11.0

#1
5.0

Číž se poprvé utrhl ze řetězu. Velkou trojkou sestřelil mistra

Vlastně máloco v tomhle utkání mělo nějakou logiku. A máloco z něj by se dalo předpokládat. V téměř sedmi sty fanoušků napěchované hale Medvědů to ale nikdo neřešil. Hlavní bylo, že šéfrežisér domácích Adam Číž dvě vteřiny před koncem za burácení hlediště sesměroval do obruče mistra vítěznou trojku a jeho tým nejtěsnější výhrou 90-89 přerušil ligovou sérii pěti zápasů se čtyřmi porážkami.

Stalo se to ovšem v dost nečekaný moment a za okolností, které by takovému vzepětí příliš nenasvědčovaly. Kolínský tým totiž za sebou měl těžký středeční duel Alpe Adria Cupu v Záhřebu s obratem z minus 27 proti KK Dubrava, zatímco Slezané měli nyní týden volno. Navíc rozehrávač Číž za předchozích osm kol neukázal vyjma 22bodového výkonu se Slavií žádné výrazné střelecké představení, proto i Opavané museli být zaskočeni jeho 29bodovou erupcí.

Kolín k tomu do půle střílel jen s 25procentní úspěšností a z pole zaostával za hosty o 20 procent. Vedle toho inkasoval tucet bodů z brejků, ale stejně byl ve skore jen sedm bodů zpět. V konečném účtování pak zaostal v segmentu protiútoků 11-22 a zpod koše 20-38. Navíc vyjma 13 bodů celý zápas visel na základní pětce. Přesto všechno domácí doručili výhru.

Opava se od prvních minut držela mírně vpředu, ale už tam začal řádit i Číž, který Medvědy držel na dostřel. Opava drtila hru pod koš, což platilo i pro druhou čtvrtinu, kdy se domácí zuby nehty uchycovali šestkami. Ve třetí čtvrtině však přidali forsáž z oblouku a na útočném doskoku a ve 30. minutě už těsně vedli. Pod koš dál mířící Slezany si pak tradičně zkusil dát do batohu lídr Šiřina, který hobloval i v obraně, jenže Čížova kontraofenziva přivedla domácí až k vedení 80-72. Puršl se Šiřinou ale manko dorovnali a trojka Slavíka poslala Opavu na 87-89. Jenže po minutém Šiřinově nájezdu si vzal slovo rozhodnou trojkou Číž.

Ten k 29 bodům přidal i 8 asistencí a trefil 5 trojek z 13 a také 10 šestek z 11. Činil se i Smith (18+8 doskoků, TH 10/6) a Redparth (15). Za oslabenou Opavu (bez Zbránka, Kvapila, Farského, Jurečky) odporovali Šiřina (18+11 asistencí a 5 zisků), Pecháček (17+8 doskoků), Puršl a Slavík (po 14). Pro GEOSAN hovořily především trojky (39/13 - 26/8) a dané šestky (25-19).

Jan Švandrlík (forward BK Opava): „Tak dneska to bylo těžké utkání, v Kolíně se nevyhrává snadno. My jsme si to hodně ztížili. Naši nedisciplinovaností, udělali jsme blbé chyby. Bohužel se rozjel Adam Číž, který už se pak těžce zastavoval, a ten zápas si dovedl do vítězného konce a my pokračujeme v sérii proher.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
„Já gratuluju Kolínu k vítězství. My jsme v 1. čtvrtině měli problém s trestnými hody, kde jsme jich poměrně hodně zahodili. Vw 2. čtvrtině nás trápil útočný doskok Kolína, kdy jsme velmi slušně bránili, akorát jsme jim dávali druhé třetí šance a tam si myslím, že byl problém, že jsme jim neutekli na více bodů. Od 2. poločasu začínal boj, trefovali těžké střely, my jsme se nemohli dostat do nějaké pohody. Hráli jme poměrně nekoncentrovaně. Udělali jsme pár mentálních chyb, které nám i vyfaulovaly hráče, tak z toho se musíme poučit. Každopádně nejvíce šla vidět samozřejmě koncovka, která šla zahrát určitě asi lépe, když se na to podívám zpětně. Ale Adam Číž ukázal, že je velký hráč a trefil těžkou trojku přes našeho nejvyššího hráče. Bohužel z poslední akce body nepadly a výhra zůstává v Kolíně.  Mě to poměrně hodně mrzí, ale doufám hlavně, že hráči, kteří se dneska zranili, nebo hráči, kteří byli dneska nějací polámaní, budou do úterka v pořádku, protože přeci jenom těch zranění a nemocí se na nás lepí poměrně hodně teď.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Máme radost z tohoto vítězství, bylo vydřené. Bylo to těžké utkání, to jsme i čekali, Opava je silný tým, mistr republiky. Pro nás to byla obrovská výzva, hlavně po té cestě do Záhřebu a zpátky, která nám sebrala hrozně moc energie, ale kluci hráli výborně a já jim gratuluji, hlavně v druhém poločase. Konečně jsme odehráli dobře i třetí čtvrtinu a porazili soupeře a dali jsme 30 bodů, podobně to bylo takhle poprvé v Záhřebu a pak dneska. Ta třetí čtvrtina je pro nás důležitá a doufám, že budeme v tom pokračovat. Gratuluju Opavě, odehrála utkání, které se muselo líbit divákům a bohužel někdo ho musel vyhrát, to je basketbal a to jsme byli my. Měli jsme štěstí na konci, to musím uznat, ale myslím, že jsme si ho zasloužili a jedeme dál.”

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Pro nás super zápas, přijel k nám mistr a nás to tak příjemně nabudilo. Vyhráli jsme hlavně proto, že jsme se nevzdali. V 1. poločase nám nespadlo do koše vůbec nic, ale bylo to naštěstí jenom o 7 bodů. Snažili jsme se, věděli jsme, že to přijde, že prostě nám volné střely začnou padat. My jsme se Opavy celý zápas drželi, pořád jsme dotahovali, ale ve 3. a 4. čtvrtině už jsme začali trošku vést. Já myslím, že jsme Opavu znervóznili a všichni jsme jeli na 120 procent hlavně v obraně. V útoku nám tam naštěstí něco spadlo. Potom naštěstí Kuba Šiřina netrefil poslední střelu a já jo, takže bereme výhru všemi deseti a tohle přesně jsme potřebovali.”

• kvanta házených šestek

Absence Opavy: forward Zbránek (zlomenina prstu pravé ruky), power forward Kvapil (po operaci kolene), křídlo Farský (viróza)

Kurzy Chance na výhru: 2,49 - 1,64

Rozhodující veličinou duelu vedle oslabení Opavy bude, jak se Kolín, počítající už čtyři porážky z posledních pěti utkání, dokáže vyrovnat s návratem z velmi náročného středečního duelu v Záhřebu, kde velký obrat z minus 27 bodů proti Dubravě v Alpe Adria Cupu musel Medvědům sebrat ohromné množství sil, což v součtu s cestováním bude velká zátěž před náročným soubojem s úřadujícím mistrem, kdy navíc Kolín nehrál ideálně ani v posledních třech utkáních v lize.

Tohle všechno by mělo nahrávat Slezanům, sbírajícím se ze tří porážek v řadě, v Písku, Patrasu a s Nymburkem, kdy pokaždé nabrali nejméně 20 ztrát. Právě jejich eliminace a návrat k defenzivněji pojímaným zápasům by měl být klíč k lupu v pěkné rovině.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Přijíždí mistr republiky, pokud chceme pomýšlet na vítězství, tak musíme hrát koncentrovaně 40 minut a hlavně odehrát mnohem lepší obranu, než jsme hráli v posledním zápase v Pardubicích.”

Filip Halada (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Snažili jsme se poučit z našich chyb, které jsme dělali v posledních utkáních a chceme se jich vyvarovat za každou cenu, a pokud se nám to podaří, tak jsem přesvědčen, že můžeme vyhrát.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Máme za sebou řadu tří porážek. V Kolíně se chceme rehabilitovat před úterním domácím utkáním Ligy mistrů. Kolín dokázal v Alpe Adria Cupu zvrátit vedení Dubravy a zvítězit, což mu dá sebevědomí. Nebude to jednoduché utkání, ale jedeme do Kolína s odhodláním a touhou po vítězství.”

Martin Gniadek (pivot BK Opava): „V minulém kole jsme nehráli špatně, ale Nymburk zastihlo utkání ve famózní formě. Do Kolína nejedeme jako jasný favorit, chceme této pozice využít a přivézt potřebnou výhru. Pokud předvedeme stejný výkon jako proti Nymburku, nemám obavy.”