Repeša se řídí Fergusonem. Kam zamíří?

Tři roky a dost. Pražský USK oznámil loučení úřadujícího Kouče sezony Dina Repeši, který letos tým dotáhl navzdory nejméně zkušené sestavě k nejlepšímu výsledku své pražské tříletky - pátému místu po dlouhodobé části a v play-off na hranu postupu do semifinále. Letos v lize dokázal zatím jako jediný porazit Nymburk a loni byl se Sovami proti stejnému soupeři jednu úspěšnou trojku od triumfu ve finále Českého poháru.

Perspektivní chorvatský trenér by se ovšem neměl stěhovat daleko, neboť zřejmě zůstane na planetě Kooperativa NBL. 

„Scénář naší spolupráce byl úspěšně naplněn. Spojovali nás velké ambice a Dinovi bychom chtěli poděkovat za přínos, který našemu klubu dal, a jakou práci s naším týmem odvedl. Kromě výsledků a výkonů v lize jsme chtěli profilovat i mladé hráče a celkově posunout klub dopředu. V Česku působilo málo trenérů s takovým systematickým přístupem a basketbalovým know-how,” pochvaluje si generální manažer USK Petr Jachan, že si klub před třemi lety tehdy 26letého mladíka zvolil jako svého lodivoda a dal mu tak první větší příležitost v nejvyšší profesionální soutěži mužů. 

Repeša v první sezoně dovedl tým do čtvrtfinále proti Nymburku, loni pak dobře rozjetou sezonu ukončila pandemie a letos přišlo pětizápasové čtvrtfinále s Brnem, v němž úzká sestava Pražanů vedla 2-1 na utkání a dlouho měla náskok i ve čtvrtém zápase. 

„V první řadě bych chtěl poděkovat vedení klubu, konkrétně Petru Jachanovi, za to, že mi dal důvěru vést tým. V té době mi bylo sotva šestadvacet a pro klub to bylo odvážné rozhodnutí dát důvěru takto mladému kouči na pozici hlavního trenéra. Zpětně si myslím, že jsem důvěru splatil a jsem pyšný na to, co se nám podařilo na hřišti i mimo něj během těch tří let,“ uvedl Repeša. 

Rodák z Dubrovníku má o své nejbližší budoucnosti poměrně jasno. ”Sir Alex Ferguson (bývalý slavný kouč fotbalistů Manchesteru United, který tým vedl 26 let v kuse a získal 38 trofejí včetně 13 ligových titulů - pozn.) řekl, že občas je potřeba vyměnit krev i v týmu, který je vítězný. Manchester vyhrával titul za titulem, ale každý rok udělal změnu v týmu. Ne proto, že nebyl dobrý, ale protože chtěl vyměnit krev a změnit prostředí. Myslím, že pro mě je to nyní stejné. Chci změnit destinaci, abych získal nové zkušenosti. Tohle je o mé osobní motivaci a o ničem jiném,” podotkl Repeša, který si ze své tříletky cení mimo jiné i přestupu rozehrávače Jakuba Tůmy do Nymburka a trvalejšího posunu dalšího dirigenta Ondřeje Sehnala do reprezentace. Národní nominaci navíc získali i Patrick Samoura a Jan Štěrba, který se v této sezoně stal možná nejsenzačnějším MVP měsíce v dějinách tohoto ocenění.

”Je škoda, že jsme po dvaceti letech nedosáhli na semifinále  v NBL, ale těžko můžu hráčům něco vyčítat. Dali do toho maximum,“ vrátil se kouč ještě k závěru ligy.

Repeša je dalším z řady exkluzivně zahraničních koučů, jež USK povolává do služeb v poslední éře. Navázal tak na jména jako Scalabroni, Alilovič (byl rovněž zvolen Trenérem roku) či Chougaz. Nyní na mladém Chorvatovi bude, aby svůj úspěch z hlavního města dokázal zreplikovat i v jiné destinaci.

Autor: Redakce NBL
Reklama
Radiožurnál Sport