Bartoň chválí české mladíky za španělské mistrovství

Nadšený z výkonů dvou českých mládežnických reprezentantů se vrátil ze španělského jihozápadu, kde se v Badajozu odehrál závěrečný šampionát U18 celé země, kouč lvů do osmnácti let Luboš Bartoň. Ten byl na mistrovství v zajímavé dvojroli – jako asistent Barcelony pomáhal svému celku ke konečnému třetímu místu, jako repre kormidelník pak po očku sledoval i velmi slibné české zelenáče – letos šestnáctiletého křídelníka Ondřeje Hanzlíka, který před necelými dvěma lety zakotvil na osmiletý kontrakt v Baskonii, a za měsíc osmnáctiletého guarda Víta Krejčího ze Zaragozy, který už od příští sezony bude ve Španělsku zařezávat pouze mezi muži.

 

„Ondra i Vítek měli dobrý turnaj. Jsou to hráči, kteří budou hrát „první reprezentační housle“ ve svých kategoriích. Ondru Hanzlíka bych rád viděl už letos i ve výběru U18 v roli střelce, protože Vítek Krejčí bude v týmu víc jako tvůrce. Ondra by klidně už letos mohl za „osmnáctku“ hrát, ale vzít klíčového střelce kadetům by bylo složité, takže si rok počkáme,“ oceňuje Bartoň kvality kadeta Hanzlíka, který se rozhodně neztratil ani v týmu Vitorie na závěrečném šampionátu Španělska, kde se potýkal se soupeři o rok či dva staršími. A úspěšně.

 

Bartoň měl příležitost small forwarda či shooting guarda, který odešel do Baskonie z BA Sparta, vidět poprvé naživo a jeho výkony byl nemálo překvapen. „Na své pozici má dobře stavěné tělo a výšku, je na tom slušně pohybově, má vynikající střelu a dostával hodně velký prostor kolem třiceti minut, což jsem v této kategorii a na takovém turnaji ani nepředpokládal. Taková minutáž už něco znamená. Překvapil mě, jak obstál i proti starším klukům, uhrál si svoje i v obraně, jak rychlostně, tak po stránce bojovnosti, slušně doskakoval pod oběma koši a v útoku si nic nekomplikoval - moc nedribloval, střílel často hned po chycení míče a zvedal střely, které měl.“

 

I když Hanzlík měl na týden trvajícím mistrovství, vypsaném pro 32 nejlepších týmů země, i střelecky slabší zápasy, cenil si Bartoň, že střílet nepřestával. „To je důležité, aby třeba i s bilancí 7/1 vzal i osmý pokus. Navíc si dobře hledal situace v rychlých protiútocích, běhal hodně dopředu, naopak se nepouštěl do žádných složitých kreativních akcí. Neříkám, že by to nezvládl, jen to neměl v popisu své hry. Dělal výborně to, co umí nejlíp.“

 

Podle asistenta Barcelony Hanzlík hodně těžil ze hry spoluhráčů, uměl si počkat na balon a střelbu. „Když jsme ale s Barcelonou zalačili na jejich rozehrávače, organizace hry jim vázla a bylo to vidět i na tom, že Ondra se pak nedostával do svých obvyklých pozic, a jemu ani ostatním se zápas nepovedl. Vyhráli jsme nakonec asi o 35, aniž jsme hráli nějak skvěle. Bylo vidět, že když se v těchto kategoriích trochu přitlačí v obraně, život je najednou pro soupeřův útok výrazně těžší,“ dobře ví Bartoň.

 

Na šampionátu, který měl velký rozptyl v kvalitě jednotlivých týmů, hrály prim celky z Katalánska, které měly trojnásobné zastoupení mezi nejlepší šestkou. Do semifinále se probily nakonec vítězný Real, dále Barcelona, Badalona a Zaragoza. „Všechny čtyři týmy tam byly právem, do španělské špičky patří navíc i Estudiantes Madrid, které jsme s Barcou porazili ve čtvrtfinále až v prodloužení. Oni přitom nedávno porazili i Real, se kterým jsme my vypadli v semifinále, takže celý turnaj mohl vyhrát kdokoli z téhle pětky,“ glosoval turnajové dění Bartoň, jehož tým v souboji o třetí místo zdolal Zaragozu Víta Krejčího 7 7-76.

Právě Zaragoza v „českém derby“ vyřadila (80-69) ve čtvrtfinále Baskonii a byl to především parádní duel obou Čechů. „O dva roky starší Vítek je oproti Ondrovi jistě mnohem vyspělejší, fyzicky i herně. Ondra nicméně jako člen základu vysázel za 33 minut 23 bodů, z pole to měl 10/9 a proměnil pět ze šesti trojek, což už něco znamená,“ zdvihá obočí bývalý reprezentant.

 

Ten za velmi dobrý výkon ve čtvrtfinále pochválil i Krejčího, rovněž člena základní pětky, který za 27 minut vyskládal 13 bodů při střelbě 8/5. „Vítek v Zaragoze nemá - z mně neznámých důvodů - takovou vůdčí roli, přesto tým podržel v momentech, kdy se to ve třetí čtvrtině lámalo. Pro mě bylo důležité vidět ho v situaci, kdy zabral právě v době, kdy ho tým potřeboval.“

 

V souboji o bronz pak Krejčí zažil podle Bartoně nejlepší zápas na turnaji, což potvrdilo i jeho 21 bodů. Reprezentant byl nejlepším střelcem i nejužitečnějším hráčem Zaragozy. „Na to, že šlo o jeho sedmý zápas v sedmi dnech, vypadal svěží, což je další dobrá věc směrem k mistrovství Evropy, že má dost energie na to udržet fyzickou formu i mentalitu až do posledního dne turnaje, což se na Evropě bude hodit,“ vyzdvihl Bartoň.

 

I on Krejčího do budoucna vidí víc v roli dvojky, tedy shooting guadra, kde jej využívala i Zaragoza. Reprezentační kouč bude ovšem mít pro svého lídra na této pozici odlišnou herní náplň.

 

„V Zaragoze Vítek neměl prostor tvořit, především tam byl jako zakončovatel. Já bych ho nechtěl příliš škatulkovat, je to prostě guard a záleží, jak ho kdo bude používat. U mě bude tvůrcem i zakončovatelem, protože jakmile bude dávat body, bude na sebe strhávat i víc pozornosti obrany a bude se mu líp přihrávat. Pokud je hlavně zakončovatelem, nevyhnutelně přijdou i zápasy, kdy mu to střelecky nepůjde. Jakmile ale bude i v roli tvůrce, je to jiné. Hráč se pak cítí úplně jinak a je ve hře aktivnější. V zápase Zaragozy proti nám ve své roli zakončovatele nicméně uspěl. Zápas mu vyšel, byl agresivní a asi i trochu nahecovaný, když jsem byl na druhé lavičce já,“ usmál se Bartoň.

 

Hektické poslední dny a týdny ovšem španělským mistrovstvím Vítu Krejčímu neskončily. Aktuálně se nachází v USA, kde bude trénovat a především se vzdělávat u specialisty na výživu profesionálních sportovců. Jeho zážitky v rámci projektu #10dnu můžete sdílet na profilu @ceskybasketbal na sociálních sítích.

 

Autor:
Reklama
Idnes Premium kampaň