5. kolo ČP: Trojková smršť Děčína, Opava dál i bez Šiřiny

Po neúplném pátém dějství Českého poháru je až na jeden tým jasné, kdo si to ve čtvrtfinálovém kole rozdá o postup do Final-4, kde je zatím jediným jistým účastníkem domácí BK JIP Pardubice. Tři dvojice, z nichž se vyrekrutují tři zbývající účastníci závěrečného turnaje, tvoří Kolín – Prostějov, Jindřichův Hradec – Opava a Děčín – Litoměřice/Nymburk B. Rozhodlo se o tom v pětici utkáních pátého kola, o nichž si nyní povíme ve větších detailech.

Tahák na pražské Folimance otevřeli za mocné podpory z hlediště lépe hosté z Děčína (5-14 po 6 minutách), nedokázali však kapitalizovat úvodní výtečnou obranu (mimo jiné šestky do půle 14/7) a domácí ztráty (do půle 10) a USK (stále bez Aliče) se z šestek dostal zpět. Rozhodná fáze tak nastala až od poloviny třetí čtvrtiny, kdy se Válečníci po soustavě šesti distančních tref (z toho pět trojek, 8 bodů v řadě tu dal centr Houška) utrhli na 42-50. Naopak za domácí tu zpod koše i ze dvou šestek minul centr Josipovič. Domácí se dopouštěli dalších ztrát, nadále měli k dispozici jen těžké střely a hosté se tak dostali až do vedení o 20.

Pod výsledkem 53-69 (z toho druhá půle 23-40) se nejvíc podepsaly trojkové bilance (12/4 – 28/12), 17 ztrát USK, 9 brejkových bodů Děčína i jeho lepší doskok. 18 bodů vsítil Houška a 15 Pomikálek, přičemž oba zapsali trojkovou bilanci 4/3. Vyoral se blýskl 8 asistencemi. Na domácí straně se k Bohačíkovi (14) nikdo další výrazněji nepřidal.

"Začátek zápasu se nám nepovedl. Nezvykli jsme si na tvrdou hru Děčína. Poté kluci začali hrát a dostali se zpět do zápasu, a také vstup do druhého poločasu byl výborný a koncentrovaný, ale postupem času se koncentrace vytratila. Dělali jsme chyby v obraně, hlavně na obranném doskakování, kde nás hosté přejeli. V útoku jsme dělali hloupé ztráty, z čehož plynula sobeckost a vůbec neputoval míč z ruky," litoval soví asistent Pavel Miloš.

Opava nepřipustila druhou porážku sezony ve Svitavách, na výhru 85-90 se ale hodně nadřela. Zdaleka nejvíc na ní ovšem vyniká, že jí tým dosáhl i bez šetřeného rozehrávače Šiřiny. Oba další playmakeři Dragoun s Klečkou, který konečně v sezoně odehrál delší sekvenci, zapsali po 9 bodech i 4 asistencích a i přes společných 8 ztrát byli oba v plusu. Tým měl čtyři dvojcifery na čele se 17bodovým Gniadkem. Utkání rozhodl převahou v trestných hodech (28/22 ku 22/14) a menším počtem ztrát (16 ku 21), čímž (bez centra Kramného) kompenzoval opět ohromnou díru na doskoku (28 ku 44). Tuři nasbírali dokonce 20 útočných doskoků.

Domácí se díky Doaksovi se Špačkem dostali z úvodní 11bodové propasti, ale i dál byli po drtivou většinu utkání o několik bodů zpět, když závěr poločasu si pokazili několika ztrátami (37-44). Ještě minutu do konce Bašta trojkou snižoval na 79-83, ale Gniadek oplácel stejnou mincí a zbylý čas už i navzdory míjeným šestkám Slezané uválčili k výhře. Tury nejvíc potáhli Špaček (22, trojky 8/5, +14) s Barkerem (18+17 doskoků), ostatní zámořské akvizice zůstaly mnohem tišší.

"Domácí začali lehkovážně, zřejmě si mysleli, že se bez "Šíři" porazíme sami, ale opak byl pravdou, protože my jsme začali výborně. Utkání jsme zvládli. Naše touha po vítězství byla větší než u domácích. Hráli jsme s klidnější hlavou a závěr zkušeně zvládli," bilancoval kouč Opavy Petr Czudek.

O 27 střel z pole navíc měli domácí Lions v souboji s Ostravou (bez Číže a Bohačíka), jež ztratila 23 míčů (domácí 9), už do půle inkasovala 21 bodů z brejků a nakonec padla 92-77. Nic nepomohla trojková bilance 28/12, ani desetibodová převaha v šestkách. Nové akvizice Igrutinovič a centr Oluič zaknihovali po 13 bodech, Bratčenkov přidal 15 a Kerr 16. U domácích se 20 body zaskvěl Šoula (13 už do půle), 18 Zuzák a 16 Manley.

Domácí sice většinu utkání vedli, ale třeba ve druhé čtvrtině pustili náskok nad deset bodů a ve třetí čtvrtce šla NH po smršti tří trojek dokonce do vedení. Šoula se Zuzákem sice domácí vrátili do plusu, ale jejich tým se nebyl sto odpoutat na žádný větší rozdíl. Ještě 4:20 do konce bylo skore 75-70, pak už ale Zuzák s Manleym dvěma trojkami na 81-70 zaveleli k závěrečné zteči, jíž NH nedokázala odolat.

Snadnější práci měl na půdě lídra první ligy v Hradci Králové Prostějov, který se k výhře 70-101 prodral 29 body z brejků a trojkovou bilancí 31/15. Pozitivem domácích bylo 19 útočných doskoků.

O rozhodný pětitrojkový úder hostů v úvodních 4,5 minutách (3-18) se 12 body nejvíc postaral Slezák, který ze svých 4 trojek tři v řadě vsítil z brejků během pouhé minuty. Domácí pak dlouho drželi rozdíl těsně nad hranou deseti bodů, ale jen do stavu 37-48 v 18. minutě. Hosté se pak ještě do poločasu odpoutali na 37-59 a tím dali všem hradeckým nadějím sbohem.

Za domácí 21 bodů vysázel Šírek, 16 Majerík a 15 Macela, u hostů se činily dvě pětitrojkové mašiny Palyza (21 za 23 minut) a Slezák (17 za 17 minut). Ondřej Peterka dal hradeckému týmu vedenému otcem Lubomírem 5 bodů za 8 minut.

Kolín si v posledním středečním utkání na domácí palubovce bez problémů poradil s druholigovým Radotínem v poměru 93-38.