17.0

#4
4.0

Nymburk se v derby pro 1150 probudil v poločase

Bronzový celek z minulé sezony v ranním polabském derby s Kolínem názorně demonstroval, jaký rozdíl v jeho hře udělá, pokud do ní vloží maximální úsilí. Zatímco v první půli, startující v deset hodin ráno, byl přístup nymburského týmu namnoze ležérní, po probrání koučem Tabellinim v poločasové pauze a zapnutí na plné obrátky nedal hostům šanci a v duelu o druhé místo si došel pro jednoznačné vítězství 81-59.

Dopolední zápas byl v nymburské hale už popáté hrán pro žáky základních škol z Nymburska, přičemž hlediště naplnilo 1150 převážně dětských diváků, kteří si užili dvě zábavné hodiny se spoustou basketbalu, soutěží a dalších atrakcí.

Domácím do půle patřila jen první pětiminutovka, kdy útok až ke snadným zakončením umně řídili jako asistenti Bohačík se Svejcarem. Jakmile ale hosté překonali období s několika ztrátami, manko 20-10 přetočili ve vedení 25-32 po 12 minutách. Třemi trojkami, z nichž dvě přišly po útočném doskoku, snížili na bod, a když nymburský útok po prostřídání ztratil nebezpečnost, míč v něm putoval jen po oblouku a chyběla podpora doskoku i brejkové aktivity, chytře hrající Medvědi, snadno překonávající zdvojování ve clonách, začali vývoj kontrolovat - až k vyhranému poločasu 38-43 s 23 body dua Redparth - Petráš a efektivní trojkovou bilancí 16/7 (domácí 13/5).

Do třetí čtvrtiny však vstoupil úplně jiný domácí tým, který díky zvýšenému důrazu v obraně i na doskoku pod oběma koši a urychlením přechodové fáze nastavil za prvních pět minut rozhodnou šňůru 15-0 s obratem na 53-43. Kolín, který v této desítce ztratil devět míčů, najednou netrefil nic z pole, těžko se dostával k dobrým výhledům a čtvrtinu prohrál 23-4. Skore po ní bylo 61-47, přičemž domácí tu měli na kontě už 30 bodů zpod koše a 14 útočných doskoků.

V konečném účtování disponovali vítězové (bez D-Nováka a využití testovaného Collinse), kteří ovládli druhou půli 43-16, čtyřmi dvojcifernými střelci, a to Gordonem (18), Bohačíkem (14+9 doskoků), Mathonem (11+10 doskoků) a Svejcarem (10). Za hosty odporovali Redparth (15+8 doskoků), Smith (13+7 doskoků), Novotný a Petráš po (11). Nymburk dominoval zpod koše (38-14) a lepší byl i z trojek (12-9), v útočných doskocích (19-8, body z nich 14-10) a ve ztrátách (6-18). Celkem měl o 24 střel z pole víc než soupeř.

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburk
): „Bylo úžasné hrát před tolika dětmi, které byly nadšené, že tu s námi mohly být. Tohle je důvod, proč děláme naší práci, abychom společně sdíleli pozitivní emoce z něčeho, co milujeme. Tedy basketbal. Co se týče zápasu tak ne vždy lze vyhrávat o hodně a musíme se naučit hrát i vyrovnaná utkání, protože soupeři budou silnější a silnější. Nemělo by se nám ale stávat, že si sami můžeme za to, že je zápas vyrovnaný. Pak riskujeme. A to není můj styl. Já nerad riskuji. Já chci, aby hráči byli neustále disciplinovaní a podávali vyrovnané výkony. A to v první půli nebylo. Ve druhé půli ale hráči pochopili, jak musejí hrát. Naše nasazení bylo pak neuvěřitelné a tam už jsem byl na naše hráče pyšný. A oni si svým výkon zasloužili, abychom na ně byli pyšní. Ale nebudu ani komentovat náš výkon v první čtvrtině. To jsme nebyli my. Tomu se musíme vyhnout. Co se týče dětí na zápase, tak je to skvělá věc. U nás v Itálii se často dávají volňásky do škol, ale je to jen vždy na část tribuny, aby byla mladá krev v hale a rozšiřovala se láska k basketbalu. Ale aby byla plná hala dětí na ligový zápas, to jsem ještě nezažil. Je to specifické, ale užil jsem si to.“

Ty Gordon (rozehrávač ERA Basketball Nymburk):
„Byl to skvělý zápas. bylo tu hodně dětí a hrálo se ve velké intenzitě. Chvíli trvalo, než jsme si na to zvykli a začali jsme mít zápas pod kontrolou. Do první půle jsme nastoupili trochu ospale a nehráli jsme tak, jak trénujeme a jak jsme zvyklí. V poločase jsme si něco řekli a druhý poločas byl o hodně lepší a vyhráli jsme. Bylo hezké, kolik přišlo dětí a křičelo a podporovalo nás celý zápas. I trestný hod slavily, jak kdyby to byla vítězná střela. Děti nás hnaly dopředu. Už jsem v Evropě něco odehrál, tak jsem zvyklý na různé zvuky. Dnes to bylo hodně hlasité, ale to je jen dobře. Snad to děti bavilo a budou chodit na naše zápasy i s rodiči.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): V prvním poločase opravdu nefungovala naše obrana. Jestli to bylo tím, že jsme začínali tak brzy, nechci spekulovat. Jsem rád, že po přestávce zapnuli, začali šlapat a zápas překlopili na naši stranu. Myslím, že ve druhém poločase Kolínu spadla úspěšnost střelby z dálky, i když jsme je k tomu donutili i naší agresivní obranou. Ve druhých dvaceti minutách jsme ukázali hru, kterou se chceme prezentovat. Jen bychom s ní měli vyrukovat už od začátku zápasu, plnit instrukce a vyvinout tlak v obraně po celých čtyřicet minut. Hrát pro děti je vždy osvěžení. Děti si sem přijdou vykřičet hlasivky, protože to ve škole dělat nemohou. Užívají si to a pro obě strany je to super zážitek. Věřím, že se to dětem zalíbilo a budou chodit a třeba i začnou hrát basketbal. Jednou za sezonu by to mohl dělat každý z týmů.“

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): Gratuluji Nymburku k vítězství, odehráli druhý poločas výborně, agresivně a donutil nás udělat 18 chyb. K tomu měl 19 útočných doskoků, a pokud má soupeř taková čísla, dá se proti tomu jen těžko hrát. První poločas jsme odehráli slušně, bohužel pro nás, zápas se hraje 40 minut. Ve všech sedmi zápasech jsme prohráli třetí čtvrtinu výrazným rozdílem. Musím si udělat analýzu, proč tomu tak je. Výpadek ve druhém poločase byl dílem zlepšené nymburské obrany a dílem naší únavou. Prostě máme málo hráčů, které můžeme použit proti silnému týmu. Nymburk toho zkušeně využil.Nemyslím, že by atmosféra v hale a spousta dětí měla na trenéra negativní vliv. Trenér sleduje výhradě zápas. Ale atmosféra v hale byla výborná, děti byly slyšet a bylo skvělé, že jich bylo tolik.“

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): Po loňské zkušenosti s takovým zápasem v dopoledních hodinách jsme věděli, co nás čeká. Nymburk pro tuto sezonu složil dobrý tým. My jsme s domácími vydrželi běhat pouze do poločasu. Po změně stran na nás vlétli a my jsme to nezvládli. Ano, byl to souboj o druhé místo, ale nás může více mrzet prohraný zápas doma s Pískem v minulém kole. Kdybychom ho urvali, mohli bychom být spokojenější. Já osobně si atmosféru „dětskéhozápasu užívám hodně. Jen škoda, že se hraje tak brzo. Pro děti je to určitě super zážitek, opravdu fandí celá hala a po celý zápas od začátku rozcvičky. Přeci jen je možná trochu těžší se koncentrovat pouze na utkání. Tohle v normálním zápase v české lize nezažijete.“

• trojkové schopnosti

Absence Nymburka: křídlo Dávid Novák (záda)

Kurzy Chance na výhru: 1,06 - 9,15

V pátek dopoledne zapíše Kooperativa NBL jednu z nejvyšších diváckých návštěv úvodu 32. ligové sezony. Tahle návštěva bude mít ovšem speciální parametry. V nymburské hale ji budou tvořit především žáci záklaních škol z Nymburka a okolí, přičemž svých 150 malých fanoušků si k přímému souboji o druhé místo doveze i soupeř z Kolína.

V 10 hodin pak vypukne před možná až 1300 diváky duel, který nymburský klub pořádá už popáté, a počtvrté u toho budou kolínští Medvědi. Ti se loni ukázali jako velmi „vypečení hosté”, když Nymburk na jeho hřišti složili rozdílem dvou bodů a připravili tak soupeři první domácí smutek v lize od roku 2010, po šňůře 243 vítězství. V minulé sezoně navíc ve vzájemných duelech Kolín uspěl ještě dvakrát.

V aktuální situaci se zdá být favoritem domácí celek, který na dvě selhání na Folimance a s Brnem odpověděl sfouknutím Písku a Pardubic a nyní bude zajímavé sledovat, zda už jde o trvalejší trend, nebo opět jen o pozitivní záchvěv, jako tomu bylo v prvních dvou kolech. Nymburk bude chtít na soupeře zatlačit od prvních minut, aby nepropadl nervozitě a nejistotě jako třeba v Praze s USK. To bude vyžadovat odhodlání ve ztékání podkošového prostoru, při lovu druhých šancí a stejně tak v obraně i na obranném doskoku a v přechodu do protiútoků.

Medvědi si se soupeři hrajícími ve vysokém tempu a náročným fyzickým stylem potřebují zvyknout na to, že je třeba se této intenzitě vyrovnat v celém průběhu utkání, protože prováhání byť jen několika situací nebo polevení v krátkém úseku utkání může být zcela fatální, jak týmu naposledy ukázali názorně Sršni. Dá se očekávat, že hektická atmosféra vytvořená stovkami dětí hráče nenechá vydechnout a že se tak bude odehrávat běhavá a atraktivní bitva se spoustou zakončení, kdy pro hráče, co ji dosud nezažili, může být nezvyk startovat úvodním rozskokem už v 10 ráno, což se bude týkat zejména všech cizinců v obou týmech.

Nymburský klub na toto speciální utkání neprodává vstupenky. Přijít mohou jen permanentkáři, kteří se dopředu nahlásili. Zbytek kapacity hlediště zaplní děti, které vyšlou oslovené školy z Nymburka a okolí. Dorazí tak děti ze tří škol v Nymburce, ZŠ TGM v Poděbradech, z Poděbradského Centra Prima Pedagogiky, Libice nad Cidlinou, Křince, Sadské, Lysé nad Labem, Velkého Oseka, Peček, Býchor a Kolína.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Důvodem, proč děláme naši práci, a za co jsme placeni, je, abychom co nejvíce bavili lidi. A když teď budeme bavit děti, tak tím lépe. Je skvělé, že sem můžeme přivést tolik dětí a udělat jim radost. Moc se na to těšíme. Důležité ale bude udržet soustředění. Nikdo nesmí podlehnout dojmu, že jde o exhibici pro děti. Musíme hrát naši hru a zvládnout další zápas, abychom se pak mohli začít soustředit na Europe Cup. Teď nás ale zajímá jen zápas s Kolínem.”

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „Já osobně jsem pár těchto zápasů už odehrál a těším se na něj. Je to něco, co hráč normálně nezažije. Je to úplně jiná atmosféra od začátku do konce. Hlasitost povzbuzování plné haly je jiná, než jsme zvyklí. Speciální je i dopolední čas. Musíme se na to připravit a uvědomit si, že je to zápas a ne ranní trénink, i když čas je podobný. Jako sportovec s tím musím počítat, a ten čas pro mě není nic hrozného a myslím, že to můj výkon neovlivní.”

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Chceme odehrát mnohem lepší utkání, než bylo to s Pískem. Jdeme se s Nymburkem poprat o vítězství a rozhodně mu nic nedáme zadarmo. Hraje velmi agresivně a má spoustu kvalitních hráčů, ale do Nymburka nejedeme na výlet, chceme zvítězit.”

Adam Goga (guard BC GEOSAN Kolín): „Do utkání vstupujeme po prohraném zápase s Pískem. Nymburk letos dokáže zápasy vyhrávat o 50 bodů, ale i prohrávat. Určitě má náš respekt a uděláme vše pro to, abychom ze zápasu mohli odejít se vztyčenou hlavou.”

Atrakce utkání: vystoupení parkuristy a trenéra v trampolínovém centru freex.cz v Říčanech JayFoxe, který bude předvádět akrobatické kousky, vstupenky do zábavního parku Mirákulum pro třídy, které vyhrají soutěž o nejhezčí transparent.