9. 2. 2023 17:00
Praha | SH Královka
Kvalifikace EuroBasket Women 2023 (3)

Česko
74:57
26
14
43
27
58
39
Irsko

Dobrý základ vedl k výhře

České basketbalistky dnes rozehrály poslední part kvalifikace na červnový EuroBasket. Pokud nepočítáme anulované utkání s Běloruskem, bylo to jejich první domácí vystoupení v kvalifikačním bloku, který začal v listopadu 2021. Soupeřkami jim byly reprezentantky Irska. Ty ve svém poslední zápase řádně potrápily Nizozemsko.

Před utkáním se hodně skloňovala tvrdá hra, která je typická pro soupeřky. Lvice se s ní ale hned od prvních sekund snažily vyrovnat. Ano, stálo je to čtyři týmové fauly (oproti jedinému irskému) v prvním hracím období, ale především díky tomu získávaly míče a mohly vyrážet do rychlého protiútoku. Právě rychlý přechod do útoku pomohl domácím zvládnout úvod utkání.

To Irky spoléhaly především na střelbu ze střední a dlouhé vzdálenosti. Klíčové bylo udržení kvality české hry i po vystřídání základních sestav. Mezi základní krizové momenty, které musela řešit trenérka Ptáčková, byly dvě osobní chyby Hamzové a obranný doskok. Od stavu 12:14 zapsaly lvice šňůru 16:0 a získaly si výraznější vedení.

Jenže to houževnaté Irky nezlomilo. Dál poctivě chodily za každým vystřeleným míčem a odměnou jim bylo vyrovnání obrazu hry. Pomohly si dalšími úspěšnými trojkami. Českou ofenzivu navíc přibrzdily přechodem do zónové obrany. Šťastnou ruku měla trenérka Ptáčková, která na poslední útok prvního poločasu poslala duo Voráčková – Stoupalová. Prvně jmenovaná sice minula trojku, ale pivotka českého týmu doskočila a s klaksonem upravila vedení domácích na 16 bodů.

Hlavním úkolem pro domácí bylo po návratu ze šaten neztrácet z vybudovaného náskoku. To se dařilo, ačkoliv Irky nic neztratily ze své agresivity a přesnosti při střelbě. Češky už nezískávaly tolik míčů a tak se musely často vypořádat s postupným útokem. Odměnou za stále aktivní defenzivu jim ale byly útočné fauly Irek. Ty se totiž potýkaly se správným postavením clony ve chvíli, kdy obránkyně aktivně clonu procházela za svou hráčkou.

Problém ve druhém poločase ale musely lvice řešit v útoku. Proti irské zóně se bez podpory rychlého útoku chvílemi hledaly. Náskok si ale držely stále nad hranicí deseti bodů. Svůj debut v oficiálním zápase seniorského týmu si připsaly všechny tři čekatelky – Emma Čechová, Dominika Paurová a Pamela Effangová.

V neděli se tak lvice utkají s Nizozemskem v přímém souboji o postup na ME. Díky dnešnímu výsledku by jim k postupu stačila i porážka o pět bodů.

 

Česko – Irsko 74:57 (26:14 43:27 58:39)
Stoupalová a Voráčková po 16, Holešínská 10, Březinová 8, Vyoralová 7, Sklenářová 6, Andělová a Effangová po 3, Zeithammerová a Hamzová po 2, Paurová 1, Čechová 0 – Thornton E. 16, Herlihy 15, Finn a Melia po 9
TH: 16/21 – 10/12
Trojky: 8 – 9
Doskoky: 48 – 42
Zisky: 11 – 6
Ztráty: 10 – 21
Asistence: 21 – 14
Fauly: 23 – 19

Romana Ptáčková: „Trochu jsme od Irek čekaly tvrdší hru, ale nakonec k ní úplně nedošlo, takže v tom nás neprověřily. Měly jsme to pod kontrolou, ale určitě byly úseky, kdy se nám hra moc nevedla, a spousta hráček tam má ještě rezervy. Vždycky jsme si ale pomohly kvalitní obranou po celém hřišti, z čehož jsme měly poměrně dost zisků a dostaly jsme se k několika jednoduchým košům. Ve druhém poločase už jsme se ale do zónové obrany začaly celkem trápit, a jak jsme nedaly prvních pár střel, další už hráčky přecházely a nebyla tam sebedůvěra.”

Je to poměrně velké vyznamenání, když se vám soupeř celý zápas věnuje jedním obranným systémem. Také ale jde o slušné břemeno. Pokud jste však třetí skórerkou jedné z nejlepších národních soutěží kontinentu, kterou španělská Liga Endesa bezpochyby je, tak musíte zatnout zuby a sázet body i přesto, že vám nedají dýchat. Tak jako reprezentační křídlo Petra Holešínská, jíž průměr 16,1 bodu v dresu Gran Canarie zajišťuje permanentní pozornost obran.

„Poslední zápasy se na mě soupeři opravdu hodně soustředí. Tři ze čtyř posledních utkání na mě celou dobu hráli systém box and one. Hlavně nechtějí, abych střílela a vyloženě se po mně plazí,” popisuje pracovní postupy protivníků, kteří v uvedeném schématu brání se čtyřmi hráčkami v zóně, kdy ta zbývající osobně nahání právě nebezpečnou Češku.

„Nám se poslední tři zápasy nepovedly, když jsme prohrály o dva body se Salamankou Julči Reisingerové, a další dvě utkání, které jsme mohly vyhrát. Snad se to po reprezentační pauze zlepší a ještě se dostaneme do play-off,” říká k aktuálnímu 12. místu s bilancí 8-12 Holešínská, jejíž spoluhráčka Sika Kone je ještě o bod lepší a je tak top skórerkou celé soutěže.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený cz.basketball (@cz.basketball)

Je zřejmé, že skvostný průměr ke střelecky nadané lvici stahuje i pohledy manažerů lecjakých klubů z celé Evropy. „Něco tam už proběhlo ale zatím se snažím dohrát co nejlíp tuhle sezonu. Na Kanárech mi to celkem vyhovuje, je tam pěkně. Basketbalově bych se ale chtěla posunout i někam výš a zahrát si Eurocup nebo Euroligu. Ve Španělsku by to bylo super, ale není to jediná země, na kterou se teď dívám,” hlásí guardka, která nezastírá, že v Gran Canarii je hodně náročné cestování, neboť na každý zápas ven se létá kolem tří hodin.

Směrem k reprezentaci jí pomáhá, že v důležitých momentech ligových zápasů má míč hodně v rukou a spoléhá se na ni. A naopak účast v národním týmu, zejména pokud se i popatnácté v řadě probojuje na EuroBasket, by ji mohl postrčit k zajímavějšímu angažmá. „Šampionát je určitě motivací, hodně trenérů sleduje, jak daná hráčka hraje právě za nároďák,” potvrzuje Holešínská.

Aby si ale tuhle možnost dopřála, musí se lvicemi ve čtvrtek a v neděli na pražské Královce zvládnout dvě závěrečné bitvy evropské kvalifikace. Prvním úkolem bude ošéfovat už zítra od 17 hodin duel s houževnatými a od podlahy hrajícími Irkami (vysílá ČT sport).

„Ve Španělsku jsem si na takovou hru už trochu zvykla. Tam pokud neteče krev, tak se fauly moc nepískají. Bude to těžké. Pokud nějaký tým takhle hraje, my se tomu občas přizpůsobíme a hrajeme taky trochu škaredě, ale samozřejmě je Irsko týmem, který musíme porazit. A doma to snad dáme,” věří 25leté křídlo.

Pokud soupeř bude ucpávat vymezené území, jak předpokládá trenérka Romana Ptáčková, bude mít nejspíš víc prostoru na trojce právě Holešínská. „To ano, ale teď to asi bude jiné díky tomu, že nepřijela Julča Reisingerová a možná na nás budou hrát trochu jinak a budou se víc soustředit na guardy. To uvidíme až v zápase,” zůstává obezřetná lvice, která očekává těžkou šichtu i v neděli s Nizozemskem, kde by týmu v případě výhry nad Irskem k postupu stačila i porážka do 4 bodů.

„Tohle kalkulování je ale zrádné, protože jsou to jen čtyři body, což je v basketu nic. Nesmíme tak nic podcenit. Jim přijede hlavní rozehrávačka Cornelius a my jsme naopak bez Julči, tak to bude úplně jiný zápas než u nich. Máme to ale ve svých rukou a určitě můžeme vyhrát,” je si jistá Holešínská.

A také si je vědoma, že národní tým se po omlazovací kúře dost proměnil a - omladil. „Pro mladé holky je to těžké, ale musí nám už pomáhat, nejsou tu na koukání, dostanou příležitost a musí ukázat, že na to mají,” vyzývá mladší lvice hvězda španělské ligy, která se na dva domácí duely - i jako dřívější opora mládežnických reprezentací - enormně těší.

„Za posledních sedm let bych ty zápasy v Česku spočítala na prstech jedné ruky, takže se určitě těším. Budou tu naši, kamarádi i bývalé spoluhráčky a bude to opravdu speciální,” zdůrazní Petra Holešínská.

 

Nominace na utkání s Irskem

Rozehrávačky
Gabriela Andělová (Piešťanské Čajky, Slovensko)
Eliška Hamzová (Žabiny Brno)
Kateřina Zeithammerová (Sokol Hradec Králové)

Křídla
Petra Holešínská (Spar Gran Canaria, Španělsko)
Pamela-Therese Effangová (Sokol Hradec Králové)
Tereza Vyoralová (ZVVZ USK Praha)
Simona Sklenářová (ZVVZ USK Praha)
Veronika Voráčková (ZVVZ USK Praha) 

Pivotky
Natálie Stoupalová (Žabiny Brno)
Emma Čechová (Žabiny Brno)
Renáta Březinová (1KS Sleza Wroclaw, Polsko)
Dominika Paurová (DME Academy, USA)