Basketbal bořil hranice. Pomáhaly i české All Star hvězdy

Všeobecně se říká, že sport ruší hranice. O něco podobného se snaží i výběrový kemp Basketball Without Borders, který spolupořádají FIBA a NBA. Letos zbořily hranice i české basketbalistky, které se ho účastnily poprvé v historii.


Česká republika vyslala ne prestižní výběrovou akci tři zástupce. Kristýna Navrátilová, Natálie Miklíková a Vít Krejčí byli na kempu hodně vidět! Navrátilová s Krejčím dokonce získali ceněnou nominaci do All Star zápasu. A to české basketbalistky byly na podobné akci zastoupeny vůbec poprvé.

 

„Konkurence tam byla docela velká. Holky z Evropy jsou šikovné. Bylo neskutečné, kolik trenérů vás tam sledovalo. Řekla bych, že jsem si to užila maximálně, jak jsem mohla,“ vyprávěla své zážitky z izraelské Naharii Navrátilová. Účasti v závěrečném zápasu kempu si váží o to víc, že nechybělo mnoho a málem o ní přišla: „V zápase před All Star utkáním jsem si zvrtla kotník. Když mě vybrali, nemohla jsem říct, že nehraju, i když jsem měla podezření na poraněné vazy. Zavázala jsem to a šla hrát.“

 

Úspěch českých hráčů podtrhl Vít Krejčí, který se také probojoval do zápasu nejlepších proti nejlepším. „Je to úspěch! Přeci jen se tam nedostal každý. Po neúspěchu na Jordan Brandu v minulém roce jsem rád, že skoro se stejnými kluky jsem se dokázal dostat do All Star. Doufám, že to ukazuje na pokrok, co jsem udělal od minulého roku,“ oddechl si.

 

„Všichni hráli hrozně na sebe, protože se chtěli předvést. Před tím nás trenéři varovali. Já jsem se snažil přihrávat. Spousta kluků hrála tak, aby se dostala do All Staru. Myslím, že jsem byl týmovější hráč. Navíc už na začátku nám říkali, že nejde jen o basket, ale i povahu,“ přemítal nad tím, co všechno ho dovedlo do All Star Game.

 

Vliv nebasketbalových aspektů, které ovšem na hřišti hrají velkou roli, potvrdila i brněnská basketbalistka: „Nebylo to jen z herní stránky, ale také jaký člověk je a jak se chová na trénincích. Hodnotila se i komunikace, viděly jsme se poprvé v životě. Jsem ráda, že jsme nedělaly ostudu a ukázaly, že v Česku není basket na tak špatné úrovni.“

 

Právě v komunikaci mezi hráčkami a hlavně na úrovni trenér-hráč a v entuziasmu trenérů při vedení tréninkových jednotek viděla obrovský posun: „Budu vzpomínat na lidi a celkovou mentalitu na trénincích, jak byly vedené. Je to neskutečný zážitek a jsem za něj vděčná. Všechny vzpomínky nejde ani odvykládat. Jsem ráda, že jsme si mohly popovídat o životě. Našla jsem si nové přátele.“

 

Právě rozdílné přístupy lidí v Evropě či Americe kontrastují v průběhu celého kempu. Na něm se to jen hemží trenérskými a hráčskými kapacitami z NBA či starého kontinentu. „Bylo tam hodně hráčů a manažerů z NBA. Poznal jsem, jak to tam asi chodí. Ten americký styl je mi o něco bližší. Nejznámější tam byl David Robinson. Je to zatím největší hráč, se kterým jsem se vyfotil. Dostane v albu speciální místo,“ usmívá se Vít Krejčí.

 

Do All Star Game se dokázal dostat i přes nabitý program posledních dní. Doma si prakticky ani nevybalil po návratu z ME do 18 let, kde reprezentoval Českou republiku, a už se vydal směr Izrael. „Měl jsem pět dní, než jsem zase jel, ale kemp nebyl tak založený na fyzičnost. Ráno byla přednáška, pak individuální činnosti a tři zápasy po 16 minutách. Zbytek odpoledne bylo volno až do večerního programu,“ přiblížil, jak to vlastně na takovém kempu, kde se stírají hranice mezi FIBA a NBA nebo dokonce mezi Izrealci a Palestinci, chodí.

 

Jak vidí Víta Krejčího Ryan Panone, izraelský trenér, trenér na BWB a od nové sezony trenér slovenské Prievidzy:

“Přímo jsem ho netrénoval, byl ve skupině rozehrávačů. Vnímal jsem ho ale ve hře. Hraje v obrovské rychlosti, na rozehrávače je velký, přesto má dobré atletické schopnosti. Pokud zapracuje na střelbě, může být prospektem pro NBA.“

Autor:
Reklama
Detail článku - Kooperativa