56
45
Česko

Izraelci utekli před půlí

Program předolympijské kvalifikace proti sobě ve druhém hracím dnu svedl dva včerejší vítěze. Oba celky vstupovaly do zápasu s vědomím, že kdo dneska zvítězí, výrazně se přiblíží letence do polských Gliwic, kde se hraje kvalifikační play-off.

Dnes se hrálo v o poznání komornější atmosféře. Trenér Ocampo udělal překvapivý tah, když do základní sestavy poslal Michala Kozáka, jenž včera nenastoupil. Velký kámen ze srdce spadl kapitánovi Vojtěchu Hrubanovi, který proměnil první dva střelecké pokusy a připsal si tak první body na turnaji. Izraelská obrana nutila lvy hrát útoky vysoko nad trojkovým obloukem, a tak ti zapsali za šest minut hry jediný dvoubodový pokus, což byl nájezd Sehnala.

Nepříjemnou zprávou byl druhý faul Víta Krejčího po sedmi minutách hry, který ho připoutal na střídačku. Češi se ale trápili v útoku. Za první čtvrtinu zaznamenali jen čtyři úspěšné akce. Shodou okolností všechny měly hodnotu tří bodů. Znovu se ozvaly bolesti dobře známé z přípravy – příliš mnoho ztrát a zbytečných faulů.

Nepříznivý vývoj se snažili Češi zvrátit bojovností jako např. návratem Krejčího, který zastavil rychlý protiútok, nebo útočným doskokem Hrubana. Izraelci se ale rozstříleli za tři body. Timor už po 13 minutách měl na svém kontě dvouciferný zápis. Také izraelský náskok nepříjemně rostl. Když se mohli Češi chytit, přišla trojka Madara s faulem a soupeř opět utekl na dvouciferný rozdíl.

Jiskru naděje do druhé půle udržel pro českou sestavu Spencer Svejcar, který se postaral o posledních pět bodů lvů v prvním poločase a získal i útočný faul soupeře. Po změně stran se Češi vrátili na palubovku s odhodláním nepříznivý vývoj zlomit. Začali od obrany a déle než tři minuty nedovolili soupeři skórovat. Stálo je to však hodně týmových faulů.

Hlavní mozek izraelského útoku Madara dobře přibrzdil Viktor Půlpán. Jenže v útoku to dnes neklapalo. Každé těžce vydřené snížení manka degradovali lvi zbytečnou ztrátou, která soupeře znovu posadila do sedla. Ještě jednou to zkusili Češi s náporem na začátku čtvrté desetiminutovky. Po čtyřech minutách snížili na rozdíl šesti bodů, ale Izraelci znovu vytáhli úspěšnou trojku. Využili i okének v české obraně.

Když Kyzlink a Kříž ze dvou útoků po sobě zamířili přesně z trojky, byla česká ztráta sedmibodová. Jenže Izraelci si zkušeně hlídali své vedení. Z pohledu dalšího vývoje ve skupině mohou být velkým problémem dvě trojky Madara z posledních dvou útoků, které natáhly rozdíl ve skóre na 13 bodů.

Izrael – Česko 80:67 (16:12 44:31 56:45)
Madar 27, Timor 22, Sorkin 11 – Kříž 16, Hruban 13, Sehnal 10, Krejčí 6, Kyzlink a Svejcar po 5, Böhm a Svoboda po 3, Peterka, Kozák a Puršl po 2, Půlpán 0
Fauly: 18 - 23

Diego Ocampo: „Je to jednoduché. Za dnešní prohrou stojí naše ztráty a útočné doskoky soupeře. Je to velký rozdíl, když hrajete proti Izraeli s hráči, které mají. Co s tím? Musíme se na to lépe připravit po stránce individuálních dovedností. Některé ztráty v prvním poločase nás potopily. To je moje zodpovědnost připravit tak hráče, aby hráli dobře od začátku zápasu a pokračovalo to během celého utkání. Pozitivem je, že jsme konkurovali ve druhém poločase. Dostali jsme se na rozdíl šesti, sedmi bodů. Je dobrá zpráva, jak tým na vývoj zareagoval. Musíme najít lepší rovnováhu mezi věcmi, co je třeba zlepšit, jak jsme ve hře od začátku do konce a věcmi, se kterými jsme konkurovali ve druhém poločase.

Ty poslední dvě střely Madara hodně bolí. Včera to bylo to samé. Dostali jsme taky dvě trojky v poslední minutě. To je dohromady 12 bodů. Nikdy nevíte, co se v systému stane. To je ale v tuto chvíli už minulost. Pro mě je důležité, jak využijeme volný den a připravíme se na utkání se Severní Makedonií. Záleží na nás. Chceme hrát dobrý basketbal v útoku i obraně co nejvíc minut v řadě.“

Po sobotním jednoznačném vítězství Izraelců nad Severní Makedonií (86-65) se zdá, že v nedělním souboji s Izraelci (14:55 na ČT Sport) čeká lvy nejtěžší oříšek skupinové fáze olympijské předkvalifikace v Estonsku. Po loňském EuroBasketu to bude druhý vzájemný duel s tímto soupeřem krátce po sobě.

„Kromě Avdiji z NBA tu soupeř své další stěžejní hráče má. Mezi ty hlavní patří pivot Sorkin, dále rozehrávač Madar, který teď přestoupil z euroligového Partizanu Bělehrad do Fenerbahce Istanbul, a zkušenosti z euroligového Maccabi Tel Aviv mají i Blayzer nebo Timor. Tito hráči tvoří hlavní jádro týmu, který je ale jinak poměrně vyrovnaný. Bylo to vidět i v utkání s Makedonií, kde využili jedenáctičlennou rotaci,” shrnul výsledky pozorování realizačního týmu lvů asistent Jan Šotnar.

V prvním utkání turnaje byli hlavními přispěvateli v útoku Sorkin (21), Ziv (18), Madar a Timor (po 12). Tým přestřílel Makedonii z trojek (9-5) a výrazně ji také přeskákal (46-29), když z 13 útočných doskoků vytěžil 24 bodů z druhých šancí. V obraně pak dovolil významnější erupci jen letošnímu MVP Ligy mistrů T.J. Shortsovi.

„Mezi hlavní přednosti soupeře, který se vyznačuje typickou izraelskou hrou, patří hodně změn obran, zejména z osobky na zónu. Dokážou vytvářet velký tlak na míč a v útoku mají dobrý pohyb balonu. Ačkoli v přípravě se jim moc nevedlo, tak Makedonce porazili jednoznačně a souhra v útoku jim fungovala. Podle jmen hráčů, kteří vesměs hrají izraelskou ligu a mají zkušenosti z evropských pohárů, by to měl být tým ještě o úroveň kvalitnější než Estonsko,” varuje Jan Šotnar.

Izraelci na posledním EuroBasketu nepostoupili z pražské skupiny, když prohráli se Srby, Čechy a Poláky a porazili Finy a Nizozemce. V minulé světové kvalifikaci skončili se shodnou bilancí 4-8 jako poslední Estonci ve skupině druhé fáze.