu českého sportovního novináře představují též osobnosti krajanů Joea Lapchicka a Johna Havliceka, kteří měli zásadní podíl na úspěchu NBA, a neopomíjí ani další středoevropské stopy na zámořské basketbalové scéně. A že jich bylo!

Basketbalová Amerika však neznamená jen ohromující úspěch NBA. Před ní či vedle ní tu byly neméně poutavé příběhy padlých konkurentů, světová sláva basketbalového cirkusu Harlem Globetrotters i propojení basketbalu a módy, jež se změnilo v multimiliardový byznys.

Výpravnou publikaci, obsahující téměř 200 dokumentárních fotografií, doplňuje statistický přehled 76 sezon NBA i devíti ročníků ABA, od výsledků finálových sérií po nejlepší střelce a nejužitečnější hráče.

Odpovědný redaktor Radovan Beneš.
Redakce textu a sestavení statistik Luděk Čermák.
Jazyková korektura Hana Davidová a Jarmila Slavíková.
Grafická úprava a sazba Adam Lederer.
Na titulní straně obálky použita fotografie Michaela Jordana z archivu Profimedia.

576 stran, cena 1 197 Kč
Vydalo nakladatelství PROSTOR roku 2022.
V českém jazyce vydání první.

www.eprostor.com

Autor:
Reklama
CZE_FRA