12.0

#1
7.0

Medvědi přesvědčivě smazali soví pachuť

Kolínský tým se rozhodl pro co nejrychlejší rehabilitaci před fanoušky za středeční nevýkon s USK, což se mu znovu doma proti Brnu povedlo dokonale, a to i přes pouhé dva body dua snajprů Novotný - Číž. U druhého jmenovaného však bohatě stačilo, aby mimo jiné i sedmi asistencemi obsluhoval a řídil tým, který byl za jeho 31 minut ve hře +17 bodů.

Medvědi šli od prvních minut brutálně pod koš, nechtěli znovu riskovat nejistotu z trojkového oblouku jako s USK, a americké duo Smith - Redparth s pivotem Petrášem vygenerovalo po osmi minutách i díky pěti ztrátám hostů vedení 18-7, když tu Brnu nebyl příliš platný ani vracející se rozehrávač Viktor Půlpán.

Ještě do konce úvodního dějství domácí navýšili svůj trhák až na 15 bodů a prakticky už tady rozhodli, podobně jako ve druhém kole doma s Olomouckem. Ve druhé čtvrtině přisadili i trojkové zásahy a náskok se zvedl až na 21 bodů, a když nic nesvedl ani svým dalším heroickým výkonem ex-Medvěd Šiška v brněnském dresu, proměnila se druhá půle ve formalitu.

Za čtvrtou výhrou sezony (79-60) a aktuální třetí pozicí Kolín táhli Redparth (23, TH 14/11), Petráš (22+12 doskoků) a Smith (18+8 doskoků a 4 zisky). Za hosty (bez Krakoviče) odporovali Šiška (21+8 doskoků, TH 14/8, 6 ztrát), Lee, Zdanavičius a Šimon Svoboda (po 11). Pro domácí hovořily body zpod koše (30-22), útočné doskoky (19-10, body z nich 14-3), dané šestky (21-13) i ztráty (15-20).

Jan Pavlík (asistent Basket Brno): „Samozřejmě gratulace Kolínu, který vstoupil do toho zápasu, jak se má. V podstatě odpověděl na tu domácí porážku s USK, takže určitě si dneska zaslouženě odnáší vítězství. My jsme bohužel nenavázali na to, co jsme předváděli v Nymburce a je potřeba se z toho poučit. Hlavně si myslím, že jsme nesplnili ty taktické pokyny, na kterých jsme se domluvili, tedy že jsme chtěli hrát rychleji a agresivněji než soupeř. To se nám bohužel nepodařilo, bylo to právě naopak, a to byl hlavní důvod naší porážky. Takže my se z toho musíme zvednout, jsme v těžké sérii 5 zápasů venku, takže pro nás každé vítězství, co urveme, je důležitý a teď už se budeme soustředit na to, abychom v Opavě předváděli lepší basketbal.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín):
„Tým udělal výbornou reakci po té porážce ve středu s USK. Vrátili jsme se do hry, vrátili jsme se do naší hry, vrátili jsme se do toho, co chceme, jak chceme hrát. Výsledkem toho je vítězství nad Brnem. My jsme respektovali hodně Brno, protože bez Pulpána a Krakoviče před třemi dny porazili Nymburk v Nymburce. Určitě jsme věděli, že to nebude lehké utkání. Utkání nebylo lehké, přestože jsme vedli skoro celý zápas, ale museli jsme se hodně potrápit, abychom přivedli to utkání do konce, přestože ten výsledek vypadá, jak vypadá. Ale gratuluji klukům na tu reakci, kterou udělali po porážce s USK doma před třemi dny, to bylo klíčové. Ta reakce byla pozitivní samozřejmě.”

Tomas Zdanavičius (power forward Basket Brno): „Byl to těžký zápas venku, není to poprvé kdy hrajeme venku a máme problém se začátkem, to je možná znakem mladého týmu. Máme těžké rozlosování, začínáme sezonu pěti zápasy venku. Nevím, asi bychom se měli naučit hrát pod tlakem, když hrajeme venku, a nejspíš se musíme naučit začít zápas s větší energií.”

Jamari Smith (power forward BC GEOSAN Kolín): „Skvělé týmové vítězství, připadalo mi, že jsme v tom společně, měli jsme několik kluků, kteří měli dvouciferný počet bodů, doskakovali jsme, přihrávali jsme si. Hráli jsme po těžké prohře ze 4. kola, myslím, že jsme se vrátili zpátky hodně dobře tímhle zápasem. Všichni jsme stáli při sobě, hráli jsme kolektivně celých 40 minut, a to byl ten rozdíl.”

• dravé mládí

Absence Brna: pivot Krakovič (zraněný kotník), rozehrávač Viktor Půlpán (zranění, start nejistý)

Kurzy Chance na výhru: 2,17 - 1,84

Poměrně nečitelné utkání se odehraje v pěkné rovině. Hosté z Brna přijíždějí velmi posilnění senzačním dobytím Nymburka, jejž dosáhli i v nemalém oslabení. Styl jejich hry se bude podobat hře Sov jako dalšího mladého týmu, a to je styl, který svou agresivitou a běhavostí zkušeným Medvědům tolik nevoní. Zejména ve druhém poločase by si tak Brňané mohli říct i o výhru, pokud udrží vysoký standard fyzické hry.

Medvědi v tomto typu utkání potřebují s protivníkem vydržet běhat, nestrádat na doskoku včetně toho útočného, nedopouštět se hloupých ztrát a využít svých zkušeností. Po poslední bilanci 21/2 budou také potřebovat přidat na přesnosti z oblouku.

Jan Pavlík (asistent Basket Brno): „Po vítězství v Nymburce bude velice důležité, abychom tento úspěch potvrdili v Kolíně. K tomu bude potřeba zopakovat koncentrovaný, bojovný a hlavně týmový výkon, který jsme předvedli poslední zápas. Kolín hraje v užší rotaci, což může být nebezpečné v tom, že si hráči více věří a hrají uvolněněji. Klíč bude určitě v obraně. Pokud se nám podaří bránit tak, jako jsme bránili v celém prozatímním průběhu soutěže, kromě prvního poločasu v Pardubicích, měli bychom mít reálnou šanci na úspěch.”

Matěj Rychtecký (křídlo Basket Brno): „Čeká nás další těžké venkovní utkání s kvalitním soupeřem. Pokud ale navážeme na náš výkon z posledního zápasu, tak si myslím, že máme velkou šanci na to dovézt druhou výhru.”