37 minut Francii vyrovnaným soupeřem, nakonec první domácí prohra

Čeští basketbalisté už mají jistý postup na světový šampionát. Před pokračováním kvalifikace ale vyhlašovali, že rozhodně nehodlají zbývající čtyři utkání odevzdat. Proti tradičně silné Francii i s okleštěnou sestavou dnes svým slovům v Pardubicích dostáli.

Úvod zápasu měla koncentrovaná Francie jako z pohádky. Hned dvě vteřiny po rozskoku přišla smeč a pak úspěšné tříbodové střely. Ono byste vůbec hledali jen těžko střeleckou minule na straně českého soupeře. Lvi ale dokázali zareagovat a nenechali se zahanbit v útoku. Především pak díky přesné mušce Vojtěcha Hrubana. Obrana fyzicky zdatnějších soupeřů ale musela dělat trenéru Ginzburgovi vrásky. Ty mu na čele přibyly po druhém faulu Jaromíra Bohačíka. Stejný počet chyb nasbíral brzy i Pavel Pumprla.

Horší však bylo, že Češi přestali přidávat body na útočné polovině. Francouzský náskok tak vzrostl až na osm bodů. Se svou trojkou přispěchal Lukáš Palyza a pomohl tak přibrzdit soupeřův nápor. Tím spíš, když vstup do druhé čtvrtiny vyšel českým borcům. Lvi se dotáhli soupeři na dostřel a bylo jasné, že hodně bude záležet na jejich úspěšnosti na útočné polovině. Po prostřídání české sestavy opět převzali iniciativu soupeři. Když se ale noví hráči rozkoukali, začali opět ztrátu umazávat. Svůj první koš v národním týmu si připsal Šimon Puršl hned tvrdou smečí. Premiéru zaznamenal také Petr Šafarčík, jehož střela dvě vteřiny před koncem poločasu snížila české manko na dva body.

Fyzicky náročná hra pokračovala i po změně stran. Francouzi si udržovali mírné vedení až do chvíli, kdy si slovo vzali úspěšní střelci za tři body Šiřina a Bohačík. Společnými silami vybojovali pro české družstvo čtyřbodové vedení. Domácí tým pak opařilo zranění Vojtěcha Hrubana, který ze hřiště odkulhal za pomoci lékaře. Francouzi si vzali zpět mírné vedení, ale pro zaplněnou pardubickou arénu bylo důležité, že se na závěr čtvrtiny do hry vrátil Hruban.

Jeho trojka na začátku čtvrtého dějství dostala český celek do zatím nejvyššího vedení v zápase, které mělo hodnotu pěti bodů. Teď byla řada na Francouzích, aby zapnuli všechny své síly a nenechali český výběr utéct. To se jim bohužel povedlo a tři minuty před koncem překlopili vedení opět na svou stranu. Trefovali důležité střely, naopak český útok marně čekal na úspěch. Z vedení 65:61 se Lvi propadli až na konečných 65:79.

Česká republika – Francie 65:79 (19:26; 37:39; 51:52)

Hruban 20, Šiřina 11, Bohačík 9, Peterka 7, Kříž a Palyza po 6, Pumprla, Puršl a Šafarčík po 2, Kohout, Půlpán a Vyoral 0 – Mbaye 18, Lacombe 15, Bouteille 13

TH: 4/2 – 20/15

Trojky: 11 – 8

Doskoky: 34 – 36

Zisky: 5 – 11

Ztráty: 16 – 11

Asistence: 21 – 28

Fauly: 19 - 14