42

5
14

Beksa v oslabení vystřihla 2. půli snů

Třetí tým ligy ústecká SLUNETA propásla v Pardubicích víc než slibnou šanci navázat na svou formu před soutěžní pauzou a veleoslabené Bekse (bez Chatmana, Pekárka, Šafarčíka) po katastrofické druhé půli (56-28) podlehla 92-74.

Zápas přitom do poločasu rozjela velmi slibně. Ještě ve vyrovnané první čtvrtině domácí drželi nepředpokládaní bodonoši jako Lukeš, Švrdlík či Potoček, ale ve druhé (9-21) už po pěti minutách hosté zlepšenou obranou unikli na 27-36 a před půlí až na 31-43. Jenže domácí si o velké přestávce významně promluvili do duše a zareagovali velkou třetí čtvrtkou (28-8), v níž nejprve z útočných doskoků a také trojek Lukeše otočili na 50-46 a z 50-49 pak Švrdlík, Potoček a Burda získali lépe bránícímu pardubickému týmu rozhodný trhák 64-52.

37letý internacionál Kamil Švrdlík sezonním výkonem (24 bodů) málem inzultoval svůj kariérní rekord (28), přičemž mu v dresu domácích významně sekundovali i Potoček (18+8 doskoků), Škifič (14+12 doskoků), Lukeš (11) a Vyoral (10+13 asistencí). Za defenzivně příliš děravé Ústí (bez Váni, Rowana) marně odporovali Nichols (21) s Autreym (17). Bekse patřily trojky (12-6), body zpod koše (36-28), útočné doskoky (14-13, body z nich 19-8) i menší počet ztrát (5-14).

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Chtěl bych nejdřív moc pogratulovat svým hráčům, protože tahle výhra je pro nás opravdu hodně cenná, zvlášť s ohledem na sestavu, v níž jsme hráli. Myslím si, že dnes se všichni hráči ukázali jako hrdinové a já jsem na ně neskutečně pyšný. Veděli jsme, že utkání nebude vůbec jednoduché, jednak s ohledem na soupeřovu kvalitu a druhak proto, že nám chyběli čtyři klíčoví hráči. Určitě jsme nevstupovali do zápasu jako favorité. Utkání mělo dvě naprosto rozdílné poloviny. V té první jsme zaostávali v obraně a tolik jsme nebojovali. O přestávce jsem apeloval na hráče, že tyto dva atributy, tedy defenzívní fázi hry a bojovnost, nutně potřebujeme zlepšit. Ve druhé půli se ukázal charakter našeho týmu. Hráči ukázali, že chtějí hrát a chtějí vyhrát! Jsem nesmírně rád, že jsme utkání dotáhli do úspěšného konce.”

Adam Lukeš (guard BK KVIS Pardubice):
„V první čtvrtině jsme nastříleli 27 bodů, což je super, ale soupeř nastřílel 25. Takovýto průběh by výrazně více seděli Ústí, které je velmi ofenzivně laděným týmem. Po nevydařené druhé čtvrtině, v níž nás soupeř navíc dost přeskákal, jsme ve druhém poločase o poznání zlepšili obranu, k tomu jsme přidali právě zlepšený doskok a ostatní věci už pak přišly samy. První domácí výhra v nadstavbě je pro nás hrozně cenná, kor po reprezentační přestávce. Věřím, že to bude ten nejlepší možný impuls do dalších zápasů.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Moc pozitiv najít nemůžu. My jsme sem dneska přijeli a viděli jsme, že Pardubice jsou v okleštěné sestavě. Byl to souboj v hlavách a my jsme ho nezvládli. Hráli jsme jenom ve druhé čtvrtině, kterou jsme vyhráli o 12 bodů, jinak jsme nebyli dobří ani na jedné polovině hřiště. Druhý poločas jsme absolutně podcenili, byl to náš nejhorší výkon, jaký jsme předvedli v letošní sezoně. Z naší strany to ve třetí a čtvrté čtvrtině byla absolutní nemohoucnost. Musíme se z toho oklepat a soustředit se na nedělní domácí zápas s Opavou.”

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): „Utkání se hodnotí těžko, protože to asi byl náš nejhorší výkon v celé sezoně. Už do prvního poločasu jsme vstoupili hrozně. Ve druhé čtvrtině jsme hráli docela slušně, ale měli jsme naprosto tragický vstup do třetí čtvrtiny a pak už se to s námi jenom vezlo. Obrana neexistovala, rotace v obraně vůbec ne, v útoku jsme si vybírali těžké střelecké pozice... Pardubice nás i v okleštěné sestavě dokázaly porazit. Nemyslím si, že nás sestava domácích až tak ovlivnila. Řekl bych, že celkově jsme nebyli na tento zápas dostatečně koncentrovaní. Teď nezbývá, než se z toho poučit, hodit to za hlavu a soustředit se na další zápasy.”

• hra jeden na jednoho

Absence Ústí: křídla Váňa (po operaci achilovky), Rowen (zranění v dolní polovině těla, start nejistý)

Absence Pardubic: křídla Pekárek, Chatman (oba zranění)

Vzájemné zápasy v sezoně: 81-97, 101-100 2P

Kurzy Chance na výhru: 2,09 - 1,89

Beksa před soutěžní přestávkou přerušila v Kolíně sérii tří nezdarů (včetně poháru) z domácí půdy, která jí vzala lauf i FINAL 8 Česko-slovenského poháru. Po dlouhé odstávce hned také hlásí dvě významná zranění na pozici forwarda, což v duelu sledovaném Studiem Basketbal favorizuje hosty z Ústí, kteří tak mohou protáhnout Bekse její domácí půst.

Před pauzou vyhráli 8 z posledních 9 ligových utkání a při absenci na FINAL 8 Česko-slovenského poháru mohli vydatně potrénovat, byť poslední týden byli při jeho reprezentačních povinnostech bez kouče Šotnara.

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „V předchozích dvou týdnech jsme hodně trénovali. Snažili jsme se pracovat na detailech a odstraňovat chyby, které jsme dělali v posledních zápasech před pauzou. S určitými věcmi jsem spokojený, na druhou stranu nám kvůli zdravotním problémům chyběli a chybějí někteří hráči, což nás pochopitelně trochu limituje. Utkání, které je před námi, pro nás představuje velkou výzvu. Očekáváme velmi těžký zápas, protože budeme hrát proti týmu, který je v tabulce na třetí pozici. Ústí má ve svém středu pět nesmírně kvalitních Američanů a několik velmi dobrých českých hráčů, takže jsme si plně vědomi toho, o jak náročné utkání půjde. I tak se samozřejmě budeme snažit vyhrát. Úspěšný výsledek by nám pomohl v upevnění naší pozice v tabulce. Řekl bych, že to bude hodně o bojovnosti, o tom, abychom hned od začátku nastoupili plně koncentrovaní a odhodlaní udělat maximum pro vítězství.”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Ústí hraje v letošní sezoně dobře. První domácí zápas jsme s ním prohráli, což mu samozřejmě budeme chtít vrátit, protože nechceme doma prohrát dvakrát se stejným soupeřem. Víme, že Pandy spoléhají především na individuální kvalitu svých zahraničních hráčů. O to týmověji musíme hrát, hlavně na obranné polovině hřiště, kde se budeme snažit soustředit na jejich silné stránky a hrát co nejvíce spolu, abychom jednotlivé situace neřešili jen 1 na 1. To same platí také pro útočnou fázi, kde je potřeba co nejlépe sdílet míč. Věřím, že jako tým jsme schopni Ústí porazit. Pokud se chceme posunout v tabulce na vyšší příčky, nesmíme už ztrácet domácí zápasy. Každý tým se snaží především uhájit svoji palubovku, i pro nás to musí být gró. V nabitém březnovém programu, který nás čeká, to bude o to důležitější.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Chceme navázat na formu, kterou jsme měli před reprezentační pauzou. Během přestávky jsme doléčili drobné šrámy z náročné sezony a jsme připraveni bojovat o důležité vítězství. Pardubice prožívají také dobré období a na své palubovce jsou vždy nepříjemným soupeřem. Očekávám vyrovnané utkání, ve kterém budou rozhodovat drobné detaily.”

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Přestávku jsme využili k obnovení sil a hlavně přípravám na závěr sezony, který bude hodně náročný. Máme to rozehrané dobře a teď je jen na nás, jestli udržíme vysokou laťku, kterou jsme si nastavili. Cesta vede k zodpovědnému přístupu a koncentrovanosti po celou dobu utkání, jak víme, nemusí to být „pouze“ 40 minut.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice a Taneční školy SelectDance, divácká soutěž o poukaz v hodnotě 1000 korun do partnerské restaurace Nejen 55.