4. 2. 2021 13:00
Istanbul | Turecko
Kvalifikace EuroBasket Women 2021

Rumunsko
52:100
8
32
25
58
41
76
Česko

Úvodní uragán přiblížil Češky EuroBasketu

České basketbalistky odjížděly na závěr kvalifikace o ME do Istanbulu s tím, že chybí dva kroky k vytouženému postupu na červnový EuroBasket. Ten by byl už 14. v řadě. Za určitých okolností by mohlo stačit vyhrát jednou ze dvou utkání, ale na to nikdo z českého týmu nechce spoléhat.

Svými výkony v dresu Žabin i v minulém kvalifikačním okně, kde debutovala, si řekla o místo v základní sestavě Natalie Stoupalová. A právě nejméně zkušená hráčka úvodní české pětice otevřela skóre celého zápasu hned z prvního útoku. Odstartovala tak nevídanou ofenzivní explozi. Češky za první čtvrtinu minuly jen jediný pokus za dva body, přidali tři trojky a aktivní hrou na obranné polovině nutily soupeřky do krkolomných střeleckých pozic.

Skvělé se pod košem orientovala Julia Reisingerová, která za úvodní čtvrtinu zvládla Rumunkám nastřílet deset bodů. I když trenér Svitek prostřídal sestavu, český tlak nepovolil. Vždyť z lavičky šly tak zkušené reprezentantky jako Alena Hanušová nebo Romana Hejdová. Právě kapitánka českého výběru pravidelně hrozila zpoza trojkového oblouku. Na konci poločasu ji v tom zastoupila Kateřina Elhotová.

Rumunky si přeci jen zvedly střelecké sebevědomí. Prsty v tom měla především veteránka Marginean, autorka 11 poločasových bodů. Přidaly se k ní i další hráčky, které chvílemi dokázaly nacházet okénka v české defenzivě. Pokud se v české obraně občas něco nepovedlo, tak útok fungoval na jedničku. Poločasová bilance dvoubodových pokusů (16/18) je výjimečným počinem.

Rumunky strávily v poločase skoro celou pauzu v útrobách své šanty, aby vymyslely, jak se zápasem ještě něco udělat. Začaly tvrdým útokem pod koš, ale postupem času se jejich ofenzivní aktivita i pod tíhou stále těsné české obrany vytrácela. V útoku se Lvice musely vyrovnat s rumunskou zónou. Chvíli trvalo, než si Češky našly ten správný recept, ale brzy vrátily své vedení nad 30 bodů.

Už ve třetí čtvrtině si seniorskou reprezentační premiéru připsala Veronika Šípová. Uvedla se dobrými momenty na obranné polovině. V útoku si první střelu připsala na začátku čtvrtého dějství, ale o první reprezentační body ji připravila obroučka. Kombinovaná sestava Lvic čekala na své první body ve čtvrté čtvrtině do dvě a půl minuty. Pravda, ofenzivní mašina už nejela na takové obrátky jako v prvním poločase, ale při třicetibodovém vedení se není čemu divit.

Už to vypadlo, že stovka odolá, ale nakonec na atraktivní metu Češky dosáhly po dvou trestných hodech Reisingerové pět sekund před koncem. Právě pivotka španělské Girony potvrdila parádní formu, když si 25 body vytvořila reprezentační osobní rekord. A aby nebylo přepisování kronik málo, Lenka Bartáková 16 asistencemi vylepšila svůj rekord aktuální kvalifikace (dosud 11), který držela společně s Ukrajinkou Jagupovou.

Dnešní vysoká výhra přiblížila Češky k postupu na EuroBasket, ale definitivní jistotu by jim dalo až vítězství nad Dánskem (sobota, 13:00, ČT Sport). V opačném případě by na řadu přišly počty. S největší pravděpodobností totiž právě Rumunsko skončí v české skupině na čtvrtém místě a ostatním týmům se výsledky s Rumunkami počítat nebudou.

 

Rumunsko – Česko 52:100 (8:32; 25:58; 41:76)
Marginean 14, Walker 10, Sipos 9 – Reisingerová 25, Hanušová 15, Voráčková 12 bodů a 10 doskoků, Elhotová 11, Stoupalová 10, Březinová a Hejdová po 8, Bartáková 6 bodů a 16 asistencí, Adamcová 3, Vyoralová 2, Matušková a Šípová 0
TH: 15/19 – 15/18
Trojky: 7 – 11
Doskoky: 33 – 46
Zisky: 8 – 9
Ztráty: 16 – 11
Asistence: 11 – 35
Fauly: 18 - 16

Julia Reisingerová: „Přály jsme si, aby to šlo takhle snadno, protože před rokem to nebyl vůbec lehký zápas a trápily jsme se. Odvedly jsme dobrou práci. Věděly jsme, že výškovou převahu máme, protože Pavel není tak vysoká. Část pokynů bylo dostat balóny pod koš, abych mohla hrát nebo uvolňovat spoluhráčky. Rumunky vždycky hrají tvrdě, a ještě když se k tomu přidá frustrace z toho výsledku, tak to dopadlo takhle. Doufám, že to holkám z dálky bude padat i proti Dánkám.“

 

Štefan Svitek: „Jsem spokojený, výsledek hovoří sám za sebe. Rozhodující byla první čtvrtina, kde jsme na jedné straně velmi dobře bránily a doskakovaly pod naším košem. V útoku se chytily snad všechny hráčky, co byly na hřišti. Věděly jsme, že Rumunky rády hrají pomalejší hru a podařilo se nám je rozběhat. Celý tým ví, proč jsme tu. Chceme postoupit na ME a podle toho jsme do zápasu vstoupili. Rozdíl mezi oběma týmy určitě není 50 bodů, ale rozhodlo nasazení a koncentrace. Dobře jsme si posouvali míč a dávali otevřené střely. Soupeř hrál hodně zónu, byli jsme na to připravení a věděli, kde máme zaútočit. Podíváme se teď na zápas Dánek s Itálií. Ať si holky odpočinou od basketu dneska, dáme si zítra dobrý trénink a snad vyjde i poslední krok.“

 

Ke svému závěru se chýlí extrémně dlouhá kvalifikace o evropský šampionát basketbalistek 2021. Ta začala už na podzim 2019, teď v covidem pozměněném světě končí pro Češky na neutrální půdě v tureckém Istanbulu. V tamní hale Sinan Erdem Dome vyzvou v rámci uzavřené bubliny postupně Rumunsko a Dánsko a pokusí se zpečetit postup na čtrnáctý EuroBasket v řadě.

„Jdeme vyhrát. Jsme si vědomi situace v naší skupině, kde k úplné jistotě potřebujeme vyhrát oba dva zápasy,“ řekl na online tiskové konferenci s novináři trenér Štefan Svitek.

Na úvod vyzvou Lvice Rumunky (čtvrtek 13:00 ČT Sport), které v listopadu 2019 zdolaly po vyrovnané bitvě 60:59 až díky střele Kateřiny Elhotové sekundu před koncem. Zaplněná hala v Praze na Královce tehdy bouřila, teď bude Češky provázet jen hecování od vlastních spoluhráček.

„Bylo by lepší, kdyby zápas měl klidnější vývoj, ať to nemusí dojít do takové koncovky a nemusíme to zachraňovat. Tu střelu jsem viděla několikrát na Instagramu a lidi se mi o ní často zmiňovali a vzpomenu si na ty pocity, ale nechci, abychom dovedly zápas do takové pozice,“ varuje aktérka šťastné koncovky Elhotová.

„V Praze sehrály Rumunky velmi vydařený zápas, kdy trefily velké střely, několik šťastných střel v posledních sekundách útoku. To jim pomohlo k agresivní obraně a vnutily nám svůj pomalejší styl hry,“ vzpomíná na sedmnáctý listopad 2019 Svitek.

V posledních kvalifikačních duelech proti Itálii a Dánsku chyběla Rumunkám naturalizovaná americká křídelnice Ashley Walker, ta je teď zpátky u týmu a chystá se Češky trápit podobně jako v Praze, kde zvládla 17 bodů a 13 doskoků.

„Ten zápas s Rumunskem už je skoro rok a půl starý, ale osvěžovaly jsme si paměť na tréninku a absolvovali jsme dvakrát video rozbor. Budeme tedy kvalitně připravené a zápas bude hodně o nás. Věřím v dobrý konec, vůbec si nepřipouštím, že bychom mohly prohrát, ale cesta k tomu nebude jednoduchá. Chceme začít agresivní obranou, abychom si vybudovaly náskok a hrálo se nám lépe,“ dodává Elhotová.

Také Češky ale budou oproti listopadové bublině v lotyšské Rize silnější. Do sestavy se vrací Veronika Voráčková, Veronika Vyoralová, Alena Hanušová, a také kapitánka Romana Hejdová.

„Romča dokáže vyhecovat všechny kolem sebe, je nositelka dobré nálady, je s ní sranda a v týmu je to hrozně důležité. Vždycky ale věřím v sílu týmu. Zápasy v Rize byly v hodně oslabeném složení, teď jsme silnější a věřím, že na každé pozici teď máme lepší hráčku s lepšími dispozicemi,“ myslí si Elhotová.

Situace v „české“ skupině D je relativně zamotaná, Lvice ji však mohou rozmotat dvěma výhrami, které by je posunuly na evropský šampionát bez ohledu na další výsledky.

„Chceme vyhrát jasným výsledkem oba dva zápasy a nepřipouštět žádné spekulace o počtech ve skupině,“ hecuje hlavní střelecká opora týmu.

Z patnáctičlenné nominace se do zápasové dvanáctky pro první duel nevejdou Michaela Krejzová, Eliška Mircová a Petra Záplatová. Dvanáctka pro druhý zápas s Dánskem se může změnit.

 

Nominace na kvalifikační zápas proti Rumunsku


Jméno                         Post                 Výška   Nar.     Klub (2020/21)

Beáta Adamcová          křídlo               180      1993    Žabiny Brno
Lenka Bartáková           rozehrávač       174      1991    BLK Slavia Praha
Renáta Březinová         pivot                189      1990    KP Brno
Kateřina Elhotová         křídlo               180      1989    ZVVZ USK Praha
Alena Hanušová           křídlo               190      1991    Landerneau Bretagne Basket (FRA)
Romana Hejdová          křídlo               184      1988    Nantes Reze Basket (FRA)
Michaela Matušková    rozehrávač       171      1997    Sokol Hradec Králové
Julia Reisingerová         pivot                194      1998    UNI Girona (ESP)
Natálie Stoupalová       pivot                185      1998    Žabiny Brno
Veronika Šípová           křídlo               181      1999    ZVVZ USK Praha
Veronika Voráčková      křídlo               175      1999    ZVVZ USK Praha
Tereza Vyoralová          rozehrávač       176      1994    ZVVZ USK Praha