All-Star Hanzlík: Nemáme se za co stydět

Český reprezentační tým mužů do šestnácti let neodjížděl na evropský šampionát divize B do bosenského Sarajeva s přehnanými ambicemi, nakonec byli ale svěřenci Jana Slowiaka velmi blízko k postupu mezi elitu. To se bohužel nepovedlo, i tak ale mohou být mladí lvi se svými výkony spokojeni. „Čtvrté místo je podle mě velmi solidní výsledek. Je samozřejmě velká škoda, že se nepodařilo urvat postup do A divize, když jsme byli takhle blízko a měli jsme na to dva pokusy, ale nemáme se za co stydět,“ hodnotí turnaj reprezentační křídelník Ondřej Hanzlík.

 

Ten pár dní po skončení turnaje neskrýval zklamání, na druhou stranu si uvědomuje, že Češi nemuseli ani postoupit mezi nejlepší čtveřici šampionátu.

 

„Celou dobu jsme věděli, že klíčovým zápasem bude čtvrtfinále. Věřili jsme, že když se nám ho podaří zvládnout, bude postup už hodně blízko. Jenže jsme tam ani nemuseli hrát. V první řadě jsme s velkou klikou už jen postoupili ze skupiny, což byl po té prohře s Bosnou malý zázrak. Musíme být tedy spokojení,“ ví Hanzlík.

 

Turnaj přitom pro Čechy začal hodně slibně, když díky velmi dobré střelbě přehráli Švýcarsko 84:69, pak však přišla studená sprcha v podobě hladké prohry s domácí Bosnou a Hercegovinou (69:86).

 

„První zápas se Švýcarskem se nám hodně povedl, ale pak jsme na to proti domácím nedokázali vůbec navázat, pokazili jsme druhou čtvrtinu a zápas nám utekl. Měli jsme problémy i na obranném doskoku, které nás pak provázely celým turnajem a hodně jsme si to zkomplikovali. Najednou jsme byli pod tlakem a už jsme skoro nevěřili, že vůbec postoupíme,“ popisuje krizový moment turnaje šestnáctiletý basketbalista.

 

V tu chvíli však Češi zapnuli a třemi velmi dobrými výkony si zajistili postup mezi nejlepší osmičku. Po destrukci Kosova (103:54) museli lvi vydřít výhru nad Ukrajinou až v prodloužení, kde výsledek 96:88 odnesl zraněným ramenem hrdina koncovky rozehrávač Jakub Šurý. V posledním zápase skupiny pak Češi nečekaně složitě potvrdili postup výhrou 80:76 nad Běloruskem. 

 

„Kosovo jsme přehráli celkem bez problémů a pak přišel klíčový duel s Ukrajinou. Tam jsme se v závěru základní hrací doby spasili trojkou Lukáše Hřebíka, v prodloužení pak zářil Kuba Šurý, který dal skoro všechny naše koše až si z toho v závěru zranil rameno. Urvali jsme to doslova silou vůle a po zápase jsme měli obrovskou radost. Proti Bělorusku už zbývalo postup jen pojistit a nenechali jsme si ho utéct,“ pokračuje s úsměvem Hanzlík.

 

V play off čekalo na lvy dosud neporažené Polsko, jeden z favoritů šampionátu. Češi se však semkli, podali výborný výkon a jako první mužská mládežnická reprezentace letos prošli na evropském šampionátu divize B přes čtvrtfinále. Ondřej Hanzlík k výhře 104:85 přispěl 29 body a deseti doskoky.

 

„Byl to rozhodně náš nejlepší výkon na turnaji. Před čtvrtfinále jsme se hodně namotivovali, že chceme postoupit přes čtvrtfinále, což se nepovedlo klukům ani v U18 ani v U20 a na soupeře jsme vlétli s obrovskou energií. Tenhle zápas se mi hodně povedl individuálně, když mi tam padlo skoro všechno a jsem rád, že jsem mohl přispět k důležité výhře,“ vypráví hrdina duelu.

 

Poté už Češi mnoho důvodů k radosti neměli, když nestačili nejprve v semifinále na Rusko (65:78) a ani v duelu o třetí místo na Makedonii (66:84). Lvům tak utekla nejenom šance na medailové umístění, ale také na postup do divize A pro příští rok, kam prošly tři nejlepší celky turnaje Rusko, Bosna a Hercegovina a Makedonie. 

 

„Cítili jsme, jak jsme blízko postupu i medaili z šampionátu, ale prostě to nevyšlo. Hlavně v zápase s Makedonií se projevily naše nedostatky na doskoku a soupeř nám utekl. Do obou těch duelů o umístění jsme dali všechno, soupeři ale byli lepší. I pan trenér Slowiak nás za naše výkony chválil, možná ani on nevěřil, že budeme mít šanci na postup,“ říká Hanzlík.

 

Ani dva nepříliš povedené duely v závěru turnaje nepřipravily Ondřeje o to, aby pronikl do nejlepší pětky šampionátu. Tam se probojoval s průměry 16 bodů a 11 doskoků na utkání a spolu s ním byli oceněni i nejlepší hráč celého šampionátu Rus Pavel Savkov, jeho krajan Alexandr Evsejev, Alem Huseinovič z Bosny a Hercegoviny a Makedonec Marko Milovanovikj.

 

„Individuálně jsem se svými výkony spokojený, nečekal jsem, že budu mít takhle slušná čísla a už vůbec, že se dostanu do nejlepší pětky turnaje. I tak mám ale spoustu prostoru ke zlepšení. Chtěl bych do budoucna být rychlejší na nohách v obraně, snížit svůj počet střel za tři body a lépe volit kdy střílet z dálky a kdy spíš najet,“ vypráví.

 

Ondřeje teď čeká krátká dovolená v Česku, než se zapojí do přípravy ve španělském celku Saski Bakonia SAD, kde působí.  

 

„Teď jsem ještě týden v Česku a pak odlétám do Španělska, kde se okamžitě zapojím do přípravy. Čeká nás zase velká dřina,“ uzavírá.

Autor:
Reklama
Detail článku - Kooperativa