Nymburk v koncovce a velká loupež NH!

ECHO SOBOTY V NBL Oslabený mistr se v Kolíně musel až do konce strachovat o výhru, ale v duelu prvního kola měl super producenty Vojtěcha Hrubana a Jerricka Hardinga, kteří jej dotáhli k vydřenému vítězství 86-91. To v Děčíně se zrodilo první překvapení, když Mannym Ubillou řízená Nová huť složila Válečníky 70-73.

Mistr v polabském derby až v koncovce!

Až v poslední půlminutě dobyl oslabený mistr vítězství v Kolíně, a to mu ještě musel zásadně pomoct veterán Benda, který podle původních informací neměl nastoupit. Nymburk zvítězil 86-91, když mu zásadně chyběli reprezentant Kříž a nový první dirigent Gibbs.

Kompletní Medvědi se třemi trojkami hned v úvodu utrhli do vedení 14-2. Pak ale začal úřadovat hvězdný guard Nymburka Harding, který 16 z 22 bodů týmu v první čtvrtině vrátil hosty zpět do zápasu.

Od té doby se v Kolíně strhla ohromná bitva, jež vrcholila v poslední čtvrtině. Šest minut do konce Kolín vedl 73-67, aby poté reprezentační kapitán Hruban s využitím medvědích ztrát sám otočil na 73-74 a následně s Hardingem získal hostům klíčové vedení 76-82. Domácí křídelník Novotný ještě půl minuty do konce trojkou z útočného doskoku snížil na 86-88, ale Hruban vzápětí dvěma klíčovými šestkami dal mistrovi klid do posledních sekund.

K vítězství hostů nejvíc přispěli Harding (24), Hruban (23, TH 11/10) a Benda (13+8 doskoků), za domácí se činili Číž (26, trojky 11/5), Novotný (15), Lošonský (12) a Mareš (11). Nymburk si nejvíc pomohl body zpod koše (26-40), navíc i méně ztrácel (13-8), a Medvědům tak nepomohl ani výrazně lepší počet trojkových tref (14-6).

Aleksander Sekulič (kouč ERA Basketball Nymburk): ”Byl to docela zajímavý zápas, příjemný sledovat, zejména pro fanoušky. Prvních 40 minut sezony oba týmy předváděly, co umí v obraně i útoku. První půlku zápasu jsme se za domácími honili, nechali jsme je v útoku hrát, co chtěli, a v jednu chvíli bylo pro nás těžké je bránit, měli dobré střely, hráli dobře v útoku. Na konci zápasu jsme taky měli nějaké dobré momenty a to nám zaručilo výhru. V lize nemůžeme nikoho podceňovat a zvlášť Kolín, který hrál minulou sezonu skvěle, evidentně hraje stejně i tento rok a bude to těžký protivník. Dnes v útoku střílel mnohem lépe než my, byli jsme pod naším průměrem, což nás trochu trápilo. Na druhou stranu hráči Kolína stříleli velmi dobře, některé ze střel byly opravdu těžké, některé otevřené, ale musíme jim poblahopřát ke skvělé basketbalové hře a těšíme se na další zápasy.”

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Bylo to drama. A především to byl pěkný zápas na začátek ligy. Fanoušci udělali krásnou atmosféru, takže z tohoto pohledu to bylo super. Dneska jsme nehráli úplně skvěle. Nedokázali jsme ten zápas ukončit. Udělali jsme spoustu chyb. Naše souhra v obraně je zatím taková hodně rezavá, ale myslím že se to zlepšuje. Kolín měl výborný den a dával těžké střely a tím se držel ve hře. Zapotili jsme se do poslední minuty i vteřiny. V minulých letech nám takové zápasy občas chyběly. Já měl v první polovině pár špatných rozhodnutí a špatně jsem řešil kolínskou obranu.”

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): ”Zápas byl vyrovnaný a dle statistik jsme vedli dvacet šest minut, soupeř osm.  Rozhodující je, kdo se raduje z vítězství, a to byl tým Nymburka. Snažili jsme se vracet do hry, ale na Nymburk to již nestačilo. Určitě dobře, že jsme s ním odehráli vyrovnané utkání. Vyrovnali jsme se mu na útočném doskoku i ve ztrátách. Bohužel nevyvíjíme takový tlak po celé hrací ploše. Za hru jsem určitě rád, ale mrzí to. Kdy jindy než teď jsme mohli Nymburk porazit.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”Náš cíl byl vyhrát, to se bohužel nepovedlo. Je to velká škoda, hodně nás to mrzí, protože jsme odehráli slušné utkání. Drželi jsme se až do konce, bohužel Nymburk byl schopný ukázat svoji sílu a koncovku zápasu uhrál. Nezbývá nám než se poučit a připravit se na další zápas.”

Nová huť dobyla Děčín!

Válečníci za posledních sedm minut utkání dali na domácí půdě Nové huti pouhé tři body a nečekaně tak podlehli 70-73, když lídrem hostů byl nový playmaker Manny Ubila, který se pod loupež na severu podepsal 21 body.

NH se do vedení prodrala už v polovině druhé čtvrtiny a v minimální výši jej pak držela až do startu posledního dějství, kdy domácí dokázali otočit. Od stavu 69-67 čtyři minuty do konce se však pro ně koš stal zakletým, ztráta stíhala ztrátu a NH tak nepotřebovala k obratu moc. Ubilla trojkou tři a půl minuty do konce otočil pro hosty a 14 sekund do konce jim z šestek výhru pojistil.

Dvojciferně jej podpořili Radukič (14+10 doskoků) a Petr Bohačík (12+9 doskoků). Za domácí (oslabené o Pomikálka) se zaskvěla nová posila Matěj Svoboda (28+12 doskoků a 10f+), jejž podpořili další nový muž Dodd (12+12 doskoků), dále křídelník Kroutil (12) a rozehrávač Šiška (10, ale i 8 ztrát). Děčínu sice patřil body zpod koše (42-26), ale zaostal v šestkách (7-15) i ve ztrátách (19-16). Paradoxem utkání je, že NH vyhrála i s jen 37procentní střelbou z pole, což ale nového nejmladšího kouče ligy Adama Cholevu nemuselo při premiérovém úspěchu příliš trápit.

Adam Choleva (trenér NH Ostrava):
”Měli jsme dalekou cestu, přijeli jsme o dvě hodiny dřív, chtěli jsme se pořádně rozcvičit, to se sice povedlo, ale start byl 7-0. Bylo to spíš z chyb a tím, že jsme netrefili volné střely, zato Děčín ano. Pak to bylo jako na houpačce, třeba slepené dvě trojky, tahalo se to až do koncovky a tam jsme byli šťastnější. Kredit Děčínu, byl to výborný zápas.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Utkání se hodnotí velmi těžko. My jsme delší část tahali za kratší konec. Když se pak hosté dostali do vedení, tak jsme nedokázali zastavit útok Ostravy a to byla obrovská škoda. Protože i když jsme byli oslabení, po různých nemocech a nebyli jsme komplet, tak jsme na vítězství měli. V takto vyrovnaném zápase jsme ale měli 19 ztrát a dovolili jsme soupeři 15 útočných doskoků, a to se těžko vyhrává. Nezbývá než pogratulovat Ostravě k výhře, a my se musíme připravit na další zápas.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Je jasné, že takový start jsme si nepředstavovali. Samozřejmě víme, že těsně před startem zraněný Tomáš Pomikálek je pro nás citelná ztráta, je to podstatná část tohoto týmu, ale to není žádná výmluva. Měli jsme na to i tak. Měli jsme dobrý začátek, lepší a horší úseky. Klíčové bylo, že jsme udělali moc zbytečných chyb. Některých ztrát jsme se měli vyvarovat, taky jsme soupeře nechali moc doskakovat. Co se týká Ostravy - Many Ubilla dnes ukázal svou kvalitu, dovedl NH k vítězství, umí řešit pick and roll situace, je na tom hodně silný a my jsme v koncovce nedokázali odpovědět. Tyhle zápasy chceme doma vyhrávat.”

Autor: Redakce NBL