3.0

#1
3.0

První sršní v doupěti Medvědů!

Nováček si vzal mustr ze sovích postupů, věděl, co Medvědům v jejich doupěti nevoní, přesně to aplikoval a i přes absenci jednoho z lídrů Faita po dramatu v koncovce zapsal do sršní kroniky zlatým písmem: „Ve středu 11. října 2023 jsme dosáhli historicky prvního vítězství v nejvyšší soutěži mužů.”

Dějinný výsledek 91-94 na palubovce dosud druhého týmu tabulky má pro Písek velkou hodnotu. Tým uspěl proto, že po celý zápas udržel vysoké tempo hry, byl pohyblivější, agresivnější, v předchodu do útoku rychlejší, neváhal udělat v jakékoli situaci krok navíc či jít ve více hráčích na každý doskok. A v těchto aspektech s výjimkou poslední čtvrtiny soupeře předčil.

Už od prvních minut hrál s domácími vyrovnanou partii, a nemít jen šestifauloví Medvědi do půle střelce 21 bodů Smithe a autora double doublu Petráše, nemuseli v poločase ztrácet jen 49-51. Hosté využili každou trojkovou střelu, šli si pro každý doskok a od druhé čtvrtiny už začali ve velkém spouštět i svůj celoplošný presink, získávali tak míče navíc a jejich jediným závažím byly 4 fauly klíčového pivota Martina Svobody.

Namnoze i bez něj však Sršni vystřihli velkou třetí čtvrtinu (15-29), kde domácí jasně přehrávali a Medvědi přestávali jejich tempu stačit. Za obřího manka 64-80 po 30 minutách se ale přece vzchopili, poprvé v utkání byli agresory na obou koncích hřiště a z dobré obrany, zisků, brejků i trojek se odrazili ke snížení na tři body dvě minuty do konce. Tou dobou už přes čtyři minuty nehrál vyfaulovaný Sršeň Svoboda a ještě déle další opora Šlechta. Hosty ale v nouzi dvěma trojkami podržel Novotný, tou poslední navýšil náskok na šest a domácí už jen snížili další trojkou Číže na konečných 91-94, když Halada pak minul trojku na prodloužení.

Vítěze (vedle Faita i bez Josefa Svobody) sytili Martin Svoboda (18), Sýkora (16+14 doskoků a 6 asistencí), Novotný (13), Šlechta (12) a Skalička (11+8 doskoků). Písek byl napřed zpod koše (38-48), z trojek (11-12), na doskoku (34-46), z brejků (11-19) i v produkci laviček (18-40). Za Kolín, který byl lepší v šestkách (16-8) a ve ztrátách (15-21), odpovídali Smith (30), Novotný (15, trojky 12/5), Petráš (14+12 doskoků) a zejména ve finiši zaktivizovaný Číž (13+10 asistencí).

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Gratuluju Písku, odehráli výborné utkání. Dobře bránili 40 minut, bojovali od první do poslední vteřiny a zaslouženě vyhráli. My jsme prohráli na doskoku, to se nám zatím nestávalo. Písek byl lepší na doskoku, hlavně měl 16 útočných doskoků a my jsme udělali 15 chyb, spíš naší vinou, než že by si je vynutil Písek. Samozřejmě zásluhu na tom měl taky, ale 15 ztrát je hodně.”

Jan Čech (trenér Sršni Photomate Písek):
„My jsme po první smolné porážce na Slavii dostali v neděli při domácí premiéře studenou sprchu od Nymburka. Navíc dneska před utkáním vypadl Dalibor Fait, který je pro nás klíčový, a nebudu lhát, že naše sebevědomí nebylo vysoko. Na druhou stranu jsme měli nějaký taktický plán a opravdu jsme přijeli připravení a 30 minut jsme to do puntíku dodržovali a byli ve vedení o 16 bodů. Pak jsme se bohužel zalekli možný výhry, navíc se vyfaulovala klíčová dvojice Petr Šlechta, Martin Svoboda. A soupeř trefil všechno, co mohl, a rázem bylo utkání zcela otevřené. V závěru už to bylo hop nebo trop. Naštěstí nám taky padlo a Filip Halada naprosto volnou střelu v koncovce nedal. A my tak můžeme slavit. Vím, že jedna vlaštovka jaro nedělá, na druhou stranu pro nás je tohle obrovská vzpruha, takové to čekání na první výhru u nováčka a pro nás je to neskutečná motivace do další práce a jsem na kluky za dnešek opravdu hrdý a jen tak dál.”

Adam Goga (guard BC GEOSAN Kolín): „Chtěl bych pogratulovat Písku k vítězství prvnímu v lize. Od nás velmi špatné tři první čtvrtiny, kde jsme se přizpůsobili písecké hře. Nechali jsme je určovat tempo, nechali jsme je určovat agresivitu a předčili nás všude i vlastně pod naším košem. Měli dost doskoků útočných. My jsme dělali hloupé ztráty a oni dávali lehké koše. V poslední čtvrtině jsme zapli, začli jsme hrát s mnohem větší energií a určovali jsme ráz utkání my. Ale bohužel jsme začli moc pozdě a už jsme to nestihli zvrátit. Nic se neděje, bohužel máme o výhru míň, než jsme chtěli, jdeme dál a musíme si to vynahradit nějakým dalším zápasem.”

Jakub Skalička (power forward Sršni Photomate Písek): „Já jsem strašně rád, že jsme konečně zvítězili. Trvalo nám to sice tři utkání, ale podařilo se nám. Byli jsme šťastnější tým, když v koncovce to vůbec nebylo zadarmo. Kolín trefil spoustu trojek ve 4. čtvrtině. I s klaksonem se jim podařilo jednu vstřelit, ale naštěstí jsme byli šťastnější tým a vyhráli jsme.”

• trojková palba

Absence Kolína: křídlo Merta (start nejistý, poranění v dolní části těla)

Absence Písku: křídlo Josef Svoboda (po operaci lokte)

Kurzy Chance na výhru: 1,09 - 7,83

V pozici druhého týmu tabulky jde do duelu s nováčkem Kolín, který až na jednu výjimku zatím plně využívá sérii domácích zápasů. Pátý zápas před vlastními fanoušky může být nicméně zrádný. Ač jsou Medvědi favoritem, se Sršni je čeká náročné překonávání presinku i spousta návratů s jejich rychlými kontry stejně jako hodně obíhání trojkových střelců na oblouku, a to dlouhých 40 minut, což bude další perný test celku, který zatím jede nad očekávání. Po jasném skolení Brna i bez bodů dua Číž - Novotný se ale nemusí nadměrně obávat o pokoření svého hradu, pokud podá svůj dosud standardní výkon.

Sršni po třech odložených zápasech v neděli tvrdě narazili do odhodlané nymburské zdi, tentokrát ale nebudou chytat tolik individuálního talentu, spíš budou muset čelit chytré hře domácích. V obraně je zaměstaná zejména americký power forward Smith se slovnským vazounem Petrášem a z perimetru je bude čekat sprška trojek i pick-and-rollů rozehrávače Číže. Otázkou bude, jak se Medvědi vyrovnají s píseckým presinkem a kolik dokážou vytěžit snadnějších bodů po jeho překonání, a jak moc naopak budou muset hrát do plných.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Písek je zpestřením ligy. Nový, mladý a ambiciózní tým spolu se svými fanoušky, kteří dělají vždy výbornou kulisu. Je to tým, který hraje agresivně v průběhu celého utkání a spoléhá se na střelbu za 3 body. Chceme další vítězství v domácím utkání a rozhodně věřím, že to dokážeme.”

Dominik Štěpán (power forward BC GEOSAN Kolín): „Ve středu nás čeká nesmírně těžké utkání. Písek je nepříjemný soupeř po všech stránkách, ale i tak si jdeme pro 5 vítězství v sezóně a věřím, že to dokážeme.”

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „Po čtrnáctidenním herním výpadku jsme v neděli při domácí premiéře tvrdě narazili proti Nymburku. Každé utkání je pro nás zkušenost, a proto je třeba si z nich vzít ponaučení a přenést pozitivní věci do utkání následujících. K tomu se konečně dostaneme do zápasového rytmu, protože již ve středu vyrážíme na palubovku Kolína, který je zatím největším překvapením soutěže a patří mu druhá příčka. My v utkání opět nemáme co ztratit a můžeme jen získat. Budeme se snažit důkladně připravit, musíme se pohlídat individuality soupeře a nesmíme vypustit jediný souboj, jen tak máme šanci překvapit.”

Martin Svoboda (power forward Sršni Photomate Písek): „V utkání se musíme prezentovat aktivnější obranou a nedopustit příliš volných střel domácím hráčům. Dále se musíme prezentovat naší hrou a týmovostí. Pokud dodržíme všechny pokyny, věřím, že můžeme překvapit.”