Nový dunker a asistent pro Nymburk. Bohačík do 35

Doslova smrští zpráv na úvod prázdnin zaplavil své fanoušky ERA Basketball Nymburk, který oznámil příchod nového amerického power forwarda Christiana Bishopa, nového italského asistenta za odcházejícího Adama Konvalinku Giovanniho Spessotta a také prodloužení smlouvy s reprezentačním křídelníkem Jaromírem Bohačíkem o tři sezony.

Christian Bishop se stal první zahraniční posilou týmu. Čtyřiadvacetiletý 201 vysoký Američan přichází z kyperského AEK Larnaka, kde ukazoval svou velkou atletičnost a bavil fanoušky častými dunky. V Nymburce podepsal smlouvu na rok a měl by nahradit Sukhmaila Mathona.

Bishop je prototypem moderního podkošového hráče. Ačkoli má jen lehce přes dva metry, pomáhá si velkým rozpětím a výskokem, navíc těží z rychlosti. Často se tak dostává do situací, kdy smečuje rovnou ze vzduchu po nahození míče k obroučce. Je také silný na útočném doskoku.

„Christian je velmi atletický, rychlý a talentovaný pivot, který při hře vypadá vyšší a těžší, než ve skutečnosti je. Má za sebou velmi úspěšnou kariéru na univerzitě, hrál za velmi dobré programy v silných konferencích. Už má i krátkou zkušenost z Evropy a je připraven udělat další krok ve své kariéře,“ řekl k posile trenér Francesco Tabellini.

Bishop  se narodil v Itálii, kde působil jeho otec, už v devíti měsících se vrátil do USA a vyrůstal na předměstí Kansas City. Má za sebou působení na prestižních univerzitách. Nejprve hrál za Creighton, se kterým v roce 2021 došel poprvé za 47 let až mezi 16 nejlepších týmů NCAA. Na poslední dva roky se přesunul na univerzitu Texas, se kterou loni vyhrál jednu z nejsilnějších konferenci Big12 a dostal se až do čtvrtfinále play-off NCAA.


Po škole se Bishop rozhodl zkusit štěstí v NBA G-League, kde mu dali smlouvu Sioux Falls Skyforce, ale šanci dostal jen v jednom utkání a po třech měsících skončil a zamířil do Evropy. Letos v lednu se upsal Larnace, kde se postupně vypracoval mezi opory a pomohl týmu až do finále kyperské ligy, kde těsně nestačil na Keravnos. V rozhodujícím pátém finále nestačilo Larnace ani jeho 25 bodů. Bishop měl průměry 22 minut, 11,7 bodu, 7,6 doskoku a 1 bloku.

Jaromír Bohačík si tříletým nastavením angažmá protáhne své působen v Polabí až do pětatřiceti.

„Moc nás těší, že se Jaromír rozhodl nadále spojit svou budoucnost s Nymburkem. Jeho zkušenosti byly pro nás v minulém ročníku hodně důležité a pomohly nám vrátit se na český trůn. A věříme, že společně dosáhneme dalších úspěchů,“ řekl sportovní ředitel Nymburka Ladislav Sokolovský.

Bohačík už v Nymburce působil v letech 2017 až 2020 a oslavil s ním dva tituly. Následně odešel do Štrasburku, kde strávil dva roky. Poté hrál ještě rok v Bambergu. Loni se vrátil a patřil ke klíčovým postavám týmu. V lize pomohl k devatenáctému titulu klubu a svému třetímu průměry 12,6 bodu, 3,6 doskoku a 2,6 asistence. V Europe Cupu přispěl k postupu do čtvrtfinále průměry 10,7 bodu, 4,4 doskoku a 2,1 asistence.

Nymburk tak má nyní na pozici tři silnou českou dvojici Bohačík - Matěj Svoboda, který nedávno přišel z Děčína. Spolu s nimi pokračují Martin Kříž, Jakub Tůma, František Rylich, Ondřej Sehnal a Spencer Svejcar. Na odchodu je naopak Luboš Kovář, po prodloužení smlouvy odešel na hostování Dávid Novák a pravděpodobně nebude pokračovat ani nikdo ze zahraničních hráčů.

Trenér Tabellini si za svého nového asistenta vybral krajana. Pětadvacetiletý Spessotto, který v juniorce Trevisa hrával právě pod Tabellinim, a nymburský kouč ho nasměroval k trénování, byl dosud asistentem v druholigovém italském celku Cividale, kde vedl i mládež.

„Francesco byl mým koučem, když mi bylo 17 a 18 let. Moc jsem pod ním nehrál, ale viděl na mně, že hře dobře rozumím. Neustále jsem radil spoluhráčům, kde mají stát a co mají udělat jinak. Pak mi Francesco řekl, že buď mohu hrát basketbal pro radost někde v nižších soutěžích, nebo se soustředit na roli trenéra. Dal jsem na něj a po pár letech se znovu potkáváme,“ řekl Spessotto pro klubový web.

Basketbal hrál od 5 do 18 let v rodném Trevisu, kde následně i pět let působil jako asistent trenéra u mládeže i dospělých. Poté se přesunul do Cividale, kde byl hlavním trenérem týmu U17 a U19 a třetím asistentem u prvního týmu.

„Asi bych s trénováním jednou začal sám, ale Francesco mě k tomu pobídl. Bez něj bych asi začal až později. Francesco je také jedním z mých velkých vzorů společně se Stefanem Pillastrinim, který je výraznou trenérskou osobností v Itálii, a se kterým jsem teď působil ve Cividale,“ řekl Spessotto na adresu trenéra, který v minulosti působil u mládežnické italské reprezentace či v Boloni, kterou vedl i v Eurolize. V Trevisu dělal Pillastrinimu asistenta i Tabellini.

Svůj mladý věk považuje Spessotto i za výhodu, jelikož se umí lépe vcítit do hráčů. „Jsem mladý trenér, ale už jsem měl možnost nasbírat zajímavé zkušenosti. A jelikož jsem mladý a nedávno jsem sám hrál, tak si umím vytvořit s hráči dobrý vztah. Často jsou to kluci stejně staří jako já a zajímáme se o stejné věci. Jsem hodně komunikativní a rozhodně nemám problém říci svůj názor trenérovi,“ popsal se jako asistent.

Autor: Redakce NBL
Reklama
Hyundai Tucson