43

5
7

Vítězná premiéra kouče Miljkoviče

Nástupce Dina Repeši u pardubického kormidla a jeho dosavadní asistent může mít po prvním důležitém večeru klid. Svou premiéru v NBL Vanja Miljkovič zvládl na výbornou, když i s oslabeným týmem bez Brunka, Šafarčíka a Kheila způsobem start - cíl dobyl pražský Eden 57-83 a aspoň na pár dní dopřál svému klubu v rozbouřených dobách klid.

Beksa po čtyřech porážkách z posledních pěti zápasů zabrala proti nadále oslabené Slavii (bez Pearsona, Pumprly, Olejníka) okamžitě. Už za prvních sedm minut ji trio Škifič, Potoček, Vyoral vytáhlo zpod koše i z trojek do trháku 6-19, a byť domácí se i díky své omladině ještě pět minut do půle přichytili na deseti bodech, poté už hosté pláchli na 17 a zápas definitivně ovládli. Už v půli se skore 27-44 byli napřed o 20 procent z pole, 40 bodů zajistila jejich základní pětka a obrana na pouhých pět bodů zastavila klíčové sešívané duo Tavares - Varner.

V konečném účtování Pardubice vedli Vyoral (23), Škifič (18+8 doskoků), Alford (17+9 asistencí) a Potoček (13). Z pole o 17 procent přesnější hosté si nejvíc pomohli z trojek (19/3 - 27/11) a na doskoku (33-43). Za domácí se víc prosadili jen Shelton (14) a Tavares (13).

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Chci pogratulovat našemu týmu. V tomto týdnu jsme čelili mnoha problémům a zraněním a se vším tím kolem bylo nejdůležitější ukázat charakter. Hráli jsme dnes jako tým. Musím připomenout to nejdůležitější, hráči se řídili mými slovy, vše, co jsem jim řekl, a je to pro mě velké zadostiučinění. Je velký tlak v tomto sportu jít do dalších zápasů a pro náš tým je také důležité, že po období bez dobré hry jsme vše hodili za hlavu a vrátili se k dobré hře. Jsem na své hráče hrdý. Potřebujeme pokračovat v práci. Teď máme týden do příštího zápasu, protože nehrajeme ve středu. Takže pro nás je důležité se nejdříve trochu zotavit a poté pokračovat v tréninku.”

Josef Potoček (křídlo BK KVIS Pardubice):
„Myslím, že jsme začali od první čtvrtiny dobře, jak jsme chtěli, hráli jsme bez třech hlavních hráčů a myslím, že jsme splnili, co jsme chtěli, a musíme v tomhle pokračovat dál.”

Hugo Salgado (kouč SK Slavia Praha): „Byla to tvrdá porážka, ale zasloužili jsme si ji. Nebojovali jsme na palubovce prvních 20 minut a takhle hrát nemůžeme. To je to, co jsem řekl hráčům, musíme se připravit na další zápas, budou hrát i hráči z lavičky, protože nikdo nebyl v tomto zápase na odpovídající úrovni. Musí hrát 20 minut, nebo 10 minut, ale nikdo nebude hrát 40 minut jen pro statistiky. Všichni musí hrát jako tým, kdo není ochoten hrát jako tým, bude sedět na lavičce, nebo nebude v týmu. Takhle jednoduché to je.”

David Jelínek (power forward SK Slavia Praha): „Nepovedl se nám vstup do utkání a od té doby se to prostě celé vezlo. Druhý poločas byl lepší, ale tím, jak si tam hosté vybudovali vysoký náskok, se nám to nepovedlo dotáhnout.”

• snižující se počet ztrát

Absence Slavie: power forward Pearson, křídla Pumprla a Olejník (oba start nejistý)

Absence Pardubic: pivot Brunk (zranění z utkání proti Písku), křídlo Kheil (zranění), guard Šafarčík (zranění z utkání proti Písku, start nejistý)

Kurzy Chance na výhru: 2,33 - 1,72

Událostí duelu Slavie s Beksou bude, že hosty z Pardubic už povede nový kouč Vanja Miljkovič, který nahradil dosavadního kormidelníka Dina Repešu, jenž se po domácí porážce s nováčkem z Písku, což byl už čtvrtý neúspěch týmu z pěti posledních utkání, rozhodl odstoupit.

V pražském Edenu se tým hostů bude vyrovnávat nejen s trenérskou změnou, ale i s potenciálně velmi výrazným oslabením. Bude se muset naučit žít zejména bez dominance pivota Brunka a nasadit tak jiné zbraně a využívat další hráče, kteří nyní budou nuceni vystoupit ze stínu. Z klíčových herních činností pak potřebuje navýšit pevnost své obrany, zejména při atacích opěrného dua soupeře Tavares - Varner.

Pokud sešívaní budou i dál bez křídelníka Pumprly, budou mít opět velmi úzkou rotaci, a byť i s ní zvládli velký obrat na Hané, opakovat tyto zázračné výkony nebude nijak snadné a Beksa dobře ví, co od obou individuálně zdatných slávistů může čekat. Dokáže-li je přibrzdit, bude mít nakročeno k loupeži v hlavním městě.

Hugo Salgado (trenér SK Slavia Praha): „Dva dobré týmy, očekávám kvalitní basketbal. Musíme se pořád soustředit na náš výkon a neustále se zlepšovat. Je potřeba být více konzistentní na obranné polovině. Jsme rádi, že konečně zase hrajeme doma a chceme z naší haly udělat pevnost, kterou jen tak někdo nedobude.”

Alex Thompson (power forward SK Slavia Praha): „Pardubice mají spoustu talentovaných hráčů, my jsme ale připraveni ubránit domácí hřiště. Je potřeba využít vybojované výhry v Olomouci a přetavit ji ve smršť dalších vítězství.”

Vanja Miljkovič (nový kouč BK KVIS Pardubice): „Čeká nás velmi těžký zápas. Nejen proto, že se jedná o venkovní utkání a že Slavia je kvalitní soupeř, ale i z toho důvodu, co všechno se v uplynulých dnech stalo v našem týmu, včetně zranění několika klíčových hráčů. Hru Slavie jsme si velmi pečlivě analyzovali a víme, jakým způsobem hraje. V jejím středu figuruje mnoho zahraničních hráčů, kteří podávají velice kvalitní výkony. Naším cílem bude co nejlépe je eliminovat. Spíš než o soupeři však toto utkání bude o nás, o našem nastavení, o tom, zda se budeme prezentovat jako tým na obou polovinách hřiště. Klíčem k úspěšnému výsledku bude naše bojovnost, musíme držet pohromadě v každém okamžiku zápasu.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Sezona ještě bude dlouhá. Máme dostatek času, abychom ukázali, že máme dobrý tým. Hlavní klíč ke zlepšení je týmová hra. Myslím si, že když budeme všichni táhnout za jeden provaz, přijdou další výhry. Řekl bych, že na Slavii to bude dost podobný zápas jako nedávno v Olomouci, protože oba tyto týmy spoléhají hlavně na zahraniční hráče. Ti ve Slavii jsou individuálně velice zdatní, jako spoustě Američanům se jim chce hrát spíš do útoku než do obrany. Myslím, že bude jenom na nás, jak tenhle zápas uchopíme. Když k němu každý z nás přistoupí na 100 procent, budeme si v obraně pomáhat, vzájemně se podržíme a budeme se hecovat, jsem přesvědčený, že to bude správný začátek, jak nastartovat nějakou novou cestu.”