6

#4
7.0

Beksa v Kolíně tři do konce dorovnala Písek!

I když to v Kolíně kompletní Bekse dřelo, nakonec dokázala využít zásadního oslabení nezlomně bojujících Medvědů (zejména bez Číže a Smithe), které nespasil ani čtvrtý top výkon ligy v této sezoně v podání křídla Boškoviče, a odvezla si tak třetí výhru ze čtyř posledních utkání (73-82), která ji už tři kola do konce základní části srovnala s bilancí osmých Sršňů, což by se ještě nedávno zdálo jako fantaskní představa.

Do zápasu ale naskočili lépe domácí, kteří po 11 minutách vedli 26-13 díky veliké převaze na doskoku i zpod koše (12-4). Pak ale hosté výrazně zagresivnili svou defenzivu, naháněli zaskakující rozehrávače Kolína po celém hřišti a i bez produkce Chatmana, Šafarčíka či Pekárka přirazili do půle na 38-34. V závěru třetí čtvrtiny při trvajícím tlaku obrany už získali mírné vedení (54-58), využívali téměř každou ztrátu soupeře, sami téměř nechybovali a šest minut před koncem už Chatman s Vyoralem vytáhli náskok na devět bodů. Medvědi Stegbauer s Boškovičem ještě zkusili v závěru začarovat (68-72), ale Šafarčík se Škifičem už v posledních třech minutách vrátili hostům klid.

Beksu k důležité loupeži tlačili Vyoral (20), Šafarčík (18), Škifič (16+9 doskoků) a Chatman (14). Jejich tým měl víc z brejků (11-17), méně ztrácel (13-6) a načetl o 11 střel víc z pole. V dresu Kolína zazářil svým top výkonem v NBL Boškovič (30+10 doskoků, z pole 14/10, TH 10/10, rating 45), decentněji jej podpořili Halada (12) a Stegbauer (10).

Milenko Veljkovič (pivot BC GEOSAN Kolín): „Byl to pro nás opravdu důležitý zápas, chtěli jsme vyhrát, ale neuspěli jsme. Zápas jsme začali dobře, vedli jsme o asi deset bodů, kontrolovali jsme hru. Pak ale byly Pardubice asi více agresivní, my jsme na to neměli odpověď, minuli jsme nějaké střely. Po poločase to byl těžký, vyrovnaný zápas, oni trefovali střely, my tolik ne. My jsme měli nějaké ztráty, které vedly k jednoduchým košům z rychlých protiútoků. Pokusili jsme se dostat zpátky do zápasu, ale nepovedlo se. Celkově jsme měli jenom 8 hráčů, kteří bojovali, jak mohli, takže gratulace Pardubicím, hrály dobře a pro nás to bude ponaučení co a jak zlepšit.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín):
„Gratuluji Pardubicím, zaslouženě vyhrály, byly lepší hlavně v druhém poločase.  Já chci smeknout před našima klukama, v 8 hráčích jsme odehráli už druhý zápas za sebou se silným Nymburkem v sobotu a dneska se silnými Pardubicemi. Naše sestava je fakt úzká, kluci bojovali a udělali všechno, co mohli, a hráli i nemocní hráči a já jim chci poděkovat za to obětování. Mrzí mě, že jsme neporazili Pardubice, ale dneska byly lepší a my jsme udělali všechno, co je v našich silách, a jedeme dál.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Byl to takový zvláštní zápas od samého začátku, my jsme nezačali vůbec dobře. My jsme chtěli na ně vletět, protože jsme věděli, že máme 12 hráčů a Kolín se potýká s velkou marodkou, ale tak to vůbec nebylo v první čtvrtině, pak ve druhé jsme trošku zapnuli, donutili jsme je k nějakým ztrátám a z toho jsme dali lehké koše. Tím jsme si ukázali, že to musí být recept dneska. Na startu druhého poločasu, kdy jsme začali slušně, jsem věřil, že se dostaneme na nějaký větší bodový odstup, ale Kolín - velký kredit za to -, nesložil zbraně, a jak bojoval, byl podle mě silnější v osobních soubojích a v těch základních věcech, které moc nesouvisí s nějakým talentem. My jsme to pak na konci dokázali urvat tou širší lavičkou a tím, že jsme ukázali nějakou kvalitu. Ale Kolín, kdyby dneska vyhrál, tak by to bylo zasloužené, protože opravdu bojoval celých 40 minut, a velké uznání mu za to. Pro nás to byl takový zdvižený varovný prst, protože jestli takový výkon předvedeme v sobotu, ne výkon, ale spíš nasazení a odhodlání, tak si myslím, že to nebude stačit. Musíme trošku nabrat síly za ty dva dny a v sobotu předvést diametrálně rozdílný výkon. Hlavně co se týče nasazení.”

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratulace mému týmu k zápasu, gratulace i Kolínu, má dobrý tým a zkušeného trenéra a nevím, kdy naposledy vyhrály Pardubice v Kolíně. Takže to je ještě jedna věc, která je potřeba říct, takže velká gratulace. Dneska to nebyla možná nejlepší hra pro diváka, nebyla tak atraktivní. Můžeme říct, že jsme kontrolovali zápas, protože jsme vyhráli tři čtvrtiny, takže to je asi taky hlavní faktor. Zápas jsme vyhráli díky dobré obraně, vidím na svých hráčích, že byli trochu unavení, na tom musíme v příštích dnes zapracovat a osvěžit je trochu a připravit je na další zápas. Taky jsem rád, že jsme konstantní a vyhráli jsme dva zápasy v řadě a ne, že vyhrajeme jednou a pak třikrát prohrajeme.”

• úderný forward Chatman

Absence Kolína: křídlo Merta (zranění nohy, start nejistý), power forward Smith (zranění v dolní části těla, start nejistý), rozehrávač Číž (zranění v dolní části těla, start nejistý), křídla Halada, Novotný (oba start nejistý ze zdravotních důvodů)

První vzájemný zápas sezony: 61-86

Kurzy Chance na výhru: 1,73 - 2,31

Kolín, který nadále drtí zdravotní problémy, a navíc oznámil definitivní konec křídla Redpartha, bude mít doma proti o život bojující a kompletní Bekse velké potíže, aby zamezil dalšímu sesouvání v tabulce. Klíčem pro něj bude, zda a v jakém stavu bude moct nastoupit ústřední režisér Číž. Pokud by navíc chybělo i některé ze dvou opěrných českých křídel, měl by už kouč Benáček velice zúženou rotaci.

Devátá Beksa, která se po dvou výhrách ze tří posledních utkání přiblížila na rozdíl výhry k osmému Písku (má s ním ale horší vzájemné zápasy), nutně musí uspět, aby udržela naději na elitní nadstavbovou skupinu. Při obou posledních výhrách byla úderná v útoku, solidně pálila za tři a hlavně už třikrát v řadě nasbírala nejméně 42 doskoků, což po předchozích chabých výkonech při lovu odražených míčů ukázalo vůli týmu uspět.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Pardubice patří mezi špičku českého basketbalu. Vůbec nezáleží na jaké jsou dnes pozici v tabulce. Je to velmi kvalitní tým. Pro nás to nebude jednoduchý zápas. Hrajeme v malém počtu hráčů, až ve středu uvidíme, kolik jich bude schopno hrát. Pokud chceme porazit Pardubice, jakože chceme, tak musíme podat nadstandardní výkon jak po stránce bojovnosti, tak po stránce basketbalu. Pro vítězství uděláme vše, co je v našich silách.”

Adam Goga (guard BC GEOSAN Kolín): „Čeká nás velmi těžký zápas s velmi těžkým soupeřem. Rozhodně máme soupeři co vracet z utkání venku. Rozhodně chceme vyhrát a uděláme pro to maximum.”

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Za předchozí výhru nad Olomouckem jsem hrozně rád. Pevně věřím, že ještě více upevní naši morálku a motivaci, dál maximálně bojovat o skupinu A1. Jiný cíl nemůžeme mít ani teď v Kolíně. Domácí mají velmi zkušený tým, který se prezentuje zcela odlišným stylem hry než náš předcházející soupeř. Zatímco Olomoucko hrálo agresivně, fyzicky, Kolín hraje pomalu, ale chytře. My musíme hned od začátku ukázat obrovskou energii, hrát podle tempa, které vyhovuje nám. Víme, že nás čeká utkání s velice kvalitním soupeřem, ale jsem přesvědčený, že když předvedeme ten nejlepší výkon, jakého jsme schopni, máme dobrou šanci v kolínské hale uspět.”

Josef Potoček (křídlo BK KVIS Pardubice): „Domácí jsou ve své hale hodně nepříjemným soupeřem, a proto se musíme maximálně koncentrovat hned na vstup do zápasu. Minule proti Olomoucku nám vyšel, ale předtím, v Ústí a s Nymburkem, jsme po několika minutách prohrávali dvouciferným rozdílem, což v Kolíně nesmíme dopustit. Pokud se totiž Kolín doma dostane do laufu, bývá pro soupeře hodně těžké vrátit se zpátky. K poslední důležité výhře nad Olomouckem jsme si hodně pomohli bojovností i tím, že jsme hráli jako tým. Všichni jsme táhli za jeden provaz a právě tenhle faktor bude zásadní i v Kolíně. Věřím, že se tímto stylem budeme prezentovat i ve středu a znovu dokážeme zvítězit.”