Zranění opor, 21 ztrát. I tak Brno bojovalo

ECHO ZÁPASU 1 SEMIFINÁLE Basket Brno v prvním semifinálovém duelu dějin kubu dal favoritovi velký boj a tam, kde mohl ovlivnit hru svou vůlí a nasazením, to skutečně dělal. Jenže především 21 ztrát proti pouhým deseti soupeře hosty v Nymburce srazilo, už po 13 minutách jim zápas začal ujíždět a i přes hratelné skore ještě na startu čtvrté čtvrtiny nakonec padli jednoznačně 85-64.

V od podlahy hraném utkání, v němž se do hry dostaly maximálně široké rotace obou celků (u domácích nejvíc Hruban 26 minut), se Brňané uvedli v první čtvrtině chrabrým výkonem a zpod koše, z útočných doskoků i třemi trojkami 17letého Nečase během 80 sekund drželi vyrovnaný stav (20-22), když domácí opláceli podobnými zbraněmi. 

Změna ve tváři utkání nastala po 13 minutách - i po odstoupení zraněných opor hostů Puršla s Půlpánem -, kdy Polabané díky produkci svých největších střeleckých hrozeb unikli z 32-27 po úseku 14-6 na poločasových 46-33. Hosty v této sekvenci srážely ztráty a do druhé půle tak vstoupili s tíživým mankem. 

Lichá čtvrtina jim ovšem opět svědčila a probuzený Blake s dalším křídlem Farským udrželi rozdíl jen těsně nad deseti body. Jenže poslední část opět patřila domácím, kteří taženi Obasohanem a soustavou pěti trojek vyskočili po osmi minutách z 63-53 na 85-57, když hosté tu nabírali ztráty, v několika horkých momentech i technické chyby a nevyužívali ani útočné doskoky.  

Vítězové (bez Kříže) se opřeli o Obasohana (17), Hardinga (16), Hrubana (14) a Prewitta (12). Z pole jen 33procentní Brňany dvojciferně sytili jen Georgiev (15) s Blakem (11). Na straně domácích byly vedle ztrát i doskoky (52-44, útočné 21-18, body z nich 16-17), trojky (10-7) a především body náhradníků (49-25).

Hosté spáchali hned 25 faulů, ovšem při maximálním využívání těch nestřeleckých dali soupeři jen 24 šestek, z nichž navíc Nymburk 11 minul.  

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Bylo to opravdové play-off utkání. Víme, že Brno hraje tvrdě a do těla a to respektujeme a jsme na to připraveni. Když jsme pak trochu utáhli obranu, najednou šlo vše snadněji. A i když jsem měli střelecky špatný večer, tak jsme stejně byli schopni zápas zvládnout a vyhrát.“ 

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Mrzí mě zranění Viktora Půlpána a Šimona Puršla, což ovlivnilo druhou čtvrtinu. Když odejdou takto stěžejní hráči, tak najednou hrajete s kluky, kteří toho v play-off tolik neodehráli. A to neříkám jako alibi, ale jako fakt. Po první čtvrtině jsme vedli a pak jsme dostali šňůru 9-0 a poločas byl minus 13. Pak jsme se vzchopili, vyhráli jsme třetí čtvrtku, ale potom rozhodla širší rotace soupeře, v čemž se projevila ta naše zranění. Já už pak myslel hlavně na zítřejší zápas a chtěl jsem pošetřit některé hráče. Budeme se snažit zítra udělat zápas lepší než dnes.” 

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád, že jsme na domácí palubovce potvrdili roli favorita, ale stále ještě potřebujeme k postupu dvě výhry. Brno hraje velmi dobře, celou sezonu na nás praktikuje agresivní obranu, ale my věděli, že když na něj budeme hrát nátlakovou hru, tak postupně odpadne a dostaneme se nad něj. Samozřejmě byli tam z naší strany výpadky, ale byli jsme schopni se z toho dostat.“ 

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Místy to od nás nebylo ideální, ale v klíčových pasážích jsme si poradili, dostali jsme se do vedení a to jsem si už pohlídali. Všichni čekají, že nám to půjde jako po másle, ale každý zápas chce dřinu a úsilí, což tam od nás bylo, a výhru jsme si zasloužili. Každá play-off výhra je skvělá. Rychle se zapomene na to, zda to byl hezký zápas, nebo ne. Teď nás čeká další zápas, je třeba si rychle odpočinout a zase si správně nastavit hlavy.“ 

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Já si bohužel špatně šlápnul a udělal jsem si lehký výron. Ještě jsem to zkoušel, ale bohužel už mě to do zápasu zpět nepustilo a kluci to museli zvládnout beze mě. Uvidím, jestli to půjde zítra. Bylo to pro mě těžké sledovat jen z lavičky, chtěl jsem jim pomoct, tak jsem je alespoň hecoval. Pokud chceme uspět, tak musíme hrát celých 40 minut, každý výpadek domácí krutě trestali. A pak se to hrozně těžko stahuje zpátky. Když se dáme všichni dohromady zdravotně, tak s nimi rozhodně můžeme hrát vyrovnaně.” 

Aleksandar Georgiev (power forward Basket Brno): „Víme, že Nymburk je nejlepší tým soutěže. Snažili jsme se hrát agresivně, ale dělali jsme hodně chyb, kterých se musíme příště vyvarovat. Chyběli nám hodně Viktor Půlpán se Šimonem Puršlem, kteří se zranili. Snad se do dalšího zápasu dají do pořádku.“

Autor: Redakce NBL
Reklama
Radiožurnál Sport