Další velký obrat a 26 bodů Palyzy!

ECHO DUELU LIGY MISTRŮ 16:40 do konce svého třetího duelu osmifinálové skupiny Ligy mistrů Nymburk na neutrální půdě v Bosně ztrácel s Bambergem 52-34, aby po dalším velkolepém obratu - i bez Obasohana a s jen 7 minutami zraněného Hrubana - triumfoval 80-91. Jako jediný tým ve skupině má bilanci 3-0 a je tak velmi blízko k postupu do Final-8. Rozhodla poslední čtvrtina (22-35) s 19 body autora celkem 26 bodů Lukáše Palyzy, který trefil 6 trojek z 11 pokusů.

Český šampion přitom stejně jako doma se Sassari dlouho výrazně zaostával a nezdálo se, že v daném oslabení, bez svých dvou top hráčů, ještě s utkáním něco zvládne udělat. Fyzicky silný Bamberg od začátku drtil soupeře v obraně a Nymburk, který se do půle téměř nepodíval na trestnou linii,  se jen těžko prosazoval k jakýmkoli zakončením.

Po ještě vyrovnané první čtvrtině přišel ve druhé části velký nápor německého celku, který už po 14 minutách vedl 36-18. Nymburk bolely soupeřovy body z druhých šancí, 14 poločasových ztrát i někdy až příliš snadné koše Bambergu (do půle 24 bodů z vymezeného území), navíc si vůbec nepomohl z brejků.

Ve třetí čtvrtině se ale za kritického stavu Nymburk začal zvedat, za druhu půli přišel už jen o 4 míče, Bamberg drtil zpod koše i z útočných doskoků a hlavně už se začal zahřívat Palyza, který pak pěti trojkami ze šesti týmu ovládl závěrečné dějství, v němž už byl energicky bránící a místy soupeře až ztrojující Nymburk většinu času o několik bodů vpředu.

Dalšími dvojcifernými střelci byli Harding (19+6 asistencí), Prewitt (13), Zimmerman (12) a Dalton (10). Nymburský tým byl o jednu trojku lepší (8-9), nakonec soupeře přetlačil z šestek (12-16), na útočném doskoku (11-17, body z druhých šancí 15-20) i z brejků (9-17) a dorovnal jej ve ztrátách (18-18).

Oren Amiel (kouč ERA Basketball Nymburk): „Občas slova nedokážou vyjádřit, co cítíte. Sám neumím vysvětlit, co se stalo. Hráči se semknuli a najednou našli cestu, jak hrát. Poslechli, co jsem si v poločase řekli o změnách ve hře. Palyza pak trefoval velké střely a dodal týmu sebevědomí. Je to pro nás opravdu velké vítězství.“

Lukáš Palyza: „I když jsme se na to připravovali, tak jsme si v první půli neuměli poradit s tím jejich celoplošným presinkem. Vytlačovali nás z každého uvolnění pro míč. A v jednu chvíli už to vypadalo fakt špatně. Ale na konci druhé čtvrtiny přišla první jiskra, kdy jsme nedovolili soupeři pokračovat v úniku. Pak jsme začali mít jistotu na doskoku, chytili jsme se a začaly padat střely. nejen mě, ale i ostatním. Přišel pověstný střelecký oheň a šli jsme přes ně. Bez Vojty a Retina je to obrovská výhra. Normálně vyhráváme týmovým výkonem a nehraje se na jednoho střelce, ale když mi tam padly šestky a trojka, tak kluci ucítili, že se někdo chytil a začali hrát na mě. Bylo skvělé, že i borci jako Jerrick Harding a Omar Prewitt mě najednou hledali a snažili se využít toho, že jsem v laufu. A je super, že se to povedlo dotáhnout k vítězství. Po těch prvních dvou výhrách jsem klidnil euforii, protože byly jen těsné a doma. A to není žádná výhoda při vyrovnané tabulce. Ale tahle výhra poté, co Bamberg vyhrál o 40 nad Zaragozou nám hodně otevírá oči a dává prostor přemýšlet, co všechno můžeme dokázat. Mít to 3-0 je úžasný výsledek, teď je třeba rychle zragenerovat, abychom ve čtvrtek byli schopni předvést něco podobného v Zaragoze.“

Petr Benda:  „Do utkání jsme nenastoupili vůbec dobře. Prvních 15 minut pro nás byl křest ohněm. Nedokázali jsme se vyrovnat jejich agresivní hře a trpěli jsme. Pak jsme ale začali hrát v neskutečném tempu a najednou se to obránilo. Soupeř na nás nedokázal najít žádnou zbraň. Paly dnes zahrál super, podle mě to byl jeho životní zápas. Já ho tedy takhle hrát ještě asi neviděl. Za tohle vítězství musíme být opravdu rádi, protože nám může hodně pomoc k postupu. Měli jsme tam zdravotní problémy, i Jerrick Harding se tam lehce zranil a přesto nám hodně pomohl. Stephen Zimmerman měl doskoky, Martin kříž nám ve druhé půli přinesl energii. Všichni k výhře přispěli ohromnou měrou. I lavička žila s týmem a bylo to neskutečné vítězství. Sám nevěřím tomu, že to máme 3-0. Držíme se na vítězné vlně a je vidět srdce týmu. nikdy se nevzdáváme.”

Autor: Redakce NBL