Ani Francie na Lvice nestačila

Druhý zápas, druhá výhra. Zatím je program českých reprezentantek do dvaceti let na evropském šampionátu v Maďarsku jasný. V Šoproni zdolaly v základní skupině i Francii a už tak jistě skončí na první místě v základní skupině A. Prvenství mohou už jen stvrdit v neděli od 20:15 v duelu proti Nizozemkám, které na první výhru na turnaji zatím čekají.

Druhé utkání se hrálo v menší šoproňské aréně Novomatic II, kde ještě daleko víc vynikla skupinka českých fanoušků, zejména rodinných příslušníků, kteří vyrazili mladé Lvice do Maďarska podpořit. To Češkám zřejmě od začátku pomáhalo, když Francouzky vedly jen po úvodním koši, než iniciativu přebraly svěřenkyně trenérky Ptáčkové. Podobně jako v duelu s Maďarkami spoléhaly na tvrdou obranu, docela často se prezentovaly zónou a vyšší francouzské pivotky bránily většinou zepředu. Problém nebyl ani v doskakování, naopak aktivní Češky přeskákaly v první půli soupeřky hlavně díky útočným doskokům, kterých získaly hned 13.

Od stavu 9:9 v závěru první čtvrtiny zvládly Lvice výborně přelom prvního a druhého hracího období a získaly si až devítibodový náskok, kdy donutily Francii k několika zbytečným ztrátám. Střelecky zářila v úvodní dvacetiminutovce jedenáctibodová Kateřina Zeithammerová, jinak ale bylo bodové zatížení znovu rozložené mezi více hráček.

Češky se prezentují na turnaji velmi rychlou nátlakovou hrou plnou rychlých rozhodnutí a vyžadující velké individuální dovednosti. Při takto agresivní hře samozřejmě občas přijdou chyby či malý výpadek, který Lvice potkal ve třetí čtvrtině. Když se ke slabší střelbě přidalo i několik diskutabilních rozhodnutí sudí, bylo necelých osm minut před koncem podruhé v utkání vyrovnáno. Po oddechovém čase ale vrátila Češkám těsné vedení dvěma rychlými koši Valentýna Kadlecová a o náskok už český tým i přes nervózní koncovku nepřišel. Důležitý koš dala 90 sekund před koncem Julia Vydrová a stejná hráčka šestkami v koncovce odrazila poslední nápor Francie. Ta znovu nedokázala Lvice přeskákat ani využít většího počtu faulů Češek.

V rozložené ofenzivě skórovalo deset Lvic a ani nevadilo, že Zeithammerová v druhé půli nepřidala ani bod. Na jedenácti jí srovnala Vydrová, která přidala i stejný počet doskoků. Nejlepší střelkyně poražených Celia Cardenal dala 15 bodů. Kompletní statistiky najdete na webu šampionátu.