36

17
24

Collinsova defenzivní četa zničila i Děčín

Jako by se k nymburskému zdymadlu vrátila éra Muliho Katzurina. První z izraelských stratégů v nymburských službách byl doslova posedlý obranou, kdy inkasování více než sedmdesáti bodů považoval za smrtelný hřích, a stejnou obsesi podle dosud viditelných indicií vykazuje i nový kouč týmu Tabellini.

Vrcholným zástupcem jím raženého směru je pak americký pes obranář David Collins. Ten nemusí dávat body, ale jeho defenzivní práce a enormně agresivní obtěžování zejména rozehrávačů soupeře je podívanou pro fajnšmekry a momentálně z něj dělá jednoho ze stěžejních kandidátů na ligového Obránce sezony.

V Opavě se dokázal dostat pod kůži lídrovi Slezanů Šiřinovi, proti Děčínu stejně naložil s úřadujícím MVP Waltonem, který sice rozeslal 12 asistencí, ale jinak zvládl jen 4 body z trestných hodů. A stejně jako v případě Šiřiny ani jeho nenechaly klidným Collinsovy postupy a agrese. Výsledkem bylo Američanových šest získaných míčů a udržování kontroly nad zápasem ve druhé půli, kde to jeho týmu dlouho nepadalo v útoku. Přesto si i díky 24 děčínským ztrátám v utkání došel pro další jisté vítězství (94-75), které bylo už pátým v řadě.

Děčínu se víc dařilo jen v první čtvrtině, kdy trefil tři trojky, přidal řadu šestek a využil i nymburských ztrát, a to až k vedení 16-21. Od té toby ale domácí začali utahovat šrouby, ve druhé čtvrtině měl silný úsek v obraně i na doskoku hbitý všudybyl Rylich, a když se přidal svou ďábělskou prací Collins, Nymburk posílením útočného doskoku a urychlením přechodu do útoku (do půle 15 bodů z brejků) vylétl i díky trojkám do trháku 40-30 po 15 minutách. Hosty pak udržoval zuby nehty ve hře hlavně pivot Šturanovič  (15 bodů do půle), který svou rozměrností a dravostí jako jediný dělal Nymburku větší defenzivní problémy.

Vstup do třetí čtvrtiny pak sice domácím nevyšel, ale po snížení ARMEXU na tři body je znovu nakopli Svejcar s Collinsem a odskok na deset byl při trvale kvalitní obraně - i přes střeleckou mizérii - dostatečnou hrází pro další děčínskou vzpouru.

Vítěze nejvíc sytili Gordon (14+6 asistencí), Mathon, Svejcar (po 14), Bohačík (12) a Rylich (11). Za hosty korigovali Šturanovič (19+9 doskoků), Matěj Svoboda (18+7 doskoků, 8 ztrát) a Carter (11). Domácím patřily trojky (10-6), body zpod koše (44-32), z brejků (20-12), produkce laviček (43-14) i lepší péče o míč (ztráty 17-24).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Děčín je vždy těžký protivník a dnes si opět zasloužil svou přezdívku Válečníci. My jsme hráli solidní utkání a nejvíce mě těší, že se na výhře podíleli všichni a každý přidal nějakou cihlu do zdi. Poslední týdny jsou hodně intenzivní, teď máme jeden den na odpočinek, ale rozhodně nemůžeme relaxovat, protože ve středu máme další velký zápas. pak bude trochu více času na to vypnout i hlavu. Věřím, že ve středu nám lidi zas přijdou pomoci k výhře, protože tento tým si to zaslouží. Trochu nám dělal problémy Šturanovič, ale to nebylo jen o našich pivotech, bylo to spíše o týmovém bránění, protože největší problémy nám Šturanovič dělal, když jsme propadli na perimetru, a pivoti museli vypomáhat. Za každou situaci na hřišti je zodpovědný celý tým. Vždy je to týmová práce. A také jsme to jako tým vyřešili v průběhu zápasu. Dobře jsme bránili Waltona, Ty Gordon si to vzal jako osobní výzvu a tím mě potěšil. Snad mu takový zápal vydrží do dalších soubojů. Velký vliv na zápas měl Fanda Rylich, ale nepodceňoval bych ani výkon Jakuba Tůmy, který šel do začátku a dobře tam bránil a dal i trojku. Fanda nám pomohl hlavně tím, jak šel za každým nerozhodným míčem jako bestie a získal ho pro nás. Toho já si hodně vážím. Udal tón a hodně nám tím pomohl. Ale jak jsme říkal, každý něčím přispěl a bylo to hlavně týmové vítězství.”

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk):
„Do souboje s Děčínem jdeme vždycky s tím, že to nebude lehký zápas, ať jsou okolnosti jakékoliv. Každý zápas s Děčínem je prostě bitva a každý míč může rozhodovat. Já se snažím vždycky při svém příchodu na hřiště dodat týmu energii a zvýšit intenzitu. K tomu patří obrana a soustředím se hodně na balón, proto se mi občas ho povede získat i podkošovým hráčům.  Utkání se mi podařilo zastavit hráče tak, že nebyl schopen pět sekund rozehrát a dal jsem i nějakou trojku. Ale říct, co mi z toho dává větší radost, asi nedokážu. V tu chvíli mi radost udělá obojí. Myslím, že se v poslední době zvedá týmové sebevědomí. Po dvou prohraných zápasech na USK a v Nymburce s Brnem máme sedm výher v řadě včetně FIBA Europe Cupu. Každá další výhra nám morálku posouvá výš. Ve středu nás čeká další důležitý zápase v evropském poháru, tedy čas na odpočinek není. Až potom máme volný víkend, to budeme moci trochu více zregenerovat.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme začali výborně první čtvrtinu, povedla se nám nad očekávání dobře. Stejně se nám povedl i začátek druhého poločasu, když jsme se dokázali přitáhnout až na tři body rozdílu. Bohužel sudé čtvrtiny nám nevyšly vůbec v obraně. To byl jeden z důvodů, proč je skóre o tolik bodů záporné. Druhým důvodem je 24 ztrát. Nejsme schopni si vážit míče, a proto je výsledek takový, jaký je. Opticky jsme mohli odehrát o trochu lepší výsledek, ale na druhou stranu nejsme tam, kde bychom chtěli být. Dnešní zápas byl hodně intenzivní a my takto chceme hrát. Chce jít do každého zápasu naplno. My jsme přinutili Nymburk k 17 ztrátám, tedy naše obrana především v první a třetí čtvrtině nebyla špatná. Pokud chcete v Nymburce uhrát lepší výsledek, není možné míče tolik ztrácet. Myslím si, že pro vývoj zápasu nebyla klíčová sekvence, kdy jsme se dotáhli na domácí, kteří nám zase za chvíli utekli. Klíčové bylo, že Nymburk vydržel hrát celých 40 minut ve vysokém tempu s maximální agresivitou. S Nymburkem je těžké hrát, když je necháte udělat několik bodových šňůr, jako tomu bylo ve druhé, třetí i čtvrté čtvrtině. V obraně jsme z různých důvodů stále na padesáti procentech loňského výkonu, máme tedy na čem pracovat. Věřím tedy, že příště budeme zase o trochu lepší.”

Maksim Šturanovič (pivot BK ARMEX Děčín): „Konečné skOre asi úplně neodpovídá tomu, co se dělo na  hřišti. My dnes hráli velmi dobrý poločas, na začátku jsme druhého jsme byli pozadu jen o tři body, ale pak přišly zbytečné chyby, snažili jsme se rychle zakončovat a chyběla nám větší trpělivost. Nakonec je to skoro o 20 bodů. Bylo to od nás dobré, ale na Nymburk to nestačilo. Byl silný a uměl potrestat každou naší chybu. Výhru si zasloužil. Nymburk bránil dobře, ale dnes jsem měl šťastnější den a míče se mi dostávali do rukou v dobré pozici. V Děčíně jsem se zabydlel velmi dobře. Tým mě skvěle přijal a cítím se jako součást rodiny, jako bych tu hrál už mnoho let. Věřím, že to od nás bude jen a jen lepší, až se ještě více sehrajeme.”

Kurzy Chance na výhru: 1,06 - 9,10

Rozjetý Nymburk si v souboji bronzového se stříbrným z minulé sezony v plném obsazení bude věřit na pátou výhru v řadě, pro kterou je nyní vybaven nejen stále nepropustnější defenzivou, ale i lepšící se souhrou v útoku, kde začíná být čím dál víc cítit reprezentační křídelník Bohačík. Jeho tým má sice v nohách středeční pohárovou bitvu, ale při své široké rotaci s fyzickým fondem nebude mít problém.

Válečníci přijíždějí s bilancí 4-4 po velevydřeném domácím vítězství nad Pískem, s nímž museli budovat nové vedení po kompletní ztrátě 20bodového náskoku, a také vůbec poprvé představili nového guarda Cartera, který se uvedl 14 body a 4 asistencemi za 24 minut. I jeho výkonu bude v Nymburce hodně třeba, aby tým dokázal potvrdit své vedení v pořadí celků nejvíc skórujících zpod koše. Domácí favorit se tak bude snažit tlačit hosty do těžkých střel zvenku a také je odstavovat od útočného doskoku, který je předností seveřanů.

V sobotu půjde už o jubilejní stý vzájemný zápas těchto soupeřů v lize. Nymburk vyhrál 89 z nich, Děčín uspěl desetkrát. V minulé sezoně dvakrát vyhrál nad Nymburkem na své palubovce, pokaždé o dva body. V Nymburce však Válečníci vyhráli dosud jen jednou, a to hned při prvním měření sil před 23 lety.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Čekají nás vikingové ze severu. Děčínští hráči si říkají Válečníci a podle toho i hrají. A to velmi tvrdě. Proto pro nás bude klíčové se vyrovnat úrovni bojovnosti, agresivity a odolnosti. Pokud se nám to podaří, tak bychom měli být schopni hrát dobrý basketbal. Ale vše začíná od tvrdosti, se kterou musíme do zápasu jít. Hrajeme ve tři odpoledne, což je ideální čas na to, aby přišlo hodně rodin s dětmi a mohli jsme si společně užít hezký basketbal.”

Spencer Svejcar (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Jelikož jsme hrál v Ústí, tak Děčín byl pro nás největší soupeř a odehrál jsem proti nim hodně derby, takže se na ten zápas těším. Vždy to s nimi byli velmi zábavné zápasy s velkou soutěživostí. Nevím, jestli je to můj nejoblíbenější soupeř, ale určitě jeden z oblíbenějších. Jejich klíčoví hráči jsou Walton, Svoboda a Pomikálek a na ty si musíme dát pozor. Ale oni hrají velmi dobře jako tým, dobře posouvají míč, takže si musíme dobře bránit jako tým. Určitě budeme chtít hrát v našem vysokém tempu a musíme být připraveni se rvát, protože s Děčínem je to vždy hodně fyzické. Rozhodně nám nedají nic zadarmo.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Nymburk předvedl v posledních zápasech výbornou formu. Je to vedoucí tým ligy, a to hovoří za všechno. Budeme se snažit vyrovnat kvalitě Nymburka, jak na útočné, tak na obranné polovině.”

Lukáš Bobek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Nymburk dává v průměru nejvíce bodů na utkání, téměř devadesát pět, přičemž ve dvou zápasech, ve kterých prohrál, dal pouze sedmdesát tři, respektive šedesát devět bodů, tudíž naším cílem bude zastavit jeho útok. Důležité bude pohlídat si útočný doskok a také rychlý protiútok. Pokud se nám to podaří, věřím, že uspějeme.”